Členové zkušební komise u státnic. Jak na ně? :)

Pokud se připravujete na státnice, možná jste se už zasnili a představovali jste si, jak to asi bude v ten Den D vypadat.

Ráno se vhodně oblečete, přijedete do školy, nahrajete si prezentaci s obhajobou diplomky do počítače a vyčkáte, až vás pozvou do místnosti ke státní závěrečné zkoušce. Vstoupíte dovnitř a začne horor.

Budou tam členové zkušební komise, kteří se vás budou snažit za každou cenu vyhodit… (Konec snění!)

Prezentace před členy zkušební komiseNaštěstí pravděpodobnost, že narazíte na státnicovou komisi s „vyhazovací“ náladou, se limitně blíží nule. Na druhou stranu „zadarmo“ to ale nedostanete.

To byste si toho úspěchu tolik nevážili. Budete muset něco říct. Přesto si myslím, že se jedná o společenskou událost. Proto mi dovolte, abych vám dnes členy komise představil a poradil vám trochu, jak na ně :).

Členové zkušební komise

Kde zjistit jména zkoušejících?

Státnice probíhají podle předem stanoveného harmonogramu. Řádné termíny probíhají zpravidla v květnu a červnu, případné opravné termíny potom probíhají většinou v průběhu (září), nebo po konci zimního semestru (leden a únor).

Všechny tyto informace byste měli najít v informačním systému v dokumentu s klíčovými slovy Harmonogram akademického roku. Každý student, který je přihlášen ke státní závěrečné zkoušce, ví, který den a hlavně kam se má dostavit.

Současně některé vysoké školy zveřejňují jména členů vaší komise. Pokud je to i váš případ, můžete najít o těchto členech hodně informací. Internet je jich plný, jen umět hledat.

Můžete se tak připravit na to, jak je správně oslovit akademickým titulem. Spíše se ale podívejte, jaké předměty zkoušející vyučuje, jaké publikace napsal (hned vysvětlím).

Co udělat, když znám jména členů komise?

Každý učitel se zajímá o nějakou vědní oblast (výzkum). Třeba budete mít štěstí a trefíte se mu do vkusu s tématem vaší diplomky. Jak to zjistit? Podívejte se na to, jaké publikace – knížky nebo články – napsal (např. pomocí Google Scholar).

Můžete se o jeho publikacích (výsledcích) zmínit během obhajoby, a to i když je v práci přímo necitujete. Všichni jsme ješitní a jsme rádi, když se o nás někdo zmíní a když se někomu líbí naše práce. 🙂

Učitelé na vysoké škole se zabývají i výukou, překvapivě :). Podívejte se předem i na to, kde zkoušející působí a jaké předměty vyučuje. Pokud se někdo zaměřuje na určitou část mikroekonomie, ekonomiky podniku, mikrobiologie nebo sociologie, a pokud vaše zkušební okruhy obsahují nějakou takovou otázku, měli byste se na ni určitě zaměřit.

Stejně tak, pokud je v okruzích obsaženo i téma vaší diplomky. Je to sice bez záruky, ale mohli byste dostat tuto otázku. Byla by ostuda, neznat otázky týkající se vaší práce.

Co dělat, když složení komise neznám?

Pokud vaše vysoká škola úzkostlivě tají jména členů komise, nepanikařte. Kdokoliv tam bude proti vám v tento Den D sedět, byl už někdy dříve ve vaší pozici.

Ano, i ten nejvíc nesympatický doktor! Zpravidla ti, kteří mají během studia nejhorší pověst, jsou u státnic jako vyměnění. Přece vás mohli vyhodit už v průběhu studia a neudělali to. Jste tedy jejich vizitkou.

Tím pádem je ve vás jistý potenciál a máte předpoklady studium úspěšně ukončit. Naučte se ke každé otázce to nejzákladnější. Pokud jste totiž občas navštěvovali přednášky a cvičení (semináře), něco si pamatujete i z nich. Pak už stejně záleží jen na zkoušejícím, jak se vás zeptá a jakou otázku vám položí.

Občerstvení pro členy komise

S plným žaludkem jde vždy všechno lépe. I zkoušení. Ověřte si proto, jakým způsobem je řešena příprava občerstvení pro komisi u vás na škole (např. na studijním oddělení).

Někde se o vše postarají pracovníci fakulty nebo univerzity, někde je to na studentech. Buď se můžete společně „složit“ na nákup od profesionální firmy, která vám vše doveze, nebo každý ze studentů obstará část na svůj účet (obvyklé u doktorských studií).

Pár příkladů pro inspiraci – co je vítané a co méně – můžete najít na blogu Radima Bačuvčíka. Dozvíte se např.:

  • proč byste měli nahradit chlebíčky s majonézou zdravějšími pochutinami,
  • proč by na stole nemělo chybět nejen ovoce a zelenina, ale i chleba, nebo
  • jaké je ideální množství pro členy komise, aby si nezáviděli :).

Nezapomínejte také na pitný režim zvláště pak v letních měsících. Vítané jsou (minerální) voda, džus, káva a čaj. Pro případný přípitek si vychlaďte šampaňské, nebo si připravte láhev vína. A samozřejmě, nezapomeňte si vzít svačinu i pro sebe.

Dárek pro členy zkušební komise

Předání dárku členům komise není povinností. Bývá to zvykem, ale záleží jen na vás. Ženám se obvykle předávají květiny nebo bonboniéra, mužům nejčastěji láhev vína. Nebojte se být kreativní a zkuste se vžít do role příjemce vašeho milého dárku.

Pamatuji si na jednu externí předsedkyni komise, která si při letních státnicích po 3 dnech zkoušení smutně povzdechla. Dostala jsem tak krásné květiny! Ale mně na hotelu nevydrží a nemám je jak přepravit domů. Chápu ale, že teď máte úplně jiné starosti. 😉

Takže vám přeji hodně štěstí na členy komise.

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.8/5 - (11 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *