Dálkové studium (kombinované studium) je ideálním způsobem, jak můžete studovat vysokou školu při zaměstnání, podnikání nebo při péči o člena domácnosti.
Jedná se o plnohodnotný způsob studia, které je založeno na kombinaci samostudia s prezenční formou výuky během pravidelných soustředění.
Na některých školách probíhají konzultace formou tzv. e-learningu, kdy se studenti mohou připojovat z domu k online přednáškám a mohou využívat i další výukové materiály. Výhodou je, že si sami můžete naplánovat svůj čas. Záleží jen na vás, kdy si záznam pustíte.
Jak probíhá prezenční výuka u dálkového studia?
Víkendová výuka jednou za 14 dní
Kontaktní výuka, při které studenti navštěvují přednášky a konzultují s učiteli, probíhá v předem naplánovaných rozvrhových jednotkách s různou četností.
Asi nejběžnější je tzv. víkendová výuka, která probíhá jednou za 14 dní v pátek odpoledne a potom během celé soboty (od cca 8:30 až do cca 18:00).
Čtyřdenní výuka jednou za měsíc
Když jsem byl na bakalářském studiu na Akademii Sting, měli jsme na výběr i ze čtyřdenních soustředění, která probíhala jednou za měsíc (pondělí – čtvrtek).
Vyhovovalo mi, že jsme měli výuku rozdělenou do bloků a po jejich konci jsme měli průběžně zkoušky. Vzhledem k tomu, že jsem už v té době studoval prezenčně i Stavební fakultu VUT v Brně, měl jsem volnější zkouškové po konci semestru. Navíc jsem měl pátek, sobotu i neděli volnou, což není k zahození.
Výhody průběžného zkoušení
Semestr na většině vysokých škol je rozdělen na výukovou část a na zkouškové období.
Můžete se ale i setkat s průběžným zkoušením. Není to jen doména soukromých vysokých škol. Ještě do minulého semestru jsem takhle učil anglické předměty na Mendelově univerzitě v Brně. Výuka v etapě trvala 6 týdnů a pak jsem vypisoval zkouškové termíny.
Osobně v této formě vidím výhodu v tom, že je výuka mnohem intenzivnější a díky tomu, že po ní bezprostředně následuje zkouška, studenti nestačí všechno zapomenout. V každém bloku mají méně předmětů a tím se mohou zaměřit jen na ty aktuálně vyučované.
Jak probíhá samostudium?
Nejzrádnější část dálkového studia je samostudium. Nemáte přesně stanovené od kdy, do kdy se budete učit. Přijdete z práce domů a máte na výběr, jak naložíte s volným časem.
Můžete ho věnovat např. rodině, sportu nebo kultuře. Jo, jasně a večer se ještě chvíli kouknete na tu matiku. Kdyby to náhodou nevyšlo, tak to nevadí, zítra je taky den. [Bacha, to může skončit katastrofou!! Semestr strašně rychle uteče!!]
Mluvím z vlastní zkušenosti. Jako student celoživotní formy studia na Masarykově univerzitě jsem tak dlouho před sebou tlačil tu matiku, až jsem přestal stíhat další samostatné práce, seminárky a práce opravované tutorem (POT). To byl důvod, proč jsem studium po 3 semestrech ukončil. Prostě jsem se neuměl sám učit.
Spolužáci
Budujte vztahy! Buďte v kontaktu!
Velmi důležitou součástí vašeho studia jsou spolužáci. Jsou to stejní lidé, se stejným zaměřením, se stejným cílem (dokončit studium), se kterými si můžete pomáhat a navzájem se podporovat.
No, co vám budu povídat. Pokud se vám podaří vytvořit silné vazby, ulehčíte si některé povinnosti i studium samotné. U dálkařů se vztahy budují trochu obtížněji než u denního studia. Kromě času v lavici totiž není mnoho příležitostí na teambuilding.
Vzájemná komunikace tak probíhá po internetu, kde si můžete vyměňovat materiály z přednášek nebo spolupracovat na seminárních pracích. Doporučuji vám, abyste si vytvořili buď nějakou facebookovou skupinu nebo alespoň seznam emailů. Buďte v kontaktu!
Zdravé jádro 🙂
Určitě mezi vámi budou studenti, kteří se budou stranit ostatním. Ani po 5 letech o nich krom toho, že jsou z Horní Dolní, nebudete vědět vůbec nic. 🙁 To je strašná škoda, ale to je život! I já jsem zpočátku byl takový. Není jednoduché navazovat nové vztahy.
Ve škole se ale svých spolužáků bát nemusíte, jste na jedné lodi. Já jsem měl naštěstí kolem sebe skvělou partu. Měli jsme mezi sebou spolužáky, kteří dokázali strhnout ostatní k různým akcím.
Obvykle se tyto akce konají po výuce. Neznamená to, že byste museli “ jít na pivo“ po každém soustředění. Zvláště pak, pokud máte doma malé děti, by to bylo asi trochu sobecké vůči druhému z manželů (partnerů).
I přesto si myslím, že byste s nimi měli alespoň jednou za čas vyrazit. Vysoká škola není jen o studiu samotném. Během něj totiž můžete poznávat nové lidi, budovat vztahy, vytvářet přátelství.
Nikde není psáno, že se nemůžete stát obchodními partnery. Vždyť k sobě máte tak blízko! Což vám pomůže i v období, kdy se vám nebude tak dařit při studiu, budete procházet krizemi, tak vás spolužáci podrží! Jste přeci jedním z nich!
Studijní oddělení – podpora pro studenty
Spolužáci nejsou jedinou možností, kde můžete hledat pomoc nebo získat potřebné informace. Nebojte se obrátit i na studijní oddělení. O studijních referentech se vykládají někdy až strašidelné příběhy. Nevěřte jim!
Během mých studentských let se mi nikdy nestalo, že by mi na studijním nevyšli vstříc.
Samozřejmě všechno má své meze. Jako studenti kombinovaného studia ale budete mít určité hájení, a nikdo vás nevyhodí ze dveří, protože jdete mimo úřední hodiny. 😉 Hlavně musíte ale vše řešit včas!
Přeji vám úspěšné studium.
Pokud potřebujete poradit s výběrem vysoké školy, nebo řešíte jiné studijní záležitosti, napište mi a pomohu vám.
Pavel Semerád