Jak si vybrat téma bakalářské a diplomové práce?

Zbystřit by měli studenti bakalářského studia v posledních ročnících, magisterští studenti by měli být v pohotovosti dokonce ještě o semestr dříve. Řeč bude o tom, jak si vybrat téma bakalářské a diplomové práce.

Své psaní jsem si trochu ulehčil a dále budu psát jen o bakalářské práci. Všechny rady ale můžete použít pro jakýkoliv typ závěrečné práce.

Kdy začít s výběrem tématu bakalářské práce?

Univerzální odpověď a dobře míněná rada zní: Začněte včas!“ Ideálně ještě dnes. Výběr tématu je totiž jednou z nejdůležitějších etap. Bude vás provázet až do obhajoby u státní závěrečné zkoušky (v horších případech až do jeho změny).

Když si vyberete téma, které vás nebaví, nebo nezajímá, bude to poznat a psaní vám nepůjde tak jednoduše od klávesnice.

Pokud se vás toto téma už týká, pokračujte dále ve čtení.

Cože? Že je na to ještě dost času. Možná ano, možná už je ale pozdě. Pokud to fakt chcete nechat až na potom, přečtěte si tyto rady později. Dávejte jen pozor, aby na vás ještě „něco“ zbylo. (Jak je to možné?) Vrátím se ale k vám ostatním.

Při návrhu vlastního tématu bakalářské práce buďte kreativní a originální

Možná vás napadá otázka, jak vymyslet téma bakalářské práce? Nemusí to být vždy jednoduché. Svoboda výběru vlastního tématu má totiž i svá úskalí, která vám ukážu na následujícím příkladu.

Podívejme se na věc pohledem vedoucího práce, oponenta práce, zkušební komise nebo náhodného čtenáře.

Každý rok je napsáno tisíce závěrečných prací na různá témata. Autoři na nich stráví hrozně moc času. Udělají opravdu to nejlepší, co s daným tématem mohou udělat. Proč ale některá témata čtenáře zaujmou a jiná nikoliv.

Důvodem je, že se některá neustále opakují dokola. Představte si, že jste vedoucím práce a dostáváte emaily od studentů s návrhy témat (Jak napsat záměr?):

1) Daňová optimalizace u vybrané akciové společnosti XYZ.
2) Návrh snížení daňového základu u vybraného podniku XY.
3) Daňová optimalizace.
4) Zoptimalizování daně z příjmů právnických osob.
5) DaŇOvá oPTimALizace A sNÍženÍ daŇOvÉhO záKLadU v kombinaci s čímkoliv.…
(Omlouvám se za trochu neprofesionální zakončení výčtu témat.)

Které téma si myslíte, že by u vás mělo úspěch. Ruku na srdce! Které vás skutečně zaujalo? Že jsou prakticky všechna stejná? V podstatě máte pravdu!

Na toto téma bylo napsáno již tolik prací, že když mi někdo pošle takový návrh, automaticky ho odmítám. Neznamená to sice, že by se na to nedala napsat zajímavá práce, ale ambice byste museli mít vyšší, než z toho udělat jen obyčejnou „příručku pro podnikatele“ bez hlubších analýz.

Platí jednoduché pravidlo: Navrhněte zajímavé téma i pro vedoucího a neodmítne vás.  Nebojte se být kreativní! I když to váš potenciální vedoucí třeba nedá takto otevřeně najevo, pravděpodobně by i on rád vedl práci s nějakým originálním nápadem.

Vyberte si téma, ke kterému máte nějaký pozitivní vztah

Zkuste si odpovědět na jednoduchou otázku: Jaké téma by vás bavilo, o čem byste chtěli opravdu psát? Na to se totiž ptám i já mých studentů, kteří u mě chtějí psát bakalářskou nebo diplomovou práci.

Dále se ptám na to, jaký mají vztah k účetnictví a daním? Nečekám samozřejmě odpověď ve formě frází, že je platí, nebo že je nemají rádi.

Jednou mi dokonce studentka na otázku, proč by chtěla psát práci na Ústavu účetnictví a daní, odpověděla takto: „Témata na marketing, management a finance jsou již beznadějně plná, ale je to menší zlo, než ji psát třeba na ekonomii nebo na statistice.“ OMG

Mě spíše zajímalo, jestli už třeba:
• Byla na nějaké studijní stáži u daňového poradce nebo auditora?
• Má (částečný) pracovní úvazek v nějaké účetní nebo daňové kanceláři?
Zpracovávala někomu účetnictví nebo vedla daňovou evidenci?
• Jestli pracuje na finančním úřadě, celním úřadě, apod.?
• Nebo, proč si konkrétně myslí, že je toto téma pro ni vhodné a co si pod ním představuje?

Nediskriminuji studenty! Ale…

V žádném případě nediskriminuji studenty. I ti by si ale měli uvědomit, že zpracování bakalářky není stejné jako udělat nějakou seminární práci o pěti stranách. To téma by je mělo, pokud možno, i bavit.

Jinak, až přijdou krize, a ony u praktické části určitě přijdou, je těžké je překonat. A bez motivace se krize těžko překonávají.

Stále nevíte, jaké téma bakalářské a diplomové práce si vybrat?

Mám pro vás malý dárek v podobě dvou návrhů, které by pro vás mohly být inspirací na zajímavá a originální témata.

První téma je tuzemské a týká se elektronické evidence tržeb (EET). Nemusí to být jen téma daňové, i když ho předložilo Ministerstvo financí ČR, aby zvýšilo výběr daní.

Stejně tak se dotýká i oblastí ekonomie, hospodářské politiky, marketingu, podnikové ekonomiky, práva, psychologie, sociologie nebo statistiky. Možná to někoho překvapí, ale dovedl bych si představit i zajímavé téma, které zpracují studenti informatiky.

Svoji příležitost by mohli využít i ochránci přírody, protože všudypřítomné účtenky, které nikdo nechce, se tisknou za každý nákup. Na všechno papír! Nevracíme se o pár desítek let zpět?

Druhé celosvětové téma se týká ekologie. V prosinci 2015 se uskutečnil Klimatický summit v Paříži zaměřený na zlepšení životního prostředí na naší planetě. Opravdu byste nenašli nějaké zajímavé propojení mezi změnou klimatu a vámi studovaným oborem?

Přeji vám dobrou volbu tématu BP a DP.

Pokud pořád nad tématem váháte, napište mi a pomohu vám s výběrem.

Pavel Semerád

4.8/5 - (42 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 6

  1. Dobrý den,

    dlouho jsem přemýšlela nad tématem mé bakalářské práce. Má vedoucí chtěla ať si vymyslím aktuální a originální téma, což pro mě byl trochu oříšek. Nakonec jsem se rozhodla pro téma Změna státních příspěvků v době koronavirové pandemie. Napadlo mě, že bych mohla zmapovat změny ohledně příspěvků, které se v nedávné době udály. Nevím však jestli je tento cíl bakalářské práce dostačující. Jako výstup bakalářské práce bych chtěla vytvořit soubor, který by přehledně shrnovat státní příspěvky pro snadnou orientaci v této oblasti.

    1. Dobrý den,
      podle mého názoru, jen popis změn příspěvků je málo. Chtělo by to udělat nějakou analýzu, nějaké zhodnocení dopadů, čerpání, zjistit, jak tyto příspěvky byly efektivní, apod. Ale říct, že příspěvek A bylo možné čerpat v tomto období a v takové výši… to je spíš podklad pro teorii, ale s praktickou částí to má jen pramálo společné.
      Budete-li potřebovat pomoc s tvorbou zadání, můžeme se na to podívat společně.
      Přeji Vám, ať Vám jde psaní od ruky.
      PS

  2. Dobrý den,
    děkuji za skvělý článek a za veškerý další obsah, který produkujete, je pro mě velmi užitečný. Chci se zeptat, musí bakalářská práce řešit nějaký konkrétní problém, nebo lze bakalářku psát i jako „návod“, jak dosáhnout nějakého cíle? Rád bych psal práci na téma Úspěšná kariéra v obchodním oddělení softwarové firmy, je takové téma na bakalářskou práci vhodné?
    Děkuji a přeji hezký den
    S pozdravem
    Martin

    1. Dobrý den,
      bakalářská práce by měla řešit konkrétní problém (cíl). Psaní „návodu“ není řešení problému, proto takový koncept psaní nedoporučuji.
      PS

  3. Dobrý den,

    chtěl bych se Vás zeptat. Chtěl bych psát bakalářskou práci na Rozpočet obce.. Vedoucí práce mi to odsouhlasil, ale neustále se mě ptá, jaký bude návrh. Že prý v bakalářské práci musí být něco, co by dané téma zlepšilo.

    Děkuji.

    1. Dobrý den, Davide,
      Váš vedoucí má zcela logickou a správnou otázku. Připravte se na to, že Vám ji položí i oponent a členové zkušební komise.

      Každá práce musí mít nějaký cíl, který by měl být naplněn. Není možné mít ale za cíl jen popis rozpočtu obce. Opravdu byste měl mít nějaký výstup, který získáte vlastním snažením. Nemusí se jednat přímo o „zlepšení“. Spíše by se mělo jednat o „obohacení“ tématu/oboru, i když chápu, že to slovo může znít až příliš abstraktně.

      Prakticky to znamená, že ve shrnutí napíšete: Udělal jsem to a to, vyšel mi tento výsledek a to znamená tohle. Např. pomocí analýzy rozpočtu jsem zjistil, že kdyby se provedlo refinancování dlouhodobého bankovního úvěru, obec by ušetřila 1 % p.a. a získala by tak dodatečné prostředky na opravu dětského hřiště. Příp. obec vykazuje tyto chyby v účetnictví, čímž dochází k porušení rozpočtové kázně a hrozí tak, že bude muset vrátit finanční prostředky z dotace.

      Takže se na vedoucího nezlobte a zkuste najít nějaký výstup.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *