Vysokoškolský učitel je taky jenom člověk a dělá chyby

Dnes jsem si tak pročítal články s tipy pro učitele, až jsem na webu o vysokých školách narazil na jeden, který mapuje některé chyby v mé kariéře. Má poutavý název – Vysokoškolský učitel je taky jenom člověk. 🙈

Dočtete se v něm o tom:

🤐 jak blbě mi bylo před první hodinou,
🤐 jak jsem si slíbil, že už nikdy nebudu učit,
🤐 proč jsem trval na fyzickém zkoušení v Brně, přestože mi pak COVID ukázal, že to jde i online.

Jaký jsem učitel?

Vím, že nejsem dokonalý

❌ Ne, nikdy jsem nebyl dokonalý prototyp učitele. Takovým tím, který přijde na hodinu, sedne si ležérně na stůl a celou přednášku vysype poutavě z rukávu bez jediného slajdu.
❌ Místo toho mám strach, že dostanu nějakou daňovou otázku, při které se pořádně zapotím. A nedej bože, abych na ni nedokázal pohotově odpovědět. No to by byl můj konec. (Ale nebyl.)

Ale pracuji na sobě

✅ Za těch 12 sezón jsem ale ušel dlouhou cestu.
✅ Učení mě naplňuje. Dělám to srdcem. 💙
✅ Moc bych si přál, aby tady po mně něco zůstalo. I proto jsem už napsal 400 blogových článků o studiu, abych těm svým následovníkům (pracovně je nazývejme třeba „studenti“) alespoň trochu umetl cestu. Aby nemuseli opakovat chyby, které jsem jako #student udělal. A že jich bylo!!!
✅ Možná i díky tomu dosahují tito mí následovníci lepších výsledků, než jsem v jejich věku dosáhnul já. Mám z toho obrovskou radost, protože jedině tak se jako lidstvo můžeme posouvat kupředu.

Jací byste měli být vy?

❌ Jako asi ano, mohl bych je nechat, aby si tu hubu pořádně namleli a třeba za 10 let objeví to stejné co já. Když to ale udělám, vychovám z nich (taky) lakomce, kteří se o to své „málo“ nebudou chtít podělit. Je to takový začarovaný kruh.

✅ Přitom stačí tak málo – být vůči svým následovníkům trpělivý a sdílný. Proto máte-li možnost někomu ukázat správnou cestu, udělejte to. Začátky sice vyžadují vystoupení z komfortní zóny, ale výsledek stojí za to! 👍

Když totiž vydržíte a překonáte společné chyby a kotrmelce, zjistíte stejně jako já, že i student má srdce. A dá vám to najevo ve chvíli, kdy to třeba vůbec nebudete čekat. 💙

Pavel Semerád

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *