MBA studium, které jsem absolvoval letos na CEMI, mě v mnoha ohledech obohatilo a inspirovalo. Nejdůležitější částí byly samozřejmě nově nabyté znalosti. Inspirací však pro mě bylo i po organizační stránce.
Až do října jsem totiž vždy studoval „jen“ prezenčně nebo kombinovaně. Teprve až díky studiu na CEMI jsem si mohl na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je studovat online (výjimkou bylo jen úvodní soustředění).
- Studium materiálů – online,
- konzultace s lektory – online,
- hodnocení seminárek a diskuze výsledků – online,
- komunikace se studijním oddělením – online,
- konzultace s vedoucí diplomové práce – online,
- a také obhajoba diplomky, jak jinak – online.
Určitě si dokážete představit, jak může probíhat taková komunikace s lektory na dálku. Pokud jste ale ještě nikdy, stejně jako já, neměli žádnou online obhajobu, rád se s vámi podělím o tuto zkušenost.
Jak taková online obhajoba probíhá?
Abych řekl pravdu, tak naše obhajoby měly původně proběhnout normálně – tedy prezenčně v Praze v sídle Institutu CEMI. Tyto plány však překazila pandemie koronaviru, která zasáhla a ochromila i Českou republiku.
Začněme organizační stránkou
Aby bylo možné vše organizačně zvládnout a připravit, dostali jsme v půlce května e-mail s instrukcemi k obhajobě. Současně jsme se mohli rozhodnout, jakou formu obhajoby preferujeme.
Já jsem byl za tuto možnost rád, protože v tu dobu ještě nikdo pořádně nevěděl, co bude za týden, natož začátkem června. Úspora času a eliminování zdravotního rizika – to byly hlavní důvody, proč jsem ani chvíli neváhal.
Ačkoliv v průběhu května už začalo docházet k postupnému uvolňování bezpečnostních opatření, představa, že pojedu z Brna do Prahy (a zpět) v horku a s rouškou přes obličej jen kvůli 20minutové obhajobě, mě trochu děsila.
Navíc to pro mě byla nová zkušenost a v podstatě i jeden z 8 důvodů, proč jsem se k online studiu MBA přihlásil.
Příprava prezentace
Součástí již zmíněného e-mailu byly i instrukce k prezentaci, kterou jsme si měli připravit a poslat nejpozději 4 dny před obhajobou na studijní oddělení. Na CEMI se nenechává nic náhodě, a tak jsme dostali v příloze i šablonu prezentace s logem institutu. 🙂
Já jsem měl prezentaci připravenou během necelé hodiny, jen jsem dával pozor, abych na něco důležitého nezapomněl. Mohl jsem si tak v praxi vyzkoušet všechny ty rady a doporučení, které dávám svým studentům.
Před odesláním jsem si ještě prezentaci vyzkoušel dvakrát na nečisto. Poprvé jsem se hlavně soustředil na čas a na srozumitelnost mého sdělení. Podruhé jsem již ladil detaily.
Toto minimum doporučuji i vám. Nepodceňujte přípravu prezentace a vašeho vystoupení. I tohle má vliv na celkové hodnocení. Nepřipravená obhajoba jde jednoduše poznat – to když se student teprve rozmýšlí, co říct a co ne, a leze to z něj jako z chlupaté deky.
Obhajoba je navíc časově omezená a není dobré přetahovat stanovený limit. Čas musí být nejen na zodpovězení otázek z posudků ale i na rozpravu se členy zkušební komise.
Příprava na obhajobu
Příprava na obhajobu se nijak zvlášť nelišila od prezenčních obhajob. Musel jsem si připravit oblek, košili, kravatu… Kromě toho jsem si musel připravit technické vybavení – notebook s webkamerou a externí mikrofon, a nainstalovat Skype, který běžně nepoužívám.
Z vlastní zkušenosti doporučuji, abyste si Skype před obhajobou vyzkoušeli. Udělejte si pro jistotu i test zvuku a kamery. K dispozici byste také měli mít stabilní internetové připojení.
Začátek obhajoby
Obhajoby probíhaly podle časového harmonogramu. Já jsem měl jít na řadu až kolem třetí, takže jsem ještě během dopoledne stihl pracovní povinnosti.
I tak mě ale někdy kolem 11:00 dostihla nervozita. Myslím, že to je naprosto normální stav, který k takto důležitým okamžikům patří. Nic se ale nesmí přehánět a tak jsem se tu nervozitu snažil přemoci.
Zhruba poslední půlhodinu jsem už seděl u počítače a procházel jsem si jednotlivé slajdy. Pak to ale přišlo a na obrazovce se objevilo volání z CEMI. Dával jsem si na čas – chvíli mi trvalo, než jsem to zvedl.
Na úvod mě přivítala paní docentka Eva Bedrnová a následně mi udělila slovo. Začal jsem 1. slajdem prezentace, kterou měla zkušební komise také k dispozici na plátně.
Tady drobná vsuvka – mějte opravdu stabilní připojení, protože Wi-Fi, na kterou jsem se připojil, nebyla dost silná a obraz se mi nepříjemně sekal. Kromě obrazu jsem měl problém i se zvukem.
Když jsem dokončil prezentaci a zodpověděl položené otázky, tak se zkušební komise na chvíli odmlčela, aby se mohla poradit o známce. Když jsem se dozvěděl výsledek – práci jsem úspěšně obhájil -, měl jsem pochopitelně velikou radost.
Potěšilo mě také, že se během vyhlašování výsledků objevil na obrazovce i ředitel CEMI Štěpán Mika. Jeho závěrečná řeč byla příjemným zakončením.
No, a to je celé. Takhle proběhla, téměř bez problémů, moje obhajoba.
Jen doufám, že se budou promoce konat podle plánu v Břevnovském klášteře a že si budu moct potřást rukou se všemi zúčastněnými.
Pokud i vás čekají obhajoby a státnice – ať už prezenčně nebo online – přeji vám, abyste vše úspěšně zvládli.
Pavel Semerád