Jak si vybrat MBA studium, které vám zaměstnavatel uzná?

Papír s titulem MBA může v České republice prodávat opravdu kdokoliv. Neexistuje tu žádná regulace.

Když se my dva dohodneme, tak od zítra můžeme začít tisknout diplomy. Dobrá zpráva pro sběratele titulů, špatná pro studenty, kteří se chtějí někam profesně posunout. Tedy až do chvíle, než se s tím titulem začnou sběratelé někde ohánět.

Tak ode dneška jsem taky MBA!

Pokud máte otevřenou mysl, tak vás každé studium někam posune. To nezpochybňuji. Naopak vás v celoživotním studiu vždy rád podpořím. Pokud ale chcete být lepšími manažery, nemusíte hned studovat MBA.

Existuje široká nabídka různých kurzů, které zlepší vaše měkké a tvrdé dovednosti (soft skills a hard skills). Ale chápu, že být absolventem nějakého kurzu nezní tak atraktivně, jako když se ten kurz nazve magickou zkratkou M-B-A.

Z vlastní zkušenosti vím, že je obtížně se v té široké nabídce MBA programů zorientovat. Jedna nabídka je totiž lepší než druhá. Jedni lákají na ultralevné školné, druzí na krátké studium, třetí na kombinaci s něčím dalším.

Ale jakou váhu má to vaše MBA?

Zaměstnavatelům, zejména těm se zahraničními vlastníky, nestačí, že si svůj diplom pověsíte na čestné místo v kanceláři. Očekávají od vás znalosti, dovednosti a přidanou hodnotu, kterou jim díky tomu přinesete. Zvlášť, když vám to studium platí.

Když jim předložíte diplom z instituce, kterou neznají, tak vám to v kariéře příliš nepomůže. Spíš vás ponechají na současné pozici, aby si z vás mohli sami vychovat manažera. Pokud se vám to stane, pravděpodobně jste ve výběru vzdělávací instituce neměli štěstí.

Nevěříte?

Tak co třeba tohle:

@Lifeislike No…já mám studium čerstvě úspěšně za sebou. Studium je opravdu pohodově uspořádané a není to fakt náročné na čas. Celkově jsem byl velmi spokojený. Bohužel jsem narazil na problém s uznáním titulu MBA u nás ve firmě. Dost mě to překvapilo. Údajně naše firma uznává tituly MBA jen od institucí, které jsou součástí české asociace MBA škol – CAMBAS. [Zdroj: emimino]

Podle čeho jsem se rozhodoval já?

V roce 2019 jsem napsal článek o mém rozhodování o studiu MBA. Zmínil jsem tam jako úplný zelenáč své rozhodovací procesy.

Za důležitá kritéria jsem považoval:

  • zohlednit finanční a časové možnosti,
  • nenechat rozhodování na vyhledávačích,
  • nevěřit jen samochvále uvedené na webu a anonymním recenzím,
  • vybírat podle lektorského týmu.

(To se v zásadě nezměnilo.)

Tehdy u mě vyhrálo CEMI. Dal jsem na videorecenze absolventů a dobrý pocit jsem měl i z návštěvy pražské pobočky.

Svoji studijní zkušenost jsem pak přetavil do 13 článků, po jejichž přečtení si sami můžete udělat názor, co studium na CEMI obnáší. Pro své čtenáře jsem získal i slevu 2000 Kč na školném, když v přihlášce uvedli můj kód TATULDA.

Místní poměry jsem poznal i jako lektor Daňové soustavy pro manažery a jako oponent závěrečných prací. Své působení jsem ukončil až v únoru 2023, protože jsem se přesunul na plný úvazek na Vysokou školu Sting, což je jedna ze součástí NEWTON University Group.

Podle čeho bych se rozhodoval dnes?

Díky této mé životní pouti, jsem začal postupně zjišťovat, jaké panují poměry na českém postgraduálním trhu.

Přestože svého výběru ani zpětně nelituji a na CEMI jsem nikterak nezanevřel, kdybych se rozhodoval dnes, pravděpodobně bych upřednostnil spíše prezenční studium. Proč?

1. Vztahy se spolužáky

Možná to znáte ze střední a z vysoké školy taky – dobré vztahy se spolužáky jsou velmi cenné a nikdy nevíte, kdy se s nimi potkáte na nějakém projektu.

Nemám teď na mysli otravné prodejní telefonáty, které když odmítnete, tak kamarádství končí. Mám na mysli ty spolužáky, se kterými třeba jednou rádi oslavíte životní jubileum.

2. Osobní kontakt s lektory

Předtočené video/audio přednášky jsou sice fajn, ale nikdy se z nich nenaučíte tolik jako během osobního kontaktu s lektory. Proč? Protože některé věci na záznam říct prostě nemůžete. Přitom právě ty zákulisní věci z oboru jsou nesmírně cenné.

Když tak vzpomínám na svoji studentskou kariéru, tak pro mě měly největší přínos ty předměty, ve kterých se s námi učitelé nebáli podělit o své zkušenosti. A to zpravidla jinak než osobním kontaktem udělat nejde.

Řeknu vám tajemství.🤫

Většina studijních materiálů stojí na podobném základu, který najdete i jinde. Proto studentům doporučuji, aby chodili na přednášky, i když nejsou povinné. Dozví se tam totiž mnohem více z reálného života.

O čem bych více přemýšlel?

3. Kvalita lektorského týmu

Lektoři jsou základním pilířem jakéhokoliv vzdělávání. Pokud jde o samé neznámé tváře, i když mají tituly před jménem a za jménem, je otázkou, jestli vám budou mít vůbec co předat. Proto je důležité udělat si rešerši lektorů.

4. Akreditace

Pokud nejste jen sběrateli certifikátů, podívejte se i na to, kde a jak je studium akreditováno. Jasně, každá instituce nabízí nějakou akreditaci. Některé z nich ale nemají vůbec nic společného s manažerským vzděláním.

Jde-li jen o (zaplacené) členství bez skutečné akreditace vzdělávacího programu, tak je takové studium jen zajíc v pytli. Může to být pecka, ale taky propadák.

Chcete-li mít jistotu, že vám MBA otevře dveře i v zahraničí, preferoval bych dnes české instituce s akreditací od CAMBAS. Členem CAMBASu se sice může stát kdokoliv, ale musí splnit akreditační kritéria MBA studia.

Mezi ně mj. patří:

  • Program MBA by měl představovat studijní zátěž v minimálním rozsahu 1500 hod.,
  • měl by trvat nejméně 12 měsíců,
  • přijímáni jsou pouze posluchači s minimálně dvouletou manažerskou praxí, a
  • obsah programu je nutno komisi předložit včetně popisu předmětové skladby a obsahu jednotlivých předmětů.

Zní to jako banalita, ale ne každá instituce je ochotna kritéria CAMBASu přijmout. Už by totiž nemohla těžit jen z ultralevného školného nebo zkrácené doby studia.

5. Co nabízí vzdělávací instituce navíc?

Nejde jen o to, jestli vám zdarma nebo za poplatek umožní prodloužení zkouškového období. Spíše bych se zajímal o další aktivity spojené se studiem, protože kvůli studiu tady jsem.

Některé instituce nabízejí doplňkové kurzy, semináře a webináře, kterých se mohou účastnit jak studenti, tak i absolventi. V dalších se lektoři snaží vzdělávat veřejnost vytvářením obsahu např. v podobě blogových článků a ebooků. Jiné instituce nedělají vůbec nic.

Tohle je jedno z důležitých kritérií, které vám může o dané instituci hodně napovědět. Samozřejmě vždy záleží na kvalitě obsahu.

Pokud v článku lektoři (nebo dokonce anonymní copywriteři!!!) zmiňují jen líbivé fráze bez jakéhokoliv přínosu, budou vám mít co předat v průběhu MBA studia?

A právě proto jsem začal připravovat vlastní specializaci MBA na NEWTONu

Na zmíněná kritéria můžeme mít každý odlišný názor. Když mi ale pan docent Jiří Koleňák (garant MBA studia na NEWTONu) nabídl, abych připravil vlastní specializaci MBA zaměřenou na účetnictví a daně, tak jsem jeho nabídku přijal.

Mým cílem je vytvořit účetně-daňovou specializaci pro odborníky z praxe. Podařilo se mi sestavit takový lektorský tým, který ovlivňuje budoucnost profese účetních, daňových poradců a auditorů nejen v České republice.

Jsem přesvědčen, že se za toto MBA studium nebudete muset stydět. NEWTON je totiž

  • člen CAMBAS a už 20 let vychovává manažery na všech úrovních (od bakalářského studia po MBA),
  • jeho lektoři mají bohaté praktické zkušenosti,
  • mnozí pravidelně publikují a přednášejí pro odbornou veřejnost a
  • další z nich vybudovali úspěšné firmy a psali o nich ve Forbesu.

Já vím, že NEWTON nenabízí lákavé slevy a cenu drží i v období black friday, ale za školné získáte kvalitní vzdělání a hromadu inspirace s vysokou návratností.

Nedívejte se na školné jen jako na náklad, ale hlavně jako na investici do sebe. Vzdělání vám totiž nikdy nikdo nevezme, ať už vaše kroky po promocích povedou kamkoliv.

Kromě toho je součástí studia unikátní výcvikový kurz X-tream management (příp. mentální lázně), kde dostanete příležitost porozumět sami sobě. Budete vědět, jak reagujete v krizových a zátěžových situacích a jak je důležité pracovat v týmu.

Protože, jak říká docentka Eva Ambrozová, jedna z tvůrkyň X-tream managementu, kdo chce vést lidi, musí nejprve poznat sám sebe.

Tak co, uvidíme se na NEWTONu?

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *