Jak připravit prezentaci k obhajobě diplomové práce?

Obhajoba diplomové práce (bakalářské nebo disertační) bývá povinnou součástí státní závěrečné zkoušky. Na typu práce ani tak moc nezáleží. Jde spíše o to, jak se vám podaří zaujmout členy komise a jaký bude jejich výsledný pocit (celkový dojem).

Abyste během obhajoby na nic důležitého nezapomněli, můžete si většinou připravit prezentaci. Jde o texty a obrázky (slajdy), které promítáte na plátně, a k jejichž obsahu mluvíte (ale nečtete je slovo od slova).

Jak by měla vypadat prezentace k obhajobě?

1. V jakém programu připravit prezentaci?

I když neexistuje žádný předepsaný formát, doporučuji vám využít standardní PowerPointovou prezentaci (nebo PDF dokument). U jiných formátů může být problém s jejich spuštěním kvůli chybějící licenci nebo nedostatečné technice.

Má-li vaše vysoká škola nějaký jednotný vizuální vzhled prezentace, který se dá stáhnout, využijte ho.

Pokud si budete dělat svoji vlastní prezentaci, vzpomeňte si na některé přednáškové prezentace, na které jste sami nadávali, že nešly přečíst. Nebyla to kombinace tmavě modrého nebo světle žlutého písma na černém pozadí a velikost písma „větší blecha“?

2. Prezentace musí být k přečtení!

Pokud není k přečtení, tak komisi nezaujmete. Volte proto dobře kontrastní barvy. Osvědčená klasika je bílé pozadí a černý text. Důležitá je i velikost písma, já používám „min. 20“. To samé platí i u tabulek nebo grafů. 

Pokud tam tu dlouhou tabulku chcete opravdu uvést, rozdělte ji buď na více slajdů, nebo ji vytiskněte a předejte výtisky komisi ještě před obhajobou. Je to určitě lepší než zírat na nečitelný shluk rozsypaného čaje (poznámka člena komise při státnicích, kde jsem byl jako tajemník).

Speciální animace můžete v klidu vynechat. Vzrušení z toho odkud text právě připluje a kam zase zmizí, se u obhajoby většinou nedostaví (neočekává). Navíc, pokud vás bude zlobit technika, může vás to zbytečně vyvést z míry.

3. Jak by měla být prezentace dlouhá?

Bakalářská práce má obvykle požadovaný rozsah 40 stran, diplomová práce asi 60 stran. To ale neznamená, že byste měli mít stejný rozsah slajdů. Na obhajobu je většinou vyhrazeno celkem 10-15 minut vč. dotazů komise a čtení posudků vedoucího  a oponenta.

Vaše prezentace by neměla přesáhnout 7-10 minut, čemuž by měla odpovídat i délka max. 10 slajdů. Je to málo? Ale, kdepak! Řekněte to podstatné! To stačí. Mluvte přirozeně (neleťte jako raketa, ani svůj projev zbytečně nenatahujte).

4. Můj doporučený vzor prezentace k obhajobě

Je zbytečné vymýšlet složité prezentace. Buďte struční a komise to ocení! Prezentace by mohla vypadat třeba takhle:

 • 1. slajd: Uveďte název práce, jméno autora (i vedoucího práce).
 • 2. – 3. slajd: Uveďte, co jste řešili (cíl) a jak jste to řešili (metodika). Ale ne doslovně. Nepopisujte, jaké metody jste použili, ale JAK jste je použili. Zaujměte posluchače hned v úvodu, druhou šanci už (možná) nedostanete. Začněte netradičně např. otázkou nebo statistickým údajem. Komisi nezajímá teorie, ale vaše výsledky. Zajímá ji, v čem je práce přínosná a unikátní, a jestli došlo k naplnění stanovených cílů.
 • 4. – 8. slajd: Prezentujte věcně své výsledky, svá doporučení, své podložené názory. Nebojte se použít tabulku, graf, obrázek nebo vzorec. Je to lepší než 1000 slov!
 • Předposlední slajd: Vyzdvihněte finální výsledek práce. CO by si měli vaši čtenáři pamatovat.
 • Poslední slajd: Nezapomeňte poděkovat za pozornost. Myslím si, že to k prezentacím patří. Je ale jedno, jestli je to na slajdu, nebo to jen řeknete. Tím totiž posluchači vědí, že jste skončili, probudí se 🙂 a mohou se ptát.

Upozornění: Není-li to nějak OPRAVDU DŮLEŽITÉ, neuvádějte do prezentace žádnou teorii ani seznam použité literatury. Na to u obhajoby není čas!

5. Během prezentace nepřehánějte svoji odbornost

Cokoliv uvedete při obhajobě, prezentujte lidskou formou. Vyhněte se přehnaným odbornostem. Líbí se mi věta Ondřeje Bartoše: „Vysvětlete mi to jako šestiletému dítěti.“ Možná úsměvné, ale pravdivé.

Pokud totiž dokážete vysvětlit myšlenky jednoduše, lidé to pochopí. Když budete odbornost přehánět, nikdo vás nebude poslouchat. Každý pak bude hledat důvody, proč je něco špatně, nebo se vám bude snažit ukázat, že je „taky“ odborník.

Nezapomínejte na to, že členové zkušební komise nejsou žádní „zelenáči“. Je to těžký kalibr. Zkušené akademiky a lidi z praxe neokouzlíte brutálně vypadající rovnicí z 3. strany vysokoškolských skript.

6. Proč na obhajobě diplomové práce záleží?

Vaše diplomová práce pravděpodobně svět nezmění (nespasí).

Můžete ale ovlivnit, jak svět bude vnímat vaši diplomovou práci.

Takže na obhajobě záleží. Dejte si na ní záležet i vy!

Přeji vám úspěšnou obhajobu!

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, přijďte na moje školení Jak obhájit diplomku.

Pavel Semerád

4.9/5 - (277 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 18

 1. Dobrý den, pane Semeráde, ráda bych se zeptala, jestli je vhodné při obhajobě DP použít i netradičnější metody, jak s prezentací začít – např. na 1. slide místo jména/názvu uvést jen číslo, kterým začnu. Příklad: 99 (následně k tomu začnu mluvit: 99…99 % všech podniků v Evropské unii tvoří malé a střední podniky. Moje jméno je XX a ráda bych Vám představila svou diplomovou práci na téma XX. Jejím cílem bylo…).
  Pokud je tato metoda ok, kdy je v takom případě vhodné komisi oslovit/pozdravit? Stačí při příchodu?
  Předem mockrát děkuji za názor 🙂

  1. Dobrý den, Niki, je vždycky zajímavější začít něčím neotřelým. Samozřejmě záleží na kontextu (na tématu Vaší práce), aby to číslo nebylo spíše na obtíž. Já bych se toho ale nebál. Jen bych možná ten první slajd udělal standardní, aby bylo vidět, kdo jste. Ale nečetl bych ho a hned bych překliknul na druhý slajd s tím statistickým údajem a teprve po tom bych se představil. 🙂
   Přeji Vám úspěšnou obhajobu!
   PS

 2. Nesmírně si vážím toho, co pro nás studenty děláte. Mockrát děkujeme, je to velmi nápomocné.
  Mějte se krásně 🙂
  Týna

 3. Dobrý den, pane Semerád. Chtěl jsem se vás zeptat, pokud je možné do prezentace přidat čísla obrázků s výsledky z bakalářské práce a pak tyto obrázky vysvětlit při obhajobě. Například situace 1, obr. 1 a 2. Přidávat jednotlivé obrázky do prezentace nejde kvůli špatné čitelnosti. Děkuji.

  1. Dobrý den, Pavle,
   do prezentace samozřejmě můžete umístit cokoliv, co považujete za důležité. Nevidím ale moc smysl napsat na slajd jen číslo obrázku a tento na něm neuvést. Takový slajd do prezentace v podstatě ani dávat nemusíte.

   Sám jsem řešil u obhajoby diplomky něco podobného. Potřeboval jsem komisi ukázat výsledky v tabulkách, které se ale na slajd nevlezly. Proto jsem je vytisknul a předal komisi před obhajobou. Ve Vašem případě bych udělal něco podobného.

   Přeji Vám úspěšnou obhajobu. 🙂

 4. Dobrý den, velice děkuji za ukázkově jednoduchou a tolik obsahově cennou pomůcku, jakou je ta Vaše k obhajobě práce! Díky ještě jednou, snad to dnes klapne :D! Krásný den přeji, Martin

  1. Budu moc rád, pokud Vám tento článek pomůže při dnešní obhajobě. Přeji Vám hodně úspěchů! 🙂

 5. Taktéž děkuji za užitečný návod.
  Jakými slovy doporučujete objabu začít – je vhodné se představit, oslovit předsedu a členy komise, anebo rovnou začít mluvit přímo o bakalářské práci?

  1. Určitě bych nejprve pozdravil komisi. Sebe představit můžete/nemusíte (většinou Vás představí i tajemník). A pak už se směle můžete pustit do obhajoby.

 6. Dobrý den,

  chci se zeptat, zda doporučujete přidat otázky z posudků již do prezentace? Nebo se mne na tyto otázky budou ptát až po skončení prezentace v rámci diskuse? Děkuji mnohokrát.

  1. Dobrý den, to záleží na Vás. Možné jsou obě varianty. Záleží na zkušební komisi, na které otázky z posudků se Vás nakonec zeptá.

 7. Dobrý den, Pavle,
  děkuji Vám za užitečný článěk a video. Právě svoji prezentaci dávám dohromady a jsem ráda, že mám nějaké vodítko.
  Řeším ještě jinou věc. Tak dlouho jsem nechávala psaní diplomky na poslední chvíli, až mi zbylo málo času a diplomku jsem doháněla ve dne v noci 3 dny před odevzdáním. A na výsledku je to přirozeně znát 🙁 DP má jen něco kolem 40 stran, velmi krátká teoretická část, málo použitých zdrojů, tu a tam nějaké překlepy, špatně zanalyzovaný výzkum apod. Kdyby toto nebyl můj poslední rok studia, tak bych ji raději neodevzdala a počkala na příští rok. Nu odevzdala jsem a k mému překvapení byla i doporučena k obhajobě. Ale jak obhájit něco, co je v principu neobhajitelné? 🙁 Takže teď mám nervy pořádně na pochodu. Kromě samotných státnic se obávám i nepříjemného pitvání mé práce a poukazování na mé chyby, což může vést k tomu, že tu práci neobhájím. Jak to zkoulet a přežít?

  1. Dobrý den, Radko,
   vždy hodně záleží na komisi. Pokud je práce doporučena k obhajobě, vyhověla minimálním požadavkům kladeným na závěrečné práce a pak už se může stát cokoliv. 🙂
   Netvrdil bych však, že je Vaše práce neobhajitelná. Je však potřeba, abyste si připravila opravdu dobrou obhajobu a prodala i „neprodejné“ 🙂
   Držím Vám pěsti, aby vše dobře dopadlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *