Obhajoba diplomové práce (bakalářské nebo disertační) bývá povinnou součástí státní závěrečné zkoušky. Na typu práce ani tak moc nezáleží. Jde spíše o to, jak se vám podaří zaujmout členy komise a jaký bude jejich výsledný pocit (celkový dojem).
Abyste během obhajoby na nic důležitého nezapomněli, můžete si většinou připravit prezentaci. Jde o texty a obrázky (slajdy), které promítáte na plátně, a k jejichž obsahu mluvíte (ale nečtete je slovo od slova).
Jak by měla vypadat prezentace k obhajobě?
1. V jakém programu připravit prezentaci?
I když neexistuje žádný předepsaný formát, doporučuji vám využít standardní PowerPointovou prezentaci (nebo PDF dokument). U jiných formátů může být problém s jejich spuštěním kvůli chybějící licenci nebo nedostatečné technice.
Má-li vaše vysoká škola nějaký jednotný vizuální vzhled prezentace, který se dá stáhnout, využijte ho.
Pokud si budete dělat svoji vlastní prezentaci, vzpomeňte si na některé přednáškové prezentace, na které jste sami nadávali, že nešly přečíst. Nebyla to kombinace tmavě modrého nebo světle žlutého písma na černém pozadí a velikost písma „větší blecha“?
2. Prezentace musí být k přečtení!
Pokud není k přečtení, tak komisi nezaujmete. Volte proto dobře kontrastní barvy. Osvědčená klasika je bílé pozadí a černý text. Důležitá je i velikost písma, já používám „min. 20“. To samé platí i u tabulek nebo grafů.
Pokud tam tu dlouhou tabulku chcete opravdu uvést, rozdělte ji buď na více slajdů, nebo ji vytiskněte a předejte výtisky komisi ještě před obhajobou. Je to určitě lepší než zírat na nečitelný shluk rozsypaného čaje (poznámka člena komise při státnicích, kde jsem byl jako tajemník).
Speciální animace můžete v klidu vynechat. Vzrušení z toho odkud text právě připluje a kam zase zmizí, se u obhajoby většinou nedostaví (neočekává). Navíc, pokud vás bude zlobit technika, může vás to zbytečně vyvést z míry.
3. Jak by měla být prezentace dlouhá?
Bakalářská práce má obvykle požadovaný rozsah 40 stran, diplomová práce asi 60 stran. To ale neznamená, že byste měli mít stejný rozsah slajdů. Na obhajobu je většinou vyhrazeno celkem 10-15 minut vč. dotazů komise a čtení posudků vedoucího a oponenta.
Vaše prezentace by neměla přesáhnout 7-10 minut, čemuž by měla odpovídat i délka max. 10 slajdů. Je to málo? Ale, kdepak! Řekněte to podstatné! To stačí. Mluvte přirozeně (neleťte jako raketa, ani svůj projev zbytečně nenatahujte).
4. Můj doporučený vzor prezentace k obhajobě
Je zbytečné vymýšlet složité prezentace. Buďte struční a komise to ocení! Prezentace by mohla vypadat třeba takhle:
- 1. slajd: Uveďte název práce, jméno autora (i vedoucího práce).
- 2. – 3. slajd: Uveďte, co jste řešili (cíl) a jak jste to řešili (metodika). Ale ne doslovně. Nepopisujte, jaké metody jste použili, ale JAK jste je použili. Zaujměte posluchače hned v úvodu, druhou šanci už (možná) nedostanete. Začněte netradičně např. otázkou nebo statistickým údajem. Komisi nezajímá teorie, ale vaše výsledky. Zajímá ji, v čem je práce přínosná a unikátní, a jestli došlo k naplnění stanovených cílů.
- 4. – 8. slajd: Prezentujte věcně své výsledky, svá doporučení, své podložené názory. Nebojte se použít tabulku, graf, obrázek nebo vzorec. Je to lepší než 1000 slov!
- Předposlední slajd: Vyzdvihněte finální výsledek práce. CO by si měli vaši čtenáři pamatovat.
- Poslední slajd: Nezapomeňte poděkovat za pozornost. Myslím si, že to k prezentacím patří. Je ale jedno, jestli je to na slajdu, nebo to jen řeknete. Tím totiž posluchači vědí, že jste skončili, probudí se 🙂 a mohou se ptát.
Upozornění: Není-li to nějak OPRAVDU DŮLEŽITÉ, neuvádějte do prezentace žádnou teorii ani seznam použité literatury. Na to u obhajoby není čas!
5. Během prezentace nepřehánějte svoji odbornost
Cokoliv uvedete při obhajobě, prezentujte lidskou formou. Vyhněte se přehnaným odbornostem. Líbí se mi věta Ondřeje Bartoše: „Vysvětlete mi to jako šestiletému dítěti.“ Možná úsměvné, ale pravdivé.
Pokud totiž dokážete vysvětlit myšlenky jednoduše, lidé to pochopí. Když budete odbornost přehánět, nikdo vás nebude poslouchat. Každý pak bude hledat důvody, proč je něco špatně, nebo se vám bude snažit ukázat, že je „taky“ odborník.
Nezapomínejte na to, že členové zkušební komise nejsou žádní „zelenáči“. Je to těžký kalibr. Zkušené akademiky a lidi z praxe neokouzlíte brutálně vypadající rovnicí z 3. strany vysokoškolských skript.
6. Proč na obhajobě diplomové práce záleží?
Vaše diplomová práce pravděpodobně svět nezmění (nespasí).
Můžete ale ovlivnit, jak svět bude vnímat vaši diplomovou práci.
Takže na obhajobě záleží. Dejte si na ní záležet i vy!
Přeji vám úspěšnou obhajobu!
Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, přijďte na moje školení Jak obhájit diplomku.
Pavel Semerád
Vážený pane Semeráde,
prosím o radu, jak připravit prezentaci k obhajobě bakalářské práce, která je čistě rešeršní a nemá žádnou výzkumnou část. Obsahem neni žádná metoda výzkumu a z něj vyplývající závěr.
Děkuji Táňa
Milá Táňo, v tom případě doporučuji, abyste seřadila slajdy:
1. slajd: Název, autor, vedoucí
2. slajd: Cíl práce
3. slajd Metodika (jak jste rešerši zpracovávala)
4.-X.: slajd Ta nejzajímavější zjištění, kterými prokážete, že byl cíl práce naplněn.
Poslední slajd: Poděkování za pozornost.
Přiznám se, že čistě rešeršní práce nemám rád. Ale chápu, že na některých oborech např. v historii toho mnoho „vlastního“ udělat nejde.
Přesto, bych se i tak snažil zdůraznit Vaše hodnocení, Váš vlastní názor na řešenou problematiku.
Chcete-li svoji komisi zaujmout, tohle je ta nejlepší cesta.
Přeji Vám mnoho úspěchů.
PS
… děkuji za užitečné rady a chtěla jsem se zeptat, jestli je možné zařadit nějaký graf k porovnání údajů..
Děkuji
No jasně! Jakýkoliv graf, tabulka nebo obrázek zaujme komisi víc než jen hustě popsané slajdy, které studenti monotónně přečtou.
…na hustě popsané slaydy se opravdu nechystám, potřebuji zaujmout. Takže jdu na to. Moc děkuji za trpělivost 🍀T.
Dobrý den, je nutné v obhajobě rozebírat stanovené hypotézy? Tedy jejich přesné znění a vysvětlit, na základě čeho byly potrvzeny nebo vyvráceny? Nebo např. stačí pouze zmínit, že stanovené hypotézy byly potvrzeny na základě dotazníkového šetření (ale nerozebírat je)? Moc děkuji.
Dobrý den, zmínil bych, že jsem si stanovil XY hypotéz, prezentoval bych výsledky a na závěr bych řekl, které hypotézy byly potvrzeny/vyvráceny.
Přeji mnoho úspěchů u obhajoby. PS
Dobrý den, musí se v prezentaci bakalářské práce k obhajobě uvádět zdroje? Dekuji
Dobrý den,
pokud budete prezentovat vlastní výstupy, nemusíte citovat.
Pokud ale převezmete nějakou myšlenku nebo např. obrázek od někoho jiného, doporučuji citovat.
PS
Zdravím,
moc děkuji za Váš přínos a pomoc/tipy studentům nejen pro obhájení SZZ. Mě to čeká na konci ledna a chtěla bych se zeptat na něco ohledně závěru prezentace pro obhájení. Je vhodné na poslední slide s poděkováním vložit i nějaký (vtipný) obrázek? + je potřeba uvést zdroj? Raději se ptám, protože bych si tím nerada nějak uškodila. Prázdný slide s poděkováním mi přijde jako takové nudné zakončení a tak mě napadlo tam vložit usměvavé dítě s dobrou náladou – mám téma na online výuku dětí v letech 2020-2021, a osobně mi to přijde jako dobý nápad. Budu ráda za vaši zpětnou vazbu. 🙂 Díky
Vážená paní Terezo,
jsem fanouškem obrázků v prezentacích na konferencích i ve výuce, protože dokáží získat pozornost publika. Vždy u nich uvádím i zdroj min. posledních 5 let.)
U prezentací u obhajob jsem ale spíše fanouškem obrázků, grafů a tabulek ze závěrečné práce.
Na druhou stranu si dokážu představit, zvláště pak, pokud ve Vaší práci přinášíte nějaký nový koncept výuky, po kterém budou jen usměvavé děti, že bych tam ten obrázek dal také. Jen si dávejte bacha na kýčovitost.
Přeji Vám mnoho úspěchů při obhajobě. 🙂
PS
Dobrý den, pane Semeráde, ráda bych se zeptala, jestli je vhodné při obhajobě DP použít i netradičnější metody, jak s prezentací začít – např. na 1. slide místo jména/názvu uvést jen číslo, kterým začnu. Příklad: 99 (následně k tomu začnu mluvit: 99…99 % všech podniků v Evropské unii tvoří malé a střední podniky. Moje jméno je XX a ráda bych Vám představila svou diplomovou práci na téma XX. Jejím cílem bylo…).
Pokud je tato metoda ok, kdy je v takom případě vhodné komisi oslovit/pozdravit? Stačí při příchodu?
Předem mockrát děkuji za názor 🙂
Dobrý den, Niki, je vždycky zajímavější začít něčím neotřelým. Samozřejmě záleží na kontextu (na tématu Vaší práce), aby to číslo nebylo spíše na obtíž. Já bych se toho ale nebál. Jen bych možná ten první slajd udělal standardní, aby bylo vidět, kdo jste. Ale nečetl bych ho a hned bych překliknul na druhý slajd s tím statistickým údajem a teprve po tom bych se představil. 🙂
Přeji Vám úspěšnou obhajobu!
PS
Nesmírně si vážím toho, co pro nás studenty děláte. Mockrát děkujeme, je to velmi nápomocné.
Mějte se krásně 🙂
Týna
Děkuji, Týnko, za milé hodnocení. Udělalo mi radost a vážím si ho. 🙂
Velice si vážím Vaších rad a děkuji
Těší mě Váš zájem a doufám, že Vám moje rady opravdu pomohou. 🙂
Dobrý den, pane Semerád. Chtěl jsem se vás zeptat, pokud je možné do prezentace přidat čísla obrázků s výsledky z bakalářské práce a pak tyto obrázky vysvětlit při obhajobě. Například situace 1, obr. 1 a 2. Přidávat jednotlivé obrázky do prezentace nejde kvůli špatné čitelnosti. Děkuji.
Dobrý den, Pavle,
do prezentace samozřejmě můžete umístit cokoliv, co považujete za důležité. Nevidím ale moc smysl napsat na slajd jen číslo obrázku a tento na něm neuvést. Takový slajd do prezentace v podstatě ani dávat nemusíte.
Sám jsem řešil u obhajoby diplomky něco podobného. Potřeboval jsem komisi ukázat výsledky v tabulkách, které se ale na slajd nevlezly. Proto jsem je vytisknul a předal komisi před obhajobou. Ve Vašem případě bych udělal něco podobného.
Přeji Vám úspěšnou obhajobu. 🙂
Dobrý den, velice děkuji za ukázkově jednoduchou a tolik obsahově cennou pomůcku, jakou je ta Vaše k obhajobě práce! Díky ještě jednou, snad to dnes klapne :D! Krásný den přeji, Martin
Budu moc rád, pokud Vám tento článek pomůže při dnešní obhajobě. Přeji Vám hodně úspěchů! 🙂
Taktéž děkuji za užitečný návod.
Jakými slovy doporučujete objabu začít – je vhodné se představit, oslovit předsedu a členy komise, anebo rovnou začít mluvit přímo o bakalářské práci?
Určitě bych nejprve pozdravil komisi. Sebe představit můžete/nemusíte (většinou Vás představí i tajemník). A pak už se směle můžete pustit do obhajoby.
Dobrý den,
chci se zeptat, zda doporučujete přidat otázky z posudků již do prezentace? Nebo se mne na tyto otázky budou ptát až po skončení prezentace v rámci diskuse? Děkuji mnohokrát.
Dobrý den, to záleží na Vás. Možné jsou obě varianty. Záleží na zkušební komisi, na které otázky z posudků se Vás nakonec zeptá.
Dobrý den, Pavle,
děkuji Vám za užitečný článěk a video. Právě svoji prezentaci dávám dohromady a jsem ráda, že mám nějaké vodítko.
Řeším ještě jinou věc. Tak dlouho jsem nechávala psaní diplomky na poslední chvíli, až mi zbylo málo času a diplomku jsem doháněla ve dne v noci 3 dny před odevzdáním. A na výsledku je to přirozeně znát 🙁 DP má jen něco kolem 40 stran, velmi krátká teoretická část, málo použitých zdrojů, tu a tam nějaké překlepy, špatně zanalyzovaný výzkum apod. Kdyby toto nebyl můj poslední rok studia, tak bych ji raději neodevzdala a počkala na příští rok. Nu odevzdala jsem a k mému překvapení byla i doporučena k obhajobě. Ale jak obhájit něco, co je v principu neobhajitelné? 🙁 Takže teď mám nervy pořádně na pochodu. Kromě samotných státnic se obávám i nepříjemného pitvání mé práce a poukazování na mé chyby, což může vést k tomu, že tu práci neobhájím. Jak to zkoulet a přežít?
Dobrý den, Radko,
vždy hodně záleží na komisi. Pokud je práce doporučena k obhajobě, vyhověla minimálním požadavkům kladeným na závěrečné práce a pak už se může stát cokoliv. 🙂
Netvrdil bych však, že je Vaše práce neobhajitelná. Je však potřeba, abyste si připravila opravdu dobrou obhajobu a prodala i „neprodejné“ 🙂
Držím Vám pěsti, aby vše dobře dopadlo.
Děkuji Vám mockrát!
Není zač. 🙂 Přeji hodně štěstí a klidný hlas u obhajoby!