Pracující studenti ztrácí zbytečně i desítky tisíc korun ročně!

Sdílejte článek s přáteli.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Souhlasíte se mnou, že je rozdíl mít, nebo nemít až 28 860 Kč? A teď si představte, že někteří pracující studenti těmito penězi opovrhují. Na jejich obranu je nutné dodat, že o tom možná ani nevědí. Jinak by překonali strach a podali by daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Výpočet daně

Koho se to týká?

Obvykle se to týká studentů, kteří během kalendářního roku chodí na brigády. U pracovních smluv (úvazků) to totiž funguje jinak. Pokud podepíšete prohlášení poplatníka k dani (vždy jen u jednoho zaměstnavatele), hlídá za vás daňové povinnosti zaměstnavatel. Na konci roku ho požádáte o provedení ročního zúčtování a můžete být v klidu. O nic pravděpodobně nepřijdete. Pokud ale pracujete na dohodu o provedení práce, měli byste zbystřit. Ztratit můžete opravdu až desítky tisíc korun.

Co je to dohoda o provedení práce?

Jedná se většinou o krátkodobou spolupráci formou brigády (může být i opakovaná). Zaměstnanci na tuto „dohodu“ mohou odpracovat až 300 hodin u jednoho zaměstnavatele za rok. Výhoda je v tom, že se do přijmu 10 000 Kč včetně neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. Do 26 let za studenty platí zdravotní pojištění stát a nemusí platit ani sociální pojištění, nemají-li zdanitelné příjmy např. ze zaměstnání nebo z podnikání. Stejná částka je dle §6 odst. 4, zákona o daních z příjmů (dále jen ZoDP) i pro povinnost platit zálohy na daň. Do limitu může být záloha nahrazena zvláštní sazbou daně podle §36 odst. 2, ZoDP, která je sice stejně jako záloha 15 %, ale nemusí být poplatníkem zahrnuta do dílčího základu daně podle §6, ZoDP (příjmy ze závislé činnosti). A to může byt osudné!

I u dohody můžete podepsat „prohlášení“!

Pro zaměstnavatele je výhodné, že se jedná o administrativně méně náročný způsob vyplácení mezd (v porovnání s pracovními smlouvami). V některých případech se vás ani nezeptají, jestli např. studujete, nebo jestli chcete podepsat prohlášení. Tady máte čistou mzdu a tím to končí. Pokud to byl v roce 2017 i váš případ, nezoufejte. Vše se dá ještě zachránit, stačí podat daňové přiznání. Stačí postupovat následovně:

  1. Vzpomeňte si, kde všude jste v roce 2017 pracovali.
  2. Kontaktujte své zaměstnavatele a požádejte je o „Potvrzeni o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti…„. Tento dokument obsahuje informace o vašich příjmech, úhradě sociálního a zdravotního pojištění, ale hlavně i úhrn zaplacených záloh a sražené daně.
  3. Shromážděte všechna potvrzení a můžete si vypočítat daň z příjmů. (Pozn. Podotýkám, že kalkulace může být komplikovanější, bohužel nedokážu namodelovat všechny možné varianty.)
  4. Podejte daňové přiznání (a požádejte o vrácení daně).

O kolik můžete přijít, když máte každý měsíc jednu dohodu?

Čistě teoreticky se mohlo stát, že jste měli každý měsíc dohodu o provedení práce na max. částku 10 000 Kč a nepodepsali jste prohlášení poplatníka k dani. Potom vám z příjmů zaměstnavatel srazil 18 000 Kč (120.000 Kč x 0,15 = 18.000 Kč). Neuplatnili jste žádné slevy na dani a tím o tuto částku můžete přijít.

Jaké slevy mohu uplatnit?

Máte-li zdanitelné příjmy, můžete uplatnit slevu na poplatníka až do výše 24 840 Kč/ročně. (POZOR!: Pokud by vám daň vyšla po odečtení slevy záporná, výsledkem je vždy max. 0!) Splníte-li podmínku, že jste studenti do 26 let (příp. u doktorských studií do 28 let), můžete odečíst ještě dalších až 4 020 Kč (335 Kč/měsíc kdy studujete).

Nebojte se požádat o vrácení sražené daně.

Zahrne-li poplatník, který je daňovým rezidentem České republiky, veškeré příjmy uvedené v § 6 odst. 4 do daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém byly příjmy vyplaceny, započte se daň sražená z těchto příjmů na jeho daň.

Podle §36 odst. 7, ZoDP můžete požádat i o započtení sražené daně u závislé činnosti – §6.  Máte dvě možnosti. Buď si podáte sami daňové přiznáni (do 1. dubna), nebo požádáte svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování (do 15. února).

Příklad výpočtu daňové povinnosti

Honza je student, který měl během kalendářního roku 2017 příjmy u více zaměstnavatelů na dohodu o provedení práce. U žádného z nich nepodepsal „Prohlášení poplatníka k dani“. Dohody byly dohromady na částku 192 400 Kč (hrubý příjem před zdaněním). Po odečtení sražené zálohy 28 860 Kč mu bylo vyplaceno 163 540 Kč.

Základ daně
192 400 Kč
Sazba daně
15 %
Daň28 860 Kč
Sleva na poplatníka– 24 840 Kč
Sleva na studenta– 4 020 Kč
Daň0 Kč
Zálohy– 28 860 Kč
Přeplatek28 860 Kč

(Ne)musím podat daňové přiznání?

Je pravdou, že pokud jste pracovali na dohodu o provedení práce, nepodepsali jste prohlášení a v žádném měsíci jste nepřekročili 10 000 Kč, nemusíte dělat nic. Nebyla by ale škoda přijít o přeplatek?

Jak byste s ním naložili vy? 🙂

Pavel Semerád

Pracující studenti ztrácí zbytečně i desítky tisíc korun ročně!
Ohodnoťte článek. Aktuálně: 5/5 (1)

Pavel Semerád
Moje kariéra vysokoškolského učitele začala v roce 2011, kdy jsem dostal bláznivý nápad studovat doktorské studium na Mendelově univerzitě v Brně. I přes dobře míněné rady jsem vydržel a v roce 2014 jsem získal titul Ph.D. Završil jsem tím svou studentskou desetiletku, která nebyla úplně přímočará. Vím moc dobře, jak chutná (ne)úspěch. Svým studentům proto radím, jak neopakovat moje zbytečné chyby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *