Nepokoje v Kazachstánu znemožňují návrat našim studentům

(Tento článek není politicky motivovaný. Jde jen o uvědomění si, že se ty zprávy o nepokojích v Kazachstánu týkají i našich studentů a spolužáků. Z tohoto pohledu je probíhající zkouškové to nejmenší, o co mohou přijít.)

Co se děje někde (až) v Kazachstánu?

Musím se přiznat, že jsem z generace, která ve střední Evropě nezažila žádný válečný konflikt. Díky Bohu za to. Nedokážu si tak dost dobře představit, co se v tom Kazachstánu vůbec děje.

Navíc, co o tom dalekém státu vůbec víme? Nějakej Kazachstán. Když se ale podíváte na mapu, zjistíte, že se tento stát kdesi na východě rozprostírá na ploše, jakou má třetina Evropy.

Co o něm víme víc? Že tam žijí nějací lidé. Necelých 19 miliónů. Ani ne dvakrát tolik, kolik má Česká republika.

No a právě v této zemi vypukly demonstrace a nepokoje, při kterých umírají lidé. Nepřísluší mi hodnotit, kdo je v právu, mé informace mohou být zkresleny z médií. (Sami si můžete udělat svůj názor.)

Tyhle události se ale týkají i mých studentů a vašich spolužáků

Přiznávám, že jsem těmi všemi problémy z poslední doby už otupělý. Svět se prostě změnil. Asi bych to více neřešil, kdyby to dění v Kazachstánu (dříve i v Bělorusku) neohrožovalo i naše studenty a spolužáky.

A právě jeden z nich mi dnes ráno napsal kvůli zkouškovému. Je to student naší fakulty, dokonce jsem ho tento semestr učil. Znám ho tedy osobně. To v člověku opravdu zamrazí.

Co mi napsal?

O Vánocích jsem jel domu do Kazachstánu k rodině, ale z důvodu politické situace v Kazachstánu se nemůžu vrátit zpátky do České republiky. Můj let byl naplánován na 7. ledna, ale byl zrušen jako všechny lety v ten den.

Nikdo teď neví, kdy bude další let. V Kazachstánu je stanovený výjimečný stav až do konce ledna. Proto bych se chtěl zeptat, je-li možné složit zkoušku on-line, anebo Vás požádat o vypsání terminů na únor?

Jak jsem tuto situaci vyřešil?

My dva jsme se samozřejmě domluvili a našli jsme řešení. Je ale možné, že ve svém okolí máte také nějaké Kazachy, kteří řeší stejný problém.

Tohle jsou tři kroky, které by měli vaši přátelé a spolužáci a naši studenti z Kazachstánu udělat, aby úspěšně zvládli i toto zkouškové období.

Co bych jim tedy doporučil:

  1. Kontaktujte, jakmile vám to situace dovolí, své vyučující. Sdělte jim důvody, které vám brání v účasti na zkouškách. Pevně věřím, že vám vyjdou vstříc a bude-li to s ohledem na předmět možné, umožní vám vykonat zkoušku online.
  2. Pokud by to ale z nějakého důvodu možné nebylo, můžete požádat děkana fakulty nebo rektora vysoké školy o mimořádné prodloužení zkouškového období. Věřím, že vám s ohledem na situaci, která teď v Kazachstánu panuje, vyhoví.
  3. Pokud by to nebylo možné, protože by se situace v Kazachstánu ani v únoru nevyřešila, je možné si předměty zapsat konzultačně a splnit je můžete v průběhu letního semestru; po vašem návratu do České republiky.

Сізге денсаулық, Қазақстанда тыныштық тілеймін.

Pavel Semerád

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *