Jak probíhá online studium MBA na CEMI?

Pamatuji si, že než jsem začal vyhledávat informace o studiu na CEMI, věděl jsem jen, že se dá MBA studovat prezenčně anebo dálkově (kombinovaně).

Pak jsem ale našel informace i o online studiu, a že je tato forma ve světě celkem běžná. To bylo tehdy, když jsem si pokládal otázku, jestli je možné studovat MBA zdarma. Možné to opravdu je. Právě online studiem.

Pravděpodobnost ale, že si ze všech těch uchazečů vyberou právě vás, je mizivá. Našel jsem však i českou firmu, která již několika studentům udělila 100% stipendium. Studentům se zdravotním postižením. Aby mohli pomáhat ostatním.

To bylo asi poprvé, kdy jsem si něco cíleně přečetl o CEMI a o jeho MBA studiu. No a o rok později, jsem se rozhodl, že to zkusím a začnu opět studovat.

Průběh online studia

Toto studium je opravdu přizpůsobeno tak, abyste je mohli studovat kdekoliv na světě, kde máte počítač a internetové připojení.

Úvodní soustředění

Na začátku 1. semestru se můžete zúčastnit i úvodního soustředění, kde se osobně potkáte s lektory a se spolužáky. Jde o jednu sobotu, kde postupně získáte informace o jednotlivých předmětech.

Pokud se však tohoto soustředění zúčastnit nechcete, nemusíte. Prezentace z přednášek si můžete kdykoliv prohlédnout v informačním systému iTUTOR, který je jednoduchý na používání, takže se v něm neztratíte.

Předměty (moduly)

V každém semestru musíte absolvovat celkem 5 modulů. Jde o všeobecný základ znalostí pro práci manažera. Specializace pak probíhají v 2. semestru, kde si sami můžete vybrat 2 volitelné předměty.

V iTUTORu najdete vše potřebné – sylabus k předmětu, úvodní prezentaci a studijní oporu (skripta, která připravil lektor). Během studia můžete také čerpat vědomosti z více než 9 000 knih v online knihovně Bookport, kam máte bezplatný přístup.

Každý předmět se zakončuje seminární prací, kterou v průběhu jejího zpracování můžete konzultovat s lektory.

Jak probíhají konzultace?

Lektoři na CEMI jsou vám plně k dispozici a většina z nich vám odpoví na e-mail už během několika hodin.

Konzultovat můžete také telefonicky (což preferuji já), po Skypu, přes FaceTime, Facebook, WhatsUpp anebo osobně.

Délka a počet konzultací záleží jen na vašich potřebách – deset minut, nebo třeba hodinu; jednou nebo klidně desetkrát. Musím přiznat, že jsem měl po jedné hodinové konzultaci hlavu jak pátrací balon, ale taky popsané 3 strany cennými radami.

Výhody online studia

  • Nespornou výhodou online studia MBA je jeho flexibilita. Sami jste svými pány a sami si studium přizpůsobujete pracovním a rodinným povinnostem.
  • Já jsem ocenil i to, že jsem nemusel jezdit pravidelně do Prahy na soustředění, protože bych to jednoduše časově nezvládal.
  • Konzultace s lektory téměř kdykoliv jsou skvělé, ale to je většinou dnes už standard. Stejně jako e-learningové materiály.
  • Nižší cena v porovnání s prezenční výukou.

Nevýhody online studia

Já osobně vidím jednu zásadní, a sice že se pravidelně nepotkávám se spolužáky. Máme sice facebookovou skupinu – jako správní studenti 🙂 – ale ten kontakt mi vážně chybí. S tím jsme do toho ale asi všichni šli.

Jinak nic zásadního mi během studia nechybí. Vnímám to jako klasické kombinované (dálkové) studium, kde vše probíhá převážně samostudiem a konzultační formou. Když něco nevím, tak se zeptám.

Jak se ukončují předměty?

Abyste prokázali své znalosti a dovednosti, musíte v každém předmětu vypracovat seminární práce. Na CEMI jsou jednotné požadavky. Musíte zpracovat vlastní praktické téma v rozsahu minimálně 8 normostran a dosáhnout hodnocení alespoň 50 %.

I proto je lepší konzultovat s lektorem seminární práci ještě před odevzdáním. Doporučuji také konzultovat téma a cíl, abyste se nemuseli klepat, jestli vám lektor práci uzná.

Když vůbec nevíte, o čem psát, můžete se inspirovat návrhy témat v sylabu, nebo téma konzultovat přímo s lektorem.

Ukončení studia

Na závěr studia nás ještě čeká zpracování a obhajoba diplomové práce. Téma už mám schválené a vedoucí taky, takže už jsem na něm začal pracovat. Jak mi to jde, vám napíšu zase někdy příště.

Tak to je v kostce všechno, jak probíhá online studium MBA. Není to nic složitého. Nemusíte se bát, určitě to zvládnete taky. 😉

Přeji vám úspěšné studium!

Pavel Semerád

2.5/5 - (4 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *