6 kroků pro lepší obhajobu diplomky (prezentace)

Sdílejte článek s přáteli.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

U státnic bývá povinnou součástí obhajoba závěrečné práce (bakalářské, diplomové, disertační), kterou student pod vedením svého vedoucího zpracoval.

Na typu práce ani tak moc nezáleží. Jde spíše o to, jak se vám podaří zaujmout členy komise a jaký bude jejich výsledný pocit (celkový dojem).

Pokud se bojíte, že na něco zapomenete, nezoufejte. Na obhajobu si můžete připravit prezentaci, která vám pomůže říct to, co chcete říct. Jde o obrázky a texty (slajdy), které promítáte na plátně, a k jejichž obsahu mluvíte (ale nečtete je slovo od slova).

Prezentace

Jak by měla být zpracována prezentace k obhajobě?

1. Většinou se používá PowerPoint.

Neexistuje žádný předepsaný formát. Přesto vám doporučuji využít standardní PowerPointovou prezentaci (nebo PDF dokument). U jiných formátů může být problém s jejich spuštěním (chybějící licence, nedostatečná technika).

Má-li vaše vysoká škola nějaký jednotný vizuální vzhled prezentace, který se dá stáhnout, využijte ho.

Pokud si budete dělat svoji vlastní prezentaci, vzpomeňte si na některé přednáškové prezentace, na které jste sami nadávali, že nešly přečíst. Nebyla to kombinace tmavě modrého nebo světle žlutého písma na černém pozadí a velikost písma „větší blecha“?

2. Prezentace musí být k přečtení!

Pokud není k přečtení, tak komisi nezaujmete. Volte proto dobře kontrastní barvy. Osvědčená klasika je bílé pozadí a černý text.

Důležitá je i velikost písma, já používám „min. 20“. To samé platí i u tabulek nebo grafů. 

Pokud tam tu dlouhou tabulku chcete opravdu uvést, rozdělte ji buď na více slajdů, nebo ji vytiskněte a předejte výtisky komisi ještě před obhajobou. Je to určitě lepší než zírat na nečitelný shluk rozsypaného čaje (poznámka člena komise při státnicích, kde jsem byl jako tajemník).

Speciální animace můžete v klidu vynechat. Vzrušení z toho odkud text právě připluje a kam zase zmizí, se u obhajoby většinou nedostaví (neočekává). Navíc, pokud vás bude zlobit technika, může vás to zbytečně vyvést z míry.

3. Vhodná délka prezentace

Bakalářská práce má obvykle požadovaný rozsah 40 stran, diplomová práce asi 60 stran. To ale neznamená, že byste měli mít stejný rozsah slajdů.

Na obhajobu je většinou vyhrazeno celkem 10-15 minut vč. dotazů komise a čtení posudků vedoucího  a oponenta.

Vaše prezentace by neměla přesáhnout 7-10 minut, čemuž by měla odpovídat i délka max. 10 slajdů. Je to málo? Ale, kdepak! Řekněte to podstatné! To stačí. Mluvte přirozeně (neleťte jako raketa, ani svůj projev zbytečně nenatahujte).

4. Vzor prezentace v bodech

Je zbytečné vymýšlet složité prezentace. Buďte struční a komise to ocení! Prezentace by mohla vypadat třeba takhle:

  • 1. slajd: Uveďte název práce, jméno autora (i vedoucího práce).
  • 2. – 3. slajd: Uveďte, co jste řešili (cíl) a jak jste to řešili (metodika). Ale ne doslovně. Nepopisujte, jaké metody jste použili, ale JAK jste je použili. Zaujměte posluchače hned v úvodu, druhou šanci už (možná) nedostanete. Začněte netradičně např. otázkou nebo statistickým údajem. Komisi nezajímá teorie, ale vaše výsledky. Zajímá ji, v čem je práce přínosná a unikátní, a jestli došlo k naplnění stanovených cílů.
  • 4. – 8. slajd: Prezentujte věcně své výsledky, svá doporučení, své podložené názory. Nebojte se použít tabulku, graf, obrázek nebo vzorec. Je to lepší než 1000 slov!
  • Předposlední slajd: Vyzdvihněte finální výsledek práce. CO by si měli vaši čtenáři pamatovat.
  • Poslední slajd: Nezapomeňte poděkovat za pozornost. Myslím si, že to k prezentacím patří. Je ale jedno, jestli je to na slajdu, nebo to jen řeknete. Tím totiž posluchači vědí, že jste skončili (=probudí se :)) a mohou se ptát.

5. Nezapomínejte na to, že mluvíte k lidem.

Cokoliv uvedete při obhajobě, prezentujte lidskou formou. Vyhněte se přehnaným odbornostem. Líbí se mi věta Ondřeje Bartoše: „Vysvětlete mi to jako šestiletému dítěti.“ Možná úsměvné, ale pravdivé.

Pokud totiž dokážete vysvětlit myšlenky jednoduše, lidé to pochopí. Když budete odbornost přehánět, nikdo vás nebude poslouchat. Každý pak bude hledat důvody, proč je něco špatně, nebo se vám bude snažit ukázat, že je „taky“ odborník.

6. Na obhajobě závěrečné práce záleží!

Vaše závěrečná práce pravděpodobně svět nezmění (nespasí).

Můžete ale ovlivnit, jak svět bude vnímat vaši závěrečnou práci.

Takže na obhajobě záleží. Dejte si na ní záležet i vy!

Pavel Semerád

6 kroků pro lepší obhajobu diplomky (prezentace)
Ohodnoťte článek. Aktuálně: 5/5 (118)

Pavel Semerád
Moje kariéra vysokoškolského učitele začala v roce 2011, kdy jsem dostal bláznivý nápad studovat doktorské studium na Mendelově univerzitě v Brně. I přes dobře míněné rady jsem vydržel a v roce 2014 jsem získal titul Ph.D. Završil jsem tím svou studentskou desetiletku, která nebyla úplně přímočará. Vím moc dobře, jak chutná (ne)úspěch. Svým studentům proto radím, jak neopakovat moje zbytečné chyby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *