Jak napsat abstrakt diplomové práce jako profík?

Abstrakt diplomové práce je slovy ajťáka důležitý parametr pro SEO (optimalizace pro vyhledávače) a slovy markeťáka popisek vašeho produktu. Význam abstraktu je v tom, že zviditelňuje vaši práci a motivuje čtenáře, aby pokračoval ve čtení.

Je to vaše reklama a spolu s názvem a klíčovými slovy podává základní informace o vaší diplomce. Na to, abyste svoji práci prodali, máte většinou jen několik málo znaků a několik málo sekund.

Navnaďte čtenáře zajímavým abstraktem

Čtenář vám více času nevěnuje! Ani nemůže. Na podobné téma najde zcela určitě několik dalších prací. Pokud ho nezaujmete, druhou příležitost většinou nedostanete. A to ani tehdy, když má vaše diplomka unikátní výsledky a má vynikající hodnocení.

Bez čtenářů ztratíte možnost ovlivnit světové dění. Někteří rýpalové by mohli říct, že si za to můžete sami, když jste psali práci v češtině. Mají jen částečně pravdu, protože abstrakt se píše i v angličtině.

Když už jsem ale u toho anglického abstraktu, dejte si záležet i na něm. Nespoléhejte jen na strojové překlady na Google. Nechte si těch několik vět přeložit „člověkem“, pokud si na to netroufáte sami.

Napsat dobrý abstrakt nemusí být kumšt, ale…

Nejprve se pojďme podívat na takový „běžný“ abstrakt. Co vás napadne, když si ho přečtete?

Tato diplomová práce se zabývá zdaňováním fyzických osob v České republice. Cílem bylo zhodnotit dopady novely zákona u daně z příjmů. Práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část. V teoretické části byla vytvořena literární rešerše, která byla zpracována na základě české a zahraniční odborné literatury. V praktické části byl vyhodnocen dopad novely a byly formulovány závěry a doporučení pro tvůrce daňové politiky.

Jako, není špatný, napsal jsem i horší, ale takový popis se hodí na mnoho diplomek zabývajících se daní z příjmů. Vůbec nevím, co přesně a jak jste řešili. Jsou to jen takové řekněme fráze, aby se neřeklo. Tímto abstraktem jste sice „cíl“ splnili, ale zaujal by vás?

Jak napsat abstrakt lépe?

Dobrý abstrakt diplomové práce by měl specifikovat 5 základních oblastí:

Ke každé části stačí uvést stručně i jen jednu větu.

Pokusme se tedy přepracovat předchozí abstrakt.

Tato diplomová práce řeší novelu zákona o daních z příjmů. Cílem bylo zhodnotit její dopad na fyzické osoby. Vyhodnocení probíhalo na základě dotazníkového šetření u 1000 respondentů a výsledky ukazují, že dojde ke zvýšení daňové zátěže u matek samoživitelek bez stabilního příjmu. V závěru jsou formulovány konkrétní kroky, které zmírní dopady novely a zvýší čistý měsíční příjem této skupiny poplatníků o 800 Kč.

Oba abstrakty jsou stejně dlouhé (=oba mají 425 znaků). Mě více zaujal ten druhý, protože mě hned napadne několik otázek – jak se zvýší zátěž pro matky samoživitelky a jaké konkrétní kroky by mohly zmírnit dopady této novely?

Jak má být dlouhý abstrakt diplomové práce?

U diplomek můžete mít abstrakt i delší, než uvádím ve svém příkladu. Zrovna včera jsem se na toto téma bavil s jedním zkušenějším kolegou a on doporučuje délku alespoň 100 slov. Osobně jsem také příznivcem spíše delších popisů, než strohých vyjádření.

Nepište abstrakt jen jako povinnost

Až příště budete psát nějaký abstrakt, nepište ho „jen tak“ z povinnosti. Nechtějte s ním jen zaplácnout díru v prostoru. Naopak se ho nebojte napsat zajímavě, poutavě a vyzdvihněte důležitost práce. Prodejte ji!

Napište abstrakt, po jehož přečtení si čtenář hned řekne: „Ty, jo, to zní zajímavě, to si musím přečíst!“ K tomu stačí málo. Buďte v něm ale upřímní. Nepište nic, co není opravdu obsahem práce. To by byla klamavá reklama. Pište stručně a jednoduše.

Už se těším, až si váš abstrakt přečtu!

Pokud potřebujete poradit, co a jak napsat do abstraktu, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.5/5 - (37 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *