Jak stanovit cíl bakalářské práce (diplomky)?

Když se mě někdo zeptá, které části jsou při zpracování bakalářské práce (diplomky) nejdůležitější, odpovím – vybrat si dobré téma a stanovit si vhodný cíl. Tyto dvě zdánlivě „obyčejné“ věci vás totiž budou provázet od záměru až po obhajobu.

Když si vyberete špatné téma, budete pak složitě hledat vnitřní sílu (motivaci), abyste práci dopsali. Nevhodně stanovený cíl zase může způsobit, že nesplníte zadání a práci neobhájíte.

Stanovte si cíl hned na začátku

Cíl jasně a srozumitelně formulujte už v úvodu zpracování. Častou chybou je, že ho studenti vymýšlejí až na míru výsledkům, které jim vyjdou v praktické části. Proč je to špatně najdete v mém e-booku (20 nejčastějších chyb při psaní diplomky).

Cíle nepodmiňujte

Vyvarujte se nejistých slovních spojení: „Ráda bych, chtěl bych, mělo by se, kdyby, coby…“ I když nevěříte, že by zrovna vaše práce měla změnit světové dění, buďte konkrétní – udělám, odhadnu, porovnám, stanovím, formuluji.

Použijte metodu SMART

Pro stanovení cílů použijte metodu SMART. Jde o zkratku 5 slov, které definují vlastnosti cílů.

Konkrétní (Specific)

Při stanovování cílů buďte konkrétní. Měli byste dobře definovat, co je přesně zkoumaný problém a jak bude (vy)řešen.

Měřitelný (Measurable)

Vaše cíle musí být měřitelné a musí být možné ověřit, zda došlo k jejich naplnění. Sestavte si harmonogram prací a cíle hodnoťte průběžně.

Dosažitelný (Achievable)

Cíl si stanovte tak, aby byl dosažitelný. Pokud bude příliš ambiciózní, může být jeho splnění nad vaše síly. Přiměřenost a dosažitelnost by měl posoudit (akceptovat)  vedoucí.

Reálný (Realistic)

Cíl musí být reálný, aby ho bylo možné naplnit ve stanoveném čase. Ověřte si, zda máte pro jeho naplnění dostatek dat, informací i znalostí.

Časově ohraničen (Timed)

Cíl musí být časově ohraničený. Hlavní cíl si rozdělte na etapy (dílčí cíle) a stanovte si termíny, do kdy je splníte.

Vzor cíle bakalářské práce (diplomky) – pár příkladů pro inspiraci

Bude vytvořen software, který pomůže studentům citovat použitou literaturu a který odhalí nejen plagiáty ale i diplomky, které si autoři nechali napsat na zakázku.

Získané výsledky budou předloženy (někomu/něčemu) a dojde ke změně v něčem/objeveno něco/vynalezeno něco.

Výstupem práce bude vyšlechtit nový druh/vytvořit nový materiál/zhodnotit dopad změny/zlepšit nakládání s odpady a ochranu životního prostředí/zajistit světový mír… (U toho posledního si dejte pozor na realizovatelnost.)

Nyní bych vám doporučil, abyste si napsali nejprve úvod. Zjistíte, co se aktuálně „děje“ ve vámi zkoumané oblasti a snáze se vám bude hledat problém k řešení.

Co? Že žádný problém není? Potom si stejně jako já raději vyberte jiné téma.

Pokud pořád nevíte, jak si stanovit cíl, napište mi a pomohu vám s jeho stanovením.

Pavel Semerád

4.5/5 - (39 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *