RECENZE: Jak hodnotím moje MBA studium na CEMI?

Stejně jak moje MBA studium začalo, tak i skončilo. Bez fanfár. Zatímco vloni v létě jsem si z toho dělal trochu legraci, teď kvůli pandemii jsem přišel o promoce a je mi to líto.

Těch 9 měsíců na CEMI mi totiž uteklo hodně rychle. Není to tak dávno, když jsem jel v říjnu na úvodní soustředění, a teď v pátek jsem si vyzvedl na poště diplom.

Převzal jsem ho s takovými rozporuplnými pocity. Na jednu stranu mám obrovskou radost, že jsem to studium úspěšně dokončil. Hlavně ty poslední tři měsíce jsem už jel fakt na doraz. Nebýt ohromné podpory rodiny kdo ví, jestli bych to nevzdal.

Na druhou stranu mi to celé bude i trochu chybět. Teď, když už jsem se ze všeho oklepal a s čistou hlavou se mohu ohlédnout zpět, jsem rád, že jsem do toho šel.

A šel bych do toho znova?

Tuhle otázku dostávám, kdykoliv se zmíním o mém MBA studiu. Nejen známí, ale i čtenáři mého blogu nenápadně sondují, jestli mi to za to všechno stálo?

Dřív jsem odpovídal trochu nesměle, ale dnes mohu s klidným svědomím prohlásit, že ano.

Samozřejmě že nebylo všechno takové, jak jsem si představoval. To je ale myslím normální, když jdete studovat něco, o čem víte jen z diskuzních fór, kde se názory liší jako den a noc.

MBA je vážně kontroverzní téma. Ti, co je (vy)studují, tak je obvykle brání a zmiňují hlavně přednosti. Kromě zkušených lektorů je to i praktičtější zaměření v porovnání se studiem na vysoké škole.

Naopak ostatní lidé ho vnímají jako koupený titul, o jehož přínosu nejsou přesvědčení. O absolventech se pak vyjadřují spíše posměšně a záměrně komolí skutečný význam titulu. Jeden příklad za všechny – Mladý Blbý Ambiciózní.

Já se těm škarohlídům nedivím. Samotnému mi trvalo několik let, než jsem práskl do stolu a podal si přihlášku. Svíraly mě také obavy, jestli to má vůbec cenu a jestli to studium zvládnu.

Splnilo studium mé očekávání?

Je mi jasné, že když napíšu ano, tak si jen řeknete: „Ájééé, zas jeden študovanej.

Pokud ale opravdu chcete vědět, co mi to studium dalo, co mi nedalo a co mi dokonce chybělo, pokračujte ve čtení.

Co mi to MBA studium dalo, a co ne?

Úplně na rovinu přiznávám, že pro mě MBA studium nemělo nějaký převratný přínos po teoretické stránce. Než ale vypnete toto okno s posměšnými průpovídkami, nechte mě, prosím, dokončit myšlenku.

Myslím, že to bylo tím, že jsem byl už před začátkem studia docela dobře připraven po teoretické stránce. Mám za sebou ekonomicky zaměřené bakalářské, navazující a doktorské studium.

Mám za sebou více než 20 předmětů, které se věnovaly managementu, (krizovému a finančnímu) řízení společností, marketingu, sociologii, psychologii a vztahům s veřejností. Bylo to tak pro mě spíše opakování teorie.

V čem pro mě mělo mít MBA studium přínos?

1. Praktické využití teorie při řešení vlastního „problému“. To byl výstup z každého předmětu.

2. Konzultace „problému“ s lektory při zpracování seminárních prací. To byl v podstatě i jeden z důvodů, proč jsem se ke studiu MBA rozhodl. Chtěl jsem ty svoje subjektivní názory konzultovat s lektory z praxe – s někým se zkušenostmi ale mimo vlastní firmu.

V některých předmětech to splnilo má očekávání, v jiných ne – tak už to někdy bývá, ale v případě Vendulky Mikšovské v předmětu Koučování pro manažery a podnikatele je dokonce předčilo. Za to si zaslouží mé poděkování.

Samozřejmě, že všechno nemělo úplně hladký průběh. O mém plnění Strategického managementu si dodnes cvrlikají vrabci u nás na fakultě. Zkrátka jsme měli s paní lektorkou odlišný názor na SWOT analýzu a už se asi nikdy nedozvím, jak to mělo být správně.

Co mi fakt chybělo?

Technicky i administrativně bylo celé mé studium zajištěno skvěle a nemám tomu co vytknout. Přesto mi chyběla jedna důležitá věc – osobní kontakt se spolužáky!

Když se na to dívám dnešníma očima, tak šlo v podstatě o malichernost. Dnes se ve školách vyučuje všechno distančně. V zimním semestru 2019 to ale pro mě bylo úplně něco nového.

Co si budeme namlouvat každé studium má přínos i v budování vztahů se spolužáky. Proto mě mrzí, že jsme neměli více příležitostí se poznat osobně. A protože nám kvůli pandemii zrušili promoce, už se asi nikdy všichni společně nepotkáme.

Paradoxně jsem ale za tuto zkušenost s online studiem vděčný. V březnu 2020 když jsme přecházeli na distanční studium, se kterým do té doby neměl nikdo moc zkušeností, bylo pro mě snazší to manažersky zvládnout.

Doporučil bych vám MBA studium?

Pokud jste dočetli až sem, tak asi víte, jak odpovím. Pokud jste ale byli nedočkaví a přeskočili jste to čtení až sem nakonec, tady je moje odpověď. 🙂

Ano, studium na CEMI bych vám doporučil. Ten rok studia mi pomohl hlavně v tom, abych si utřídil myšlenky a našel odvahu pustit se do nového projektu, díky kterému se mi studium během necelých dvou let zaplatilo.

Přeji úspěšné studium i vám!

Pavel Semerád

4.7/5 - (7 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *