Je prezenční studium jen pro „mladé“?

Pokud si podáváte přihlášku na vysokou školu, máte na výběr kromě mnoha oborů i formu studia. Prezenční – kombinovanou – celoživotní.

Dnes jsem si pro vás připravil článek o prezenčním studiu. Slyšel jsem o něm nedávno výrok, že je to studium jen pro mladé.

Nemám rád stereotypní škatulkování denní studium pro mladé a kombinované studium pro… No tak schválně! Pro koho? 🙂 Dobře uvažte vaši odpověď. Podle mého názoru je každý student mladý duchem.

Prezenční studium jen pro mladé

Co je prezenční studium?

Prezenční studium (denní forma vzdělávání) probíhá během semestru od pondělí do pátku v pevně stanovených, obvykle, dvouhodinových blocích. Předměty jsou rozděleny na přednášky, cvičení a semináře. Účast na přednáškách bývá většinou dobrovolná, ale na cvičeních bývají povoleny maximálně 2 absence. Od studentů se očekává, že se budou věnovat hlavně studiu.

Prezenční studium při práci

Bylo by ode mě naivní, kdybych tvrdil, že prezenčáci během semestru nepracuji. 🙂 Samozřejmě, že pracují! Na dohody o provedení práce, ale i na plné úvazky. Bohužel často je to poznat na docházce v hodinách i na výsledcích po konci semestru. Ve vyšších ročnících si totiž můžete částečně i rozvrh naplánovat. Přednost mají studenti s výborným prospěchem a potom ti, kteří vyplňují evaluace k předmětům.

Těm šťastnějším se podaří nacpat všechna cvika do jednoho dne a dál prakticky „studují“ kombinovaně. Při tom mohou čerpat veškeré studentské výhody (např. levnější jízdné nebo ubytovací stipendium). Do 26 let za ně platí sociální a zdravotní pojištění stát.

Rozdíly mezi prezenčním a kombinovaným studiem

Mohlo by se zdát, že není žádný zásadní rozdíl mezi prezenčním a kombinovaným studiem. Je pravda, že oba typy vzdělávání jsou rovnocenné (viz Boloňský proces) a oba ve světě uznatelné.

Při tom je tu minimálně jeden dost podstatný rozdíl. Některé studijní obory se totiž kombinovaně neučí. Týká se to nejen pětiletých právních oborů, oborů všeobecného lékařství, ale i mnohých specializovaných navazujících magisterských oborů jako je např. Architektura a urbanismus, Design nábytku, Fyzioterapie, Ekonomická informatika, Chov koní a agroturistika, Management stavebnictví, Profesionální pilot, Stavby na bázi dřeva, Technologie potravin nebo Účetnictví a daně.

Také nabídka volitelných předmětů může být pro kombinovanou formu omezena, protože si je nezapíše dostatek studentů. V prezenčním studiu je pravděpodobnost, že bude váš předmět otevřen, mnohonásobně vyšší.

I to je důvod, proč si mnoho pracujících rodičů pokládá otázku:

Dá se zvládnout prezenční studium při práci s rodinou?

Studium v padesáti

Věk není překážka! Chcete důkaz? Při studiu ÚSI VUT v Brně, kde jsou jen prezenční obory, jsem měl dva spolužáky; padesátníky. Oba úspěšně podnikali, oba úspěšně studium dokončili a jeden z nich dokonce s červeným diplomem.

Studium s malým dítětem

Stejné místo, stejný čas. Měl jsem dvě spolužačky, tehdy, čerstvé třicátnice s malými dětmi. Jedna měla dvouletou dceru a před koncem studia dokonce ještě otěhotněla. Druhá, téměř samoživitelka, začala v prváku vodit dceru do školky. Také ony úspěšně dostudovaly a jedna z nich si opět převzala diplom v červených deskách.

Rekvalifikace: Změna pracovního oboru

Slyšel jsem i o studentovi z VFU, který začal studovat veterinární lékařství až ve svých 35 letech po té, co zjistil, že ho práce v bankovnictví nebaví. No, tak je dnes „Ing. MVDr.“. Hlavně, že už konečně našel svůj obor. Možná, kdyby si přečetl můj ebook, mohl pomáhat zvířatům o 10 let dříve. Přesto mu přeji vše dobré, protože je to prý vynikající lékař!

Individuální studijní plán

Inu, pokud se váš obor nevyučuje kombinovaně, nemáte jinou možnost, než se přihlásit do denního studia. Ptáte se, jak zvládnout studium, když se musíte věnovat rodině? Existují i další možnosti, např. individuální studijní plán, které vám pomohou lépe si organizovat čas a překlenout hrozivě vypadající absence. Zpravidla je vaše neúčast vykompenzována samostatnou prací. To už zní lépe, ne?

Přesto si dobře promyslete své možnosti.

Moje rada zní: Pokud už máte rodinu, dobře uvažte své časové i finanční možnosti. Nebude vaší rodině s dětmi vadit, že budete trávit většinu týdne na druhé straně republiky? Zvládnete i přes studium financovat veškeré životní náklady? Riskovat rozpad manželství a ztrátu rodiny není asi to, co od jakéhokoliv studia očekáváte.

Obecně ale platí, že nikdy není pozdě začít studovat (v jakékoliv formě)! Nebojte se proto vykročit za vaším snem!

Přeji vám mnoho úspěchů při studiu.

Pavel Semerád

4.8/5 - (23 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *