Jak se motivovat ke psaní diplomky?

Tak, a už je jaro! Dost možná se naplnily mé předpovědi a vy jste právě ztratili 6 měsíců, které jste mohli věnovat diplomce. Opravdu už byste měli začít psát! Že už jste začali? Mockrát!? A tohle je jako výsledek?

Jo, vám chybí motivace, abyste u psaní vydrželi! Tak se pojďme podívat společně, jak se motivovat ke psaní diplomky?

Jak se motivovat ke psaní diplomky?

Dobré téma je základ úspěchu

Už jsem o tom psal několikrát a zmiňuji to i jako chybu č. 1 ve svém e-booku (20 nejčastějších chyb při psaní diplomky). Pokud si vyberete špatné téma, strávíte na něm o hodně víc času, než když řešíte téma, ke kterému máte alespoň nějaký vztah.

Psát o něčem, co pro vás nemá žádný význam (kromě splnění studijní povinnosti), je tou nejnudnější a nejvíc demotivující činností, která vás může v posledním ročníku potkat.

No tak, mám špatné téma…! Ale co teď s tím?!

Pokud jste si vybrali špatné téma, máte dvě možnosti. Buď je změníte, což bude mít za následek, že si prodloužíte studium. Pravděpodobně totiž už neseženete jiného volného vedoucího práce pro tento rok.

Nebo, a tuto variantu, bych alespoň vyzkoušel, se přestanete litovat a zkusíte něco vymyslet.

Konzultujte s vedoucím práce!

Podle mých zkušeností je nejčastějším důvodem, proč studenti odkládají psaní, nejistota. Obvykle neví, jestli mají v práci nějakou konkrétní věc zmiňovat, a tak jen koukají do monitoru a zoufají si. Na to existuje jednoduchá rada. Konzultujte!

Jste sice jediným autorem vaší diplomky, ale nepíšete ji sami. Záda vám kryje vedoucí práce, který je vám hlavně v těchto případech připraven pomoci.

Jenomže když mu o vašich potížích neřeknete, sám to zjišťovat nebude. Někdy stačí (půl)hodinová konzultace a práce se začne psát skoro sama.

Nemám čas na psaní diplomky!

Pište pravidelně, klidně i kratší dobu

Každý den má jen 24 hodin. To ale neznamená, že když zrovna dneska máte mnoho jiných povinností, že byste nemohli začít psát zítra.

V článku (Jak dopsat diplomku, ze které už šílíte!?) jsem vám radil, abyste psali pravidelně. Klidně i jen hodinu v určitý den. Když totiž vidíte postupné krůčky, kterými se práce posouvá kupředu, motivuje vás to k dalšímu psaní.

Pokud si ale sednete nárazově k diplomce v den, kdy v televizi běží finále mistrovství světa a všichni kamarádi jdou fandit do vaší oblíbené hospůdky, bude to pro vás křest ohněm. Skoro bych se s vámi vsadil, že těch 10 stran určitě nenapíšete!

Nejradši bych dělal(a) něco jiného!

Takže vy byste teď chtěli dělat něco jiného, jo? A není to náhodou proto, že ta jiná činnost ve vás vyvolává pocity štěstí, máte z ní radost a je to jedním slovem pohoda? Proč byste tento stav nemohli zažívat při psaní diplomky?

Řešením je odměna

Odměňte se za každý i třeba jen dílčí (po)krok. Změní se tím váš pohled na diplomku. Už to nebude ta ubíjející práce ale činnost, na kterou se těšíte a po jejímž dokončení prožijete příjemné chvíle.

Za odměnu nemusíte hned utratit celou výplatu. Každého motivuje něco jiného např.termální pobyt s celou rodinou v lázních Laa an der Thaya s ubytováním v Penzionu Semerád.

Je to jako v práci. Stačí málo – pochvala nebo uznání – a hned se nám v 5 ráno vstává lépe :).

Jsem rodič, musím se věnovat dětem!

Studující rodiče si zaslouží moji úctu. Já sám jsem s dětmi nikdy nestudoval (UPDATE 2020: To už neplatí, takhle jsem studoval s dětmi). O 5 dní se mi tento „sen“ nesplnil. Dnes si s odstupem času jen říkám: „Naštěstí!“

Sám nevím, jak bych dodělal doktorské studium s malými dětmi. Mohu se tak jen zamyslet nad tím, co bych udělal na vašem místě.

Tolerance a pomoc druhého z manželů (partnerů)

Přijal bych svoji životní roli. Jste nejen rodič, ale i student. Pokud jste už při výběru vysoké školy dobře zvážili své možnosti ke studiu a druhý z manželů s tím souhlasil, snáze pochopí a bude tolerovat vaši dočasnou časovou zaneprázdněnost.

Vy prostě musíte tu práci napsat! Bez ní totiž studium nedokončíte a všechny ty víkendy odloučení by byly ztraceny!

Kdy psát s dětmi?

Připravte se na to, že budete psát práci nejen po nocích, ale s blížícím se termínem pro odevzdání začnete psát i o víkendech. Buď se zavřete do knihovny a pište, nebo máte-li tu možnost, pošlete děti k babičce.

Slibte ale sami sobě, že jak tu školu dokončíte, vrátíte jim tento čas, kdy nemůžete být spolu. Na světě není nic jiného, co by mě v ten moment namotivovalo více. Vysokou školu totiž chcete dokončit, aby se vaší rodině dařilo lépe.

Poděkujte rodině!

Vždy když se mi do ruky dostane nějaká bakalářka nebo diplomka, a já v ní vidím poděkování rodině za toleranci a pochopení, dokážu se vcítit do toho, čím asi autor musel projít.

Každý, kdo má stejnou zkušenost, musí pochopit, že to nejsou jen fráze! V posudku to ale zohlednit nemohu. 🙁

Jaká jsou má pravidla?

Tento text bych shrnul do 4 bodů, které vám pomohou získat motivaci, a díky nimž snáze dopíšete diplomovou práci (bakalářskou práci).

1) Konzultujte s vedoucím, když nevíte, jak dál.
2) Pište pravidelně a kratší dobu. Nárazové psaní je velmi náročné na koncentraci.
3) Odměňujte se za dílčí úspěchy. Na psaní se třeba začnete i těšit :).
4) Budete-li mít štěstí, dostane se vám potřebná podporu i v rodině. Važte si ji!

Přeji vám hodně úspěchů!

Pavel Semerád

5/5 - (23 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *