Budu platit za studium na VŠ, když mám víc než 26 let?

Sdílejte článek s přáteli.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Pokud už máte více než 26 let a chcete si podat přihlášku na vysokou školu, možná jste si už také položili otázky, jestli budete muset za své studium platit a jak dlouho můžete studovat zadarmo?

Já tyto otázky chápu. Případná platba za studium může významně zatížit váš rodinný rozpočet. Vždyť jako by těch překážek nebylo málo, ještě byste za to studium měli platit!

U některých studentů to je nakonec jeden z hlavních důvodů, proč studovat vůbec nezačnou. A to je pak obrovská škoda!

Nejvíc je mi líto studentů, u kterých vím, že by to studium zvládli a nové znalosti (a titul) by je mohly katapultovat do úplně jiného světa. Do světa, po kterém bezmezně touží a díky dokončenému studiu by se jim splnil sen a prožili by pak spokojenější život.

Tak jak to tedy je? Právě tuto otázku mi položil jeden můj čtenář. A protože chci vyvrátit jeden ze zažitých mýtů o studiu, napsal jsem pro vás tento článek.

Otázka mého čtenáře

Chtěl bych začít studovat vysokou školu. Protože je mi ale už 38, chtěl bych se zeptat, jestli za své studium budu muset platit, když je mi více než 26 let. Děkuji.

Moje odpověď

Na Vaši otázku se nedá jednoznačně odpovědět, proto jsem odpověď rozdělil do následujících variant.

Na úvod bych chtěl říct, že i když je Vám více než 26 let, nemusí to automaticky znamenat, že budete muset za své studium platit. Velmi záleží na tom, jakou formu studia si zvolíte a na jaké vysoké škole.

Kdy za studium platit nebudete?

Studium na veřejných a státních vysokých školách je pro všechny studenty v českých akreditovaných programech bezplatné, dokud nepřekročí standardní dobu studia zvětšenou o 1 rok.

To znamená, že pokud budete studovat 3letého bakaláře, nebudete muset 4 roky platit poplatky za studium, protože i vy máte 3+1 rok zdarma. Platí to samozřejmě jen v případě, že studujete řádně v prezenční nebo kombinované formě.

Kdy budete muset platit za studium?

Poplatek podle § 58 odst. 3 zákona o vysokých školách budete muset platit, pokud své studium prodloužíte o více než 1 rok, přičemž se do této doby započítává i doba všech předchozích studií na jiných vysokých školách, která nebyla řádně dokončena.

Protože tohle není úplně moje parketa, pomohl mi s příklady pan tajemník Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně – Ing. Jaroslav Pakosta, LL.M., kterému tímto děkuji.

Příklad 1: Pokud jste první bakalářské studium úspěšně dokončil (= získal titul), doba druhého bakalářského studia se počítá od nuly. Máte tak opět nárok na standardní dobu studia + 1 rok zdarma.

Příklad 2: Platí to ale i v případě, kdy nedokončíte několik předchozích studií. Po získání titulu se vše ruší. Pokud např. 7 předchozích studií nedokončíte a 8. ano, 9. studium máte opět zdarma.

Platit za studium budete dále v případě, že budete studovat na soukromé vysoké škole, nebo pokud budete studovat v celoživotní formě (na jakékoliv vysoké škole). Ještě bych chtěl doplnit, že právě rozdíl ve „způsobu studia“ může mít vliv na Váš daňový základ.

Standardní studium na vysoké škole je považováno za zvyšování kvalifikace a vynaložené finanční prostředky nejsou daňově uznatelné. Naopak studium v celoživotní formě je daňově uznatelné jak pro Vás, tak i pro Vašeho zaměstnavatele.

Je to taková drobná útěcha pro Vaši peněženku, když už nemáte status studenta a studium si platíte. I kdybyste totiž byli mladší než 26 let, neměli byste nárok např. na slevu na studenta a Vaši rodiče by neměli u Vás nárok na daňové zvýhodnění.

Povinnost placení zdravotního pojištění

Každý student bakalářského a magisterského studia, kterému je 26 a více let, má povinnost (si sám) platit zdravotní pojištění. (Do dovršení věku 26 let platí za studenty zdravotní pojištění stát.)

Jiné poplatky se studiem spojeny nejsou. Mimo zdravotního pojištění a příp. náklady na dopravu a na ubytování bude Vaše studium bezplatné.

Poslední věc na závěr: Chcete-li se vyhnout zbytečným chybám při výběru vysokoškolského studia, přečtěte si můj e-book: Jak si vybrat vysokou školu?

Přeji Vám mnoho úspěchů a plňte si své sny!

Pavel Semerád

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *