Co hrozí studentovi za podvod s telefonem u státnic?

Otázka mé čtenářky

Chtěla bych se Vás zeptat na jednu nepříjemnou situaci, která se stala mému příteli. Na jedné z části státní závěrečné zkoušky (magisterské) byl přichycen, jak používá mobil/tahák. Byla to samozřejmě naprostá hloupost a svého činu lituje.

Zajímalo by mě, co mu za tento podvod hrozí a zda mu může být odebrán zpětně i bakalářský titul, který na stejné vysoké škole (jen na jiné fakultě) získal před 3 lety (tenkrát bez podvodu).

Moje odpověď

Vážená paní,

dobrou zprávou pro Vašeho přítele je, že o bakalářský titul za tento podvod nepřijde.

Bude záležet na rozhodnutí disciplinární komise

V případě současného navazujícího studia, u kterého podváděl, bude záležet na rozhodnutí disciplinární komise. Ve hře je i vyloučení ze studia – já osobně bych pro ně hlasoval.

Přesto k němu pravděpodobně nedojde. Pokud Váš přítel studoval po celou dobu bez jakéhokoliv provinění (=bylo to opravdu poprvé), předpokládám, že celá záležitost skončí „jen“ podmínečným vyloučením. Váš přítel tak dostane možnost dostudovat.

I když případ student a právnické fakulty Jana L., který byl za podvod se sluchátkem u státnic vyloučen ze studia, ukazuje, že se vysoké školy nebojí ani exemplárních trestů.

Co na odhalený podvod u státnic řekl soud

Pokud ale student úspěšně projde studiem, i za cenu podvodu, je velmi obtížné mu titul odebrat. Své o tom ví i Univerzita Palackého v Olomouci.

Tehdy se rok po státnicích řešilo podvodné jednání (podvod spočíval ve využití telefonu státnic – poradce na druhé straně). Soud byl tehdy proti zpětnému odebrání titulu. Studentka tak může užívat titul magistr.

** Pozor tohle neplatí v případě odhaleného plagiátu. V těchto případech je možné min. po dobu 3 let od obhajoby odebrat titul. A školy tak již činí.

Proč jsem pro vyloučení?

  1. Protože student podváděl naprosto cíleně a vědomě.
  2. Tím, že dostane možnost dostudovat, nic neriskoval a příště to může podvádět zase.
  3. Není to vhodný a výchovný příklad pro ostatní studenty.

Máte-li někdo jiný pohled, napište mi ho, prosím, do komentáře. Rád si vaše názory přečtu.

Pavel Semerád

4.5/5 - (4 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

  1. A předtím prej opsalo obě zkoušky obchodního práva asi 3/4 ročníku a dostudovali všichni, kteří udělali ostatní zkoušky. A o jaké studenty tehdy šlo (prý opisovali i mazánci i premianti). Šlo dost dobře určit, kdo opisoval a kdo ne. Myslím, že fakulta dostává na každého studenta nějaké peníze, tak se to neřešilo, jinak si to neumím vysvětlit.

    1. Obávám se, že bez bližších podrobností a hlavně důkazů je to nepostihnutelné.
      PS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *