Student by měl vlastní téma bakalářky objevit sám

Před pár dny mě požádal jeden student bakalářského studia o konzultaci. Potřeboval poradit s výběrem tématu, ale soudě podle popisu jeho situace byl až do teď hodně pasivní a věřil, že mu někdo vybere pro něj ideální téma. Takhle to ale nefunguje. Tedy nemělo fungovat.

Popis situace mého čtenáře

Píšu vám ohledně nabídky online konzultace a rád bych si v rámci rozhodování ujasnil veškeré detaily. Studuji obor zaměřený na mezinárodní studia, a proto bych se chtěl zaměřit na rozvojový svět.

Už několik měsíců mám ale velmi nízkou, či úplné nulovou motivaci psát bakalářskou práci. Mým největším problémem je začátek – vymyslet téma a najít k němu relevantní zdroje.

Čas od času se virtuálně setkávám se svým vedoucím, který mi dá kvalitní doporučení, ale chce, abych na téma přišel sám. A to je pro mě velmi nevyhovující způsob a vždy to na něčem ztroskotá. Věřím však, že by při hledání tématu pomohla vaše nabídka.

Tudíž moje otázka zní: dokážeme spolu vymyslet dostatečně kvalitní téma v rámci mého studia a zaměření […uvedl i konkrétní státy] s relevantními zdroji a nejlépe s praktickou částí, která by nevyžadovala hlubší znalosti statistiky?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, bohužel Vám ještě v této fázi nedokážu pomoci.

Problém není v tom, že bych Vás pro nějaké téma nedokázal nadchnout. Problém je v tom, že se Vám může reálně stát, že k takovému tématu neseženete dostatek podkladů, nebo se to ukáže nakonec jako neproveditelné.

Ať se Vám to bude líbit, nebo nebude, prvně budete muset vynaložit trochu energie na to, abyste se zamyslel, jaký problém v těch konkrétních státech řeší a bavilo by vás pro něj najít řešení.

Jaký problém by Vás bavilo řešit?

To je věc, která se nedá udělat jen od stolu, přestože k tomu budete mít během mé konzultace plnou podporu.

Píšu o tom i v těchto článcích:

S metodikou si myslím, že už bych Vám dokázal pomoci. Minimálně bych Vás nasměroval. S alespoň základním návrhem (nebo návrhy) byste měl u vlastního tématu přijít sám.

Vím, že to z mé strany může působit trochu arogantně – nemyslím to zle. Stejně jako Váš vedoucí si ale myslím, že byste měl vědět, jestli vůbec nějaký reálný problém v těch státech existuje. Věřte mi, prosím, že to nakonec oceníte.

Koukněte se na již obhájená témata

Nejjednodušší je podívat se na práce, která již Váš vedoucí vedl, příp. na ty, která již zpracovali studenti Vašeho oboru před Vámi. Budete mít tak nejen možnost inspirace, i když si vyberete jiné státy, ale budete vidět i postupy, které se při řešení (ne)osvědčily.

A ta statistika?

A co se týká statistiky – vždy záleží na úhlu pohledu, ale složitou statistiku ani v bakalářce, ani  v diplomce používat nemusíte. Existuje mnoho možností, jak dosáhnout stanoveného cíle.

Jsem připraven Vám pomoct

Jakmile si alespoň něco přečtete a zúžíte svůj výběr na několik málo témat, jsem připraven Vám pomoci. Do té doby by pro Vás nemusela být moje konzultace až tak přínosná (i když bych udělal maximum).

Přeji Vám mnoho úspěchů při hledání niche (tématu).

Pavel Semerád

PS. Pokud s Vámi vedoucí už od začátku takhle příkladně komunikuje, preferoval bych spíše konzultaci s ním. Dokáže Vám totiž poskytnout tu nejlepší zpětnou vazbu a doporučit nejvhodnější postupy. Má konzultace tak nemusí být potřeba (a je to dobře).

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *