Budu platit za studium na VŠ, když mám víc než 26 let?

Pokud už máte více než 26 let a chcete si podat přihlášku na vysokou školu, možná jste si už také položili otázky, jestli budete muset platit poplatky za studium a jak dlouho můžete studovat zadarmo?

Já tyto otázky chápu. Případná platba za studium může významně zatížit váš rodinný rozpočet. Vždyť jako by těch překážek nebylo málo, ještě byste za to studium měli platit!

U některých studentů to je nakonec jeden z hlavních důvodů, proč studovat vůbec nezačnou. A to je pak obrovská škoda!

Nejvíc je mi líto studentů, u kterých vím, že by to studium zvládli a nové znalosti (a titul) by je mohly katapultovat do úplně jiného světa. Do světa, po kterém bezmezně touží a díky dokončenému studiu by se jim splnil sen a prožili by pak spokojenější život.

Tak jak to tedy je? Právě tuto otázku mi položil jeden můj čtenář. A protože chci vyvrátit jeden ze zažitých mýtů o studiu, napsal jsem pro vás tento článek.

Otázka mého čtenáře

Chtěl bych začít studovat vysokou školu. Protože je mi ale už 38, chtěl bych se zeptat, jestli za své studium budu muset platit, když je mi více než 26 let. Děkuji.

Moje odpověď

Na Vaši otázku se nedá jednoznačně odpovědět, proto jsem odpověď rozdělil do následujících variant.

Na úvod bych chtěl říct, že i když je Vám více než 26 let, nemusí to automaticky znamenat, že budete muset za své studium platit. Velmi záleží na tom, jakou formu studia si zvolíte a na jaké vysoké škole.

Kdy za studium platit nebudete?

Studium na veřejných a státních vysokých školách je pro všechny studenty v českých akreditovaných programech bezplatné, dokud nepřekročí standardní dobu studia zvětšenou o 1 rok.

To znamená, že pokud budete studovat 3letého bakaláře, nebudete muset 4 roky platit poplatky za studium, protože i vy máte 3+1 rok zdarma. Platí to samozřejmě jen v případě, že studujete řádně v prezenční nebo kombinované formě.

Kdy budete muset platit za studium?

Poplatek podle § 58 odst. 3 zákona o vysokých školách budete muset platit, pokud své studium prodloužíte o více než 1 rok, přičemž se do této doby započítává i doba všech předchozích studií na jiných vysokých školách, která nebyla řádně dokončena.

Protože tohle není úplně moje parketa, pomohl mi s příklady pan tajemník Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně – Ing. Jaroslav Pakosta, LL.M., kterému tímto děkuji.

Příklad 1: Pokud jste první bakalářské studium úspěšně dokončil (= získal titul), doba druhého bakalářského studia se počítá od nuly. Máte tak opět nárok na standardní dobu studia + 1 rok zdarma.

Příklad 2: Platí to ale i v případě, kdy nedokončíte několik předchozích studií. Po získání titulu se vše ruší. Pokud např. 7 předchozích studií nedokončíte a 8. ano, 9. studium máte opět zdarma.

Platit za studium budete dále v případě, že budete studovat na soukromé vysoké škole, nebo pokud budete studovat v celoživotní formě (na jakékoliv vysoké škole). Ještě bych chtěl doplnit, že právě rozdíl ve „způsobu studia“ může mít vliv na Váš daňový základ.

Standardní studium na vysoké škole je považováno za zvyšování kvalifikace a vynaložené finanční prostředky nejsou daňově uznatelné. Naopak studium v celoživotní formě je daňově uznatelné jak pro Vás, tak i pro Vašeho zaměstnavatele.

Je to taková drobná útěcha pro Vaši peněženku, když už nemáte status studenta a studium si platíte. I kdybyste totiž byli mladší než 26 let, neměli byste nárok např. na slevu na studenta a Vaši rodiče by neměli u Vás nárok na daňové zvýhodnění.

Povinnost placení zdravotního pojištění

Každý student bakalářského a magisterského studia, kterému je 26 a více let, má povinnost (si sám) platit zdravotní pojištění. (Do dovršení věku 26 let platí za studenty zdravotní pojištění stát.)

Jiné poplatky se studiem spojeny nejsou. Mimo zdravotního pojištění a příp. náklady na dopravu a na ubytování bude Vaše studium bezplatné.

Přeji Vám mnoho úspěchů a plňte si své sny!

Líbí se vám můj blog a chtěli byste ho podpořit?
Tak mi kupte „kafe“. 🙂

Pavel Semerád

4.4/5 - (57 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 262

 1. Zdravím, vyštudovala som bakalára v zahraničí (GB) a rozmýšľam, že by som si dorobila magistra v Čechách. Ak by som tu potom chcela aj študovať medicínu, musela by som za štúdium už platiť? Vtedy by som už mala 26.

  1. Ne, nemusela. Zahraniční studium se do českého studia zdarma nezapočítává. Navíc byste poplatky neplatila, ani kdybyste vystudovala v ČR. Věk nehraje roli, předchozí studium jste úspěšně dokončila.

 2. Dobrý den, studovala jsem v minulosti soukromou vysokou školu, kterou jsem z finančních důvodů nedokončila, budu nyní muset platit na státní vysoké škole studium, pokud se rozhodnu studovat? Děkuji moc, Jana

  1. Dobrý den,
   studium soukromých vysokých škol se do studia „zdarma“ nezapočítává.
   PS

 3. Dobrý den,
  Studovala jsem před několika lety bakalářský obor na státní škole, bohužel mě nezaujal a nechala jsem se vyhodit (nešla jsem ani na zkoušky), vyhodili mě až někdy v dubnu. Předpokládám tedy, že jsem přišla o 2 semestry. Dále jsem nastoupila na soukromou školu na Bc. a v tomto semestru bych měla bakaláře dodělat.
  Chtěla bych poté ještě nastoupit na jeden bakalářský obor, ale na veřejnou školu.
  Chci se zeptat, chápu to tak, že mi zbývá ještě 6 semestrů bakaláře zdarma. Nebo lze studovat bakaláře zdarma (na veřejné škole) pouze 4 roky v kuse.
  Děkuji Vám za odpověď.

 4. Dobrý den, v příštím roce – 2025, doufám úspěšně dokončím 6-leté studium na lékařské fakultě a následně bych ráda šla studovat Bc. obor na jinou státní vysokou školu. Jak je to v tomto případě s poplatky?

  1. Pokud úspěšně dokončíte studium, další studium začíná opět od nuly = standardní doba studia + 1 rok.

 5. Dobrý den,
  mám vystudovanou medicínu ve standardním čase (6 let prezenčního studia). Nyní jsem pracující lékařka, ale přesto jsem se zapsala do bakalářského oboru pro udržení statusu studenta (na školu nedocházím). Letos v březnu budu mít 26 let. Očekávám ukončení studia školou pro nesplnění školních povinností koncem semestru (červen-srpen?).
  Má otázka – doporučujete ukončit studium před mými 26.narozeninami nebo se nechat vyhodit pro nesplnění povinností (protože lhůtu 6+1 rok studia splňuji) – samozřejmě mi jde o případné placení studia.
  Děkuji.

 6. Dobrý den,
  chtěla bych se Vás zeptat ohledně magisterského studia (medicíny), kde mám odstudováno 4,5 roku neúspěšně. A nyní studuji bakalářský program, který si platím. Pokud ho úspěšně dostuduji a chtěla bych na nMgr. vynulují se mi ty roky neúspěšného studia (medicíny) nebo budu muset platit i navazující studijní obor?
  Předem děkuji za odpověď.

 7. Dobrý den, když bychbakaláře vystudoval za 4,5 roku (tedy o půl roku přetáhnu to řádné studium a budu platit ten půl rok navíc) a chtěl bych jít pak znovu na bakalářský obor, tak budu si ho již celé hradit, jelikož jsem ten první titul nedokončil v řádném čase? Nebo se mi to vynuluje a budu mít znovu 3+1 zdarma?

  1. Dobrý den, pokud to 4,5leté studium úspěšně nedokončíte, s dalšími studii bude spojené placení poplatků za delší studium také. Bude to tak dlouho, dokud některé ze studií nedokončíte.
   Přeji mnoho úspěchů. PS

   1. Děkuji za odpověď. Takže jestli to chápu správně, tak když prvního bakaláře budu mít za 4,5 roku a pak bych chtěl studovat dalšího bakaláře standardně 3 roky, tak ty 3 roky budu už celé platit?

    Děkuji za odpověď.

    1. Pokud toho bakaláře, kterého studujete 4,5 roku úspěšně dokončíte, další studium jedete od 0, takže by jste platil zase až po překročení 4 let. Takže, ne za studium by jste neplatil.

 8. Dobrý den, mám za sebou dvě neúspěšná studia na vysoké škole (státní). Teď studuji bakalářský obor na soukromé škole. V momentě, kdy ji úspěšně dokončím a získám titul Bc., tak se vše anuluje a kdybych šla na dále na všeobecné lékařství, tak si žádné roky platit nebudu?
  Děkuji za odpověď.

 9. Dobrý den,
  na VŠ jsem již studovala na bakalářském studiu, které jsem ze zdravotních důvodů nedokončila, a zároveň jsem přesáhla dobu, po kterou je možné studovat bez poplatků.
  Nyní bych se však ráda přihlásila na pětiletý magisterský obor (tudíž defacto bakalář a nMgr zároveň) a nevím, jak je to s poplatky zde – platila bych během prvních let, po celou dobu, nebo vůbec, protože se jedná o magisterské (i když pětileté a ne nástavbové), nikoliv bakalářské studium.
  Mockrát děkuji za zjištění informací a odpověď.

  1. Dobrý den,
   neúspěšné studium / neúspěšná studia se vám budou započítávat do jakéhokoliv dalšího, dokud jej úspěšně nedokončíte.
   PS

   1. Tohle se asi trochu týká i mě. Tak se chci zeptat. Mám dostudované bakalářské studium, šla jsem na další bakalářské studium, které se mi protáhlo na delší a nedokončila jsem ho. Teď jsem začala studium navazující magisterské. Počítá se do této doby i studium předešlého bakalářského???

 10. Dobrý den,
  pokud nyní studuji 2. ročník – obor zubní lékařství ( standardní doba studia 5+1) a po 2 letech (4 semestry) toto studium ukončím a začnu obor všeobecné lékařství (6+1), budu muset zaplatit pouze 1 rok studia (2 semestry)?

  Děkuji moc za odpověď,
  Tomáš

  1. Pokud to správně počítám, budete mít vyčerpané 4 semestry. O ně potom přijdete u dalšího studia. Bude-li studium na 6+1 a stihnete vystudovat během 6 let, budete platit 1 rok.

 11. Dobrý den,
  Děkuji Vám moc za článek a měla bych na Vás trochu netradiční dotaz.
  Začala jsem zároveň (tj. ve stejný den) studovat navazující magisterské a bakalářské studium, obojí na stejné fakultě. Ono bc. studium jsem bohužel musela po 2 letech ukončit, Mgr. bych ráda ukončila během následujích 6 měsíců. Když jsem tedy studovala oba programy souběžně, načtou se mi nyní na NMgr. studiu kvůli zanechanému bc. studiu poplatky za delší studium, nebo ne? Mohou se mi poplatky načíst i „zpětně“ za oněch 12 měsíců, tj. z doby, kdy jsem ještě řádně studovala programy oba?
  Omlouvám se, zda je můj dotaz očividný, projížděla jsem předchozí odpovědi i příslušné články zákona, ale bohužel z toho stále nejsem moudrá…
  Díky moc za pomoc!

  1. Ano, dva roky neúspěšného bakalářského studia se Vám započtou do doby bezplatného studia. Přesnější informace Vám sdělí na studijním oddělení. PS

  2. Mám velmi podobný problém, Rózo. Jde mi také hlavně o to „zpětné placení“. A ani studijní mi nebylo schopno odpovědět (zkrátka odpověď neznali), tak jen čekám, kdy a kolik budu platit. Radila jsem se tedy i na právnickém webu a tam mi byla dána podobná neurčitá odpověď jako vám zde, i když teda trošku podrobnější. Z hlediska zákona to možné je, protože zákon říká, že poplatek VŠ může vymáhat za každých započatých 6 měsíců, ale reálně záleží na tom, jak která VŠ si to organizuje. A i já jsem byla odkázána na studijní oddělení, kde na mě s tímto dotazem koukali jak tele na nový vrata.

 12. Dobrý den,
  chtěla jsem vás poprosit o radu týkající se poplatků za delší studium.
  Můj případ je trochu komplikovanější.
  Po střední škole jsem studovala 1 rok v bakalářském programu. Poté jsem studium ukončila a šla jsem studovat magisterský obor (všeobecné lékařství), po roce studia jsem ale opět studium ukončila. Bakalářský titul jsem poté získala na slovenské vysoké škole. Nyní studuji navazující magisterský obor na škole české. Jak je to tedy s počítáním doby studia. Všude se dočítám, že neúspěšné studia se po získání titulu (bc.) již dále nezapočítávají. Jak je to ale v případě, kdy jsem titul bc. získala v zahraničí. Počítá se u mě teda do doby studia magisterského oboru i neúspěšné studium v programu bakalářském? Magisterský obor všeobecné lékařství se počítá do navazujícího magisterského studia?
  Předem moc děkuji za odpověď,
  BC

 13. Dobrý den,
  studoval jsem bakalářský obor Geografie, ale nedokončil jsem ho, skončil jsem už ve zkouškovém období 1. semestru. Poté jsem úspěšně vystudoval bakalářský obor Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání, je tříletý, ale já jsem ho vystudoval za 3,5 roku. A nyní nastupuji na magisterský obor Učitelství pro 1. stupeň základní školy, jehož standardní doba trvání je 5 let. Chápu to tedy podle článku správně, že mám nárok na 5 let studia zdarma bez toho +1 roku, který jsem už vlastně vyčerpal tím, že jsem studoval půl roku tu Geografii a o půl roku jsem si protáhl angličtinu?
  Děkuji za odpověď.

  1. Ne, nové studium by mělo být bezplatné, neboť jste bakalářské studium dokončil. Nyní se jedná o „další“ studium. PS

 14. Dobrý den,
  před lety jsem vystudovala Mgr., obor právo, studium jsem úspěšně ukončila po 5 letech. Nyní bych se chtěla přihlásit na studium Bc. Jelikož jsem předtím žádného bakaláře nestudovala, mám tedy nárok na 3+1? Děkuji

 15. Dobrý den,
  v roce 2016 jsem úspěšně dokončila bakaláře a po několika letech navázala magisterským studiem, které jsem bohužel nedokončila ( v posledním semestru jsem už platila poplatek). Pokud se ještě rozhodnu studovat a přihlásila bych se na navazující mag. studium, tak očekávám poplatky za studium, ale pokud bych se rozhodla jít na jiný obor na bakaláře “odznova” a pak z bakaláře pokračovat na magistra, tak poplatek budu hradit celého bakaláře i celého magistra? Nebo tím, že mám úspěšně dokončené Bc. studium, tak mohu opět bezplatně na Bc. a pak navázat magisterským studiem? Děkuji

  1. Dobrý den,
   neúspěšná doba studia se Vám bude započítávat i do dalšího studie. Bakalářského i navazujícího.
   PS

 16. Já bych chtěla doplnit, že to každá škola může mít jinak. Já například měla nedostudované jedno bakalářské studium. Po té jsem studovala dalšího bakaláře, kterého jsem úspěšně dokončila. Nicméně na MUNI se nedokončené studium započítávalo do KAŽDÉHO dalšího studia, takže i do navazujícího magisterského (toto dnes již na MUNI neplatí). Z toho důvodu jsem šla na UK, kde se tato doba nepočítala, takže jsem na navazujícím magisterském nic neplatila. Také doporučuji si zažádat o snížení poplatku za studium. Mně naběhl poplatek několik dní před státnicemi, tudíž bych musela platit dalších 6 měsíců kvůli těmto pár dnům. Naštěstí mi byl snížen a zaplatila jsem pouze malou část. Na naší škole údajně vyhověli každé takové žádosti.

 17. Dobrý den, chci se zeptat zda v mém případě má škola nárok za platbu z důvodu nadstandardní doby studia. Studoval jsem 2 školy současně, ani jednu jsem nedokončil (na každé 1 semestr). Poté jsem začal studovat 1 školu, kterou o 1 rok prodlužuji. Jenže jsem to studoval během Covidu, kdy byla nějaká úleva a do studia se půl roku nezapočítává. Mám tedy 3+1 let zdarma +0,5 roku kvůli covidu, a pokud je rok považován za 365 dní, měl bych mít zhruba 1642 dní. Systém mi hlásí, že bakaláře studui již 1691 dní (k dnešnímu datu). Jednou jsem prodloužení studia již zaplatil, ale nyní řeším, jestli jsem to tehdy neplatil zbytečně. Do těchto 1691 dní počítají paralelní studium zvlášť, tedy na jedné škole 152 dní a na druhé 118. Nemělo by to být počítáno pouze jako 152? Děkuji za objasnění, jak se počítá doba studia při paralelním studiu.

  1. Dobrý den, správnou odpověď Vám sdělí na studijním oddělení (v tom bych jim na Vašem místě věřil). Obecně platí, že se studium počítá po celých semestrech, i kdybyste v tom semestru studoval jeden den. PS

 18. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda budu mít studium na veřejné vysoké škole „zdarma“, nebo se mi poplatky nevyhnou. Mám úspěšně dokončený bakalářský (4 roky) a navazující magisterský obor (2 roky). Jednalo se o standardní dobu studia, žádné prodloužení, přerušení nic. Nicméně jsem poté studovala 2 roky (+1 rok přerušení) prezenčně doktorandské studium, kterého jsem na vlastní žádost zanechala. Nyní bych se ráda přihlásila do bakalářského oboru (a poté případně i navazujícího magisterského). A také bych se ráda zeptala, zda bude nutné samostatně platit zdravotní (+předpokládám sociální) pojištění, když jej za mě odvádí zaměstnavatel, u kterého (doufejme 🙂 ) budu pokračovat v úvazku i během zamýšleného nového studia.

  1. Dobrý den, doktorské studium se do odstudovaných let zdarma nezapočítává, proto by další studium Bc. mělo být bezplatné po dobu standardního studia navýšeného o 1 rok. Pokud za Vás platí zaměstnavatel ZP alespoň z minimálního vyměřovacího základu (minimální mzda), platit si je „navíc“ nemusíte. Přeji Vám úspěšné studium. PS

 19. Zdravím,
  mám dotaz – bohužel se mi nepodařilo přes opakovaný předmět dokončit pětileté magisterské studium Učitelství pro 1. stupeň a mám takto odstudováno 4,5 roku. Pokud se nedostanu na Bc. Vychovatelství, chtěla bych si zaplatit stejný program na CŽV, po kterém ale nebudu mít titul (pouze DPS).
  Bude doba mého studia (4,5 + 1,5 roku) anulována i po úspěšném dokončení CŽV (bez titulu) a při opětovném zkoušení znovu vystudovat pětiletý magisterský program už pak nebudu zase nic doplácet?
  Děkuji moc za odpověď!!

  1. Dobrý den, takto to bohužel nefunguje. Celoživotní studium se za úspěšně absolvované studium nepovažuje, a proto ani nemůže anulovat Vaše předchozí neúspěchy. Aby došlo k anulování musela byste dokončit obdobné studium, které jste nyní nedokončila.
   PS

 20. Dobrý den,

  chtěl bych poprosit o radu. Pokud jsem studoval ve 20 letech strojní inženýrství- pouze měsíc (nesedla matika) a teď s desetiletým odstupem bych chtěl na stejné univerzitě studovat Peďák kombinovaně, budu za studium platit? Jaká bývá přibližná cena za rok studia na verejné škole?

  Moc děkuji za odpověď

  1. Dobrý den,
   pokud máte odstudovaný jen jeden semestr (měsíc=semestr), tak Vám zbývá ještě jeden semestr zdarma nad rámec standardní doby studia.
   Třeba se tak poplatkům vyhnete úplně. Jinak poplatky jsou na každé vysoké škole jiné (dle oborů).
   Doporučuji Vám proto kontaktovat studijní oddělení pedagogické fakulty.
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

 21. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak se počítá doba studia, když studuji zároveň na třech VŠ. Studuji NMgr, mám tedy 3 roky “zadarmo”. Když nyní ukončím dva studia, tak se mi odstudovaná doba z těchto dvou škol odečte ze 3 let? Jelikož by se jednalo o neúspěšně studium?
  Naopak, když budu pokračovat a dojdu příští rok až ke státnicím, ale úspěšně zvládnu pouze jedny státnice a další dvoje ne, ukončila bych neúspěšně studium na dvou školách, tak po mně budou chtít zpětně tyto dvě školy vše zaplatit?
  Platí tedy, že jeden den na 3 VŠ = -3 dny doby studia?
  Chápu, že pokud bych studovala všechny školy v jinou dobu, tak se mi odčítá každé studium zvlášť, ale nejsem si jistá, jak to platí u souběžného studia.
  Děkuji za odpověď.

 22. Dobrý den, pokud po 4 semestrech neúspěšně ukončím nMgr. studium a budu se chtít hlásit na jiné nMgr. studium a začínat od začátku, kolik semestrů mi ještě zbývá zdarma? Jsou to 2 semestry? Velmi děkuji za odpověď!

  1. Dobrý den, ano, u dvouletých magisterských studií Vám zbývají dva bezplatné semestry. PS

 23. Dobry den, studuji na soukromé vysoké škole a z osobních důvodu nemohu pokračovat ve studiu. Nyní jsem v prvním semestru, který jsem již zaplatila. Chtěla bych se vás zeptat, jestli jsem povinnna platit za druhy semestr, když ve studiu již nemohu pokračovat. Peníze za druhy semestr chtějí po mne už na začátku 1. semestru. Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   omlouvám se, ale na tuto otázku Vám nedokážu odpovědět.
   Záleží na tom, k čemu jste se zavázala ve smlouvě s vysokou školou.
   PS

 24. Dobrý den, moc Vám děkuji za článek! Měla jsem za to, že za další studium se platí vždy, jsem tedy teď moc potěšena, že jsem zjistila že ne! 😊 Mám jen doplňující otázku, já jsem neúspěšně studovala jeden rok Bc. obor a pak jsem přešla na pětiletý magisterský, který jsem dokončila. Chápu správně, že se ten neúspěšný bakalářský rok vymazal a mám tedy zase 3+1 na dokončení bakaláře, nebo mám na dokončení bakaláře pouze 3 roky? Moc děkuji za případnou odpověď.

 25. Dobrý den, mohl byste mi prosím poradit – studovala jsem 2012-2015 3 roky BC obor, úspěšně a poté 2015-2018 navazující mgr obor, 3 roky, ukončen bohužel před dokončením kvůlu náhlému stěhování do zahraničí. Pokud bych teď chtěla studovat znovu 3letý BC obor v jiném odvětví, budu předpokládám platit celé studium? A pokud ho úspěčně ukončím tak bych musela opět platit mgr (protože ukončené by bylo bc) nebo už ne? Děkuji moc!

 26. Dobrý den,
  nyní jsem úspěšně dokončil Bc. ve 3 letech. Ale předtím jsem byl ještě rok na jiné univerzitě, kde jsem studium nedokončil a započítal se mi tedy ten 1 rok.
  Pokud bych se teď rozhodnul studovat další Bc. obor, tak budu mít poplatky, nebo se mi vymaže ten 1 rok z jedné univerzity i ty 3 roky úspěšně ukončené z druhé? 🙂 Všude hledám a mám v tom furt bordel. :/

  1. Pokud jste neúspěšné studium ukončil dříve, než jste úspěšně dokončil bakaláře, neúspěšné roky se mažou a nyní začínáte opět od nuly.
   Vše je popsáno v článku i v komentářích.
   PS

 27. Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak nastúpim na dve rôzne verejne vysoke skoly v Brne a po napr dvoch rokoch by som jednu z nich ukoncila a druhu by som uspesne dokoncila, budem studium platit alebo nie? Dakujem za odpoved

 28. Dobrý den,
  Chtěl bych se zeptat:
  Jsem cizinec, je mi 24 a mám vystudovaného ne v ČR bakaláře (4 roky), ale ještě jsem nedělal nostrifikace.
  Hlásím se na nenavazující obor magistra (5 let) na veřejnou VŠ.
  Myslím si tak: i když ten bakalář je 4 roky, je ale ukončený, proto studium mám opět zdarma i můžu začít studovat znovu toho magistra (5 let) zdarma, tj. 5+1, i pokud za dva roky mi bude 26 a přeskočím tu hranici v 26 let.
  Pokud nostrifikuji ten diplom, nebudu platit školné?
  Předem děkuji za odpověď!

 29. Dobrý den,
  ráda bych se Vás zeptala na názor k mé situaci.
  Po maturitě jsem začala studovat 2 VŠ najednou – jednu veřejnou a druhou soukromou. Na veřejné jsem v prvním semestru ukončila studium (z časových důvodů) a pokračovala dále na soukromé VŠ, kde jsem úspěšně vystudovala Bc. i nMgr.
  Nyní bych chtěla začít studovat jiný Bc. obor na veřejné škole (aktuálně je mi 24 let). Pokud Vašemu vysvětlení výše rozumím správně, z bezplatné doby 3+1 let mám využitý 1 rok (nebo možná jen 1 semestr) z dávného nedokončeného studia na veřejné VŠ. Tzn. nyní mohu studovat 3 (nebo 3,5 roku) na veřejné škole bezplatně. Chápu to prosím správně?
  Zároveň, pokud by se stalo, že bych toto plánované Bc. studium řádně nedokončila, vyplynou z toho nějaké poplatky?
  Moc Vám děkuji a přeji hezký večer.

 30. Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, když jsem po maturitě měl rok pauzu a následně nastoupil na VŠ, bakaláře jsem dokončil po třech letech. Mojí otázkou je zda budu muset platit za magisterské studium, kdybych musel prodlužovat (2+1). V září by mi bylo 26 při této variantě. Budu muset za prodlužování platit? Děkuji za odpověď

  Filip

 31. Dobrý den,
  momentálně jsem dokončila bakalářské studium s překročením doby studia (3+1) o 3 semestry. Můj dotaz zní, zda po úspěšně dokončeném BC studiu (i přes překročenou dobu) mám nárok na magisterské studium (kombi) 2+1 rok zdarma?

  1. Dobrý den,
   ano, pokud studium úspěšně dokončíte, u dalšího studia začínáte od nuly.
   PS

 32. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s poplatkem za delší studium. Studovala jsem lékařskou fakultu 1 rok, ale protože jsem studium na vlastní žádost neukončila, počítali mi dobu studia jako 1,5 roku. V roce 2020 jsem ukončila úspěšně Bc. studium, ale fakulta po mě požadovala zaplacení poplatku za překročení délky studia o 6 měsíců, tento poplatek mi byl prominut z důvodu dobrých studijních výsledků. Nyní budu končit navazující magisterské studium a opět mi škola vyměřila poplatek za delší studium o 6 měsíců. Chtěla bych se zeptat, zda je tento poplatek v pořádku. Nemá se jednat o studium 2,5 let, protože přesahuji pouze o půl roku, jelikož standarní doba je 2+1 roku, tedy 3 roky? Nebo mi škola i po předchozím úspěšném Bc. studiu stále počítá 1,5 roku neúspěšného studia, kde poté vzniká prodloužení o 6 měsíců studia. Také bych se chtěla s dovolením zeptat, zda se mě bude navýšení standardní délky studia týkat i při dalším Mgr. studiu. Moc Vám děkuji za odpověd a přeji hezký zbytek dne.

 33. Dobrý den, studoval jsem 4 roky na lékařské fakultě, naneštěstí jsem studium ukončil a následující rok jsem nastoupil na fakultu technickou. Bohužel jsem zjistil, že to pro mě není a studium se mi ukončilo z důvodu nesplněných předmětů i absence. Nyní po necelých dvou letech mi přišel e-mail s dokumenty o doplacení poplatku za studium vyměřeným na 25 000 kč z bakalářského oboru technické fakulty. Zvažuji odvolání, zajímá mě, jak je to v mém případě v rámci doktorského studia.

  1. Dobrý den,
   ten poplatek je (bohužel) v pořádku, protože se i studium medicíny započítává do neúspěšného studia (není-li řádně dokončeno).
   Odvolání podat můžete, možná Vám bude výsledná částka i snížena, ale zcela se té povinnosti vyhnout nedá.
   PS

 34. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat. Byla jsem teď na VŠ, ze které jsem po prváku odešla a teď se budu hlásit na VOŠ. Platí pravidlo 3+1 i při rozdílnosti stupňů škol/vzdělání?
  Dejme tomu, pokud by se stalo, že bych VOŠ nezvládla odstudovat za 3 roky, ale musela ročník opakovat budu za ten poslední (čtvrtý) platit?
  Děkuji za odpověď.

 35. Dobrý den,

  právě jsem dostudovala 6 let magisterského studia medicíny a chtěla bych začít studovat bakaláře na jiné univerzitě.
  Ted si tedy nejsem jistá, jak je to s poplatkem.
  Budu si muset studium platit?

  1. Dobrý den,
   máte-li úspěšně dokončeno předchozí studium, další studium „začínáte s poplatky“ opět od nuly.
   PS

   1. Dobrý den,
    rád bych se Vás zeptal na otázku navazujícího studia. Momentálně dokončuji bakalářské studium s prodlouženým rokem navíc (3+1). Když se budu hlásit na magisterské studium, budu si muset kvůli prodlouženému roku platit jeden rok magistra? Nebo se jede od nuly? Každý okolo má jiný názor a jsem proto zmaten, jak to ve skutečnosti je.

    Děkuji za vaši odpověď.

    1. Magisterské studium začnete opět od nuly.
     Platit za studium budete až po překročení standardní doby magisterského studia navýšenoho o rok.

 36. Dobrý den, pane Semeráde,

  chtěla bych se Vás zeptat, jak bych to měla s poplatky, pokud bych se znovu přihlásila na VŠ. V kostce: Studovala jsem prezenčně Bc. obor, ale 6 let (během studia jsem porodila dvě děti, jela na stáž, tak se to trochu protáhlo, nechtěla jsem tehdy přerušovat, abych byla v kontaktu se školou), nicméně jsem se při prvním neúspěšném pokusu státnic zhroutila a na další již nešla (důsledek zanedbávání psychické a zdravotní stránky se holt takto podepsal…), studium jsem zdá ale nedokončila. Stále mě to trápí (je to asi pět let, co jsem státnicovala), chtěla bych si dodělat vzdělání, ale nejsem si jista, zda bych zvládla platit poplatky spojené se studiem.

  Budu moc ráda za Vaši odpověď/radu.

  Děkuji a přeji hezký den.
  K.

  1. Dobrý den,
   tím, že jste studium (několikrát) přerušovala, tak Vám na tuto otázku nedokážu dát odpověď.
   Kontaktujte, prosím, Vaše studijní oddělení a zeptejte se tam.
   Studijní referenti vidí celou matriku Vašeho studia a dají Vám odpověď na tuto otázku.
   Třeba to s těmi poplatky nebude tak hrozné.

   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

 37. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jak je to s poplatky za studium, když bych chtěla po ukončeném Mgr. studovat další Mgr. obor na jiné (státní) škole?
  Předem děkuji za odpověď.

 38. Dobrý den, mám dokončené všechny předměty bakalářské studia. Nemám pouze odevzdanou BP, nevyhrál jsem to s časem a myslel jsem si, že za 2,5m to stihnu. Mám právo ještě si nechat studium prodloužit o rok? Mám za sebou 3+1 kvůli korone a teď bych potřeboval ještě jeden rok i s tím, že to budu platit.

  1. Dobrý den,
   omlouvám se, ale v tomhle případě, prosím, kontaktujte studijní oddělení.
   Studijní referenti mají k dispozici celou matriku Vašeho studia. Dají Vám tedy správnou odpověď.
   PS

 39. Dobrý den,
  Zajímalo by mě, jak by se poplatky vyměřovaly v případě studia na zahraniční škole. Aktuálně studuji prvním rokem v Itálii na magisterském stupni, ale už nyní vím, že bych se rád vrátil do ČR a udělal si titul z jiného oboru i zde. Teoreticky by se tak jednalo o 4 roky studia Mgr, pokud by vše vyšlo jak má. Vím, že bych si musel platit poslední rok soc. a zdrav. pojištění, jelikož mi bude 26, ale zajímá mě, zda bych si musel platit i školné? Předpokládám, že pravděpodobně ano, ale nejsem si úplně jistý.:)

  1. Dobrý den,
   studium v zahraničí se do českého studia zdarma = standardní doba + 1 rok nezapočítává.
   PS

   1. Dobrý den,
    Děkuji mnohokrát za odpověď, to jste mě potěšil!:) Jste si ale jistý? I s ohledem na správní řízení o posouzení studia na zahraničních vysokých školách pro zdrav. soc. a další účely? Rozhodně tady nerozporuji vaši odpověď, jen zajímá, zda s tímto můžu počítat a zároveň vím, že tady dostanu odpověď asi o měsíc rychleji, něž kdybych napsal na MŠMT…:)

 40. Dobrý den,
  měla bych prosím dotaz. Dostudovala jsem úspěšně Bc. studium a nyní pokračuji na NMgr. – 1. ročník. Pokud bych si dala přihlášku na další bakalářský obor, studium bych neplatila? Studium posledního 3. ročníku by mi vycházelo na 27. narozeniny.
  Děkuji

  1. Dobrý den,
   Váš věk nemá vliv na poplatky za prodlouženou dobu studia.
   Vliv mají jen skutečně odstudované roky a předchozí neúspěšná doba studia.
   PS

 41. Dobrý den,

  začal jsem studovat současně bakalářské studium na VŠE a ZČU. Studium na VŠE jsem po prvním semestru ukončil a nyní pokračuji ve studiu na ZČU, kde jsem momentálně již ve třetím ročníku. Pokud tedy v tomto roce absolvuji studium na ZČU, bude se mi neúspěšný semestr na VŠE stále počítat, nebo se díky řádně ukončenému studiu smaže?

  Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. 🙂

  1. Dobrý den,
   po úspěšném absolvování studia na ZČU, budete do dalších let začínat s čistým štítem (ten neúspěšný rok se „smaže“).
   Přeji úspěšné studium.
   PS

 42. Dobry den, je mi 31 let a od ukonceni SS jsem nic nestudovala. Myslite si,ze je realne se ted pokouset zacit studovat VS,popripade jak se na to pripravit?
  Dekuji

  1. Milá Eliško,
   31 let je krásný věk a myslím, že nic nebrání tomu, abyste se o přijetí na vysokou školu pokusila. Univerzální návod, jak se nejlépe připravit, nemám. Každá vysoká škola ale zveřejňuje zkušební okruhy. Podívejte se, prosím, na ně a věnujte jim dostatek času. Přeji Vám správnou volbu a úspěšné studium.
   PS

 43. Dobrý den,

  mám za sebou 2 roky neúspěšného studia Bc. v prezenční formě. Aktuálně studuji 1. rokem na jiné VŠ (závěrečný rok přetahuji – více než 4 roky, takže ten bude placen). Chtěla bych se zeptat, když zahájím studium na další VŠ již v průběhu aktuální VŠ, jak je to s poplatky? Nebudu mít zatím dokončené předchozí studium Bc., takže jak se načítají poplatky, když není určený „bod nula“?

  Děkuji za odpověď

 44. Dobrý den, já mám trošku jiný dotaz, studium na VŠ jsem započala rovnou magisterským kombinovaným studiem, je to tedy tak, že pokud bych ho nezvádla a přihlásila se na VŠ znovu ale tentokrát na bakalářské kombinované studium, které jsem ještě nikdy předtím nezapočala, tak by to bylo zdarma jelikož jsem si vyčerpala roky jen u magisterského?

  1. Dobrý den, takhle to není. Neúspěšné studium by se Vám do studia „zdarma“ započítávalo.
   PS

 45. Dobry den, chtela bych se zeptat. Dcera v pristim roce dokonci studium mediciny. Predpoklada, ze v terminu, tedy do 6 let. Soucasne jiz studuje bakalarsky obor, ktery by mela dokoncit ve stejnem roce. Tento obor by si vsak chtela s ohledem na statnice na medicine prodlouzit. Bude toto prodlouzeni bezplatne? Jde mi o to, ze magistersky obor ukonci drive nez ten bakalarsky. Dekuji predem za vasi odpoved.

  1. Dobrý den,
   pokud studium medicíny úspěšně dokončí dle plánu, potom by to další studium mělo být také bezplatné.
   PS

 46. Dobrý den,

  Chci se zeptat, měla jsem odklad (jsem narozena v květnu) tedy SŠ budu mít ve 20. Chci jít na medicínu, ale kdyby ti nevyšlo chci jít na “záchranou školu” na rok a zkusit to po roce znovu. Tedy kdyby to vyšlo na podruhé a medicínu dodělala bez komplikací, bylo by mi 27 let.
  Tedy moje otázka zní, jestli bych musela platit poplatky atd.?

  Předem děkuji za odpověď

  1. Milá Kristýno,
   poplatky nejsou vázány na věk, ale na skutečnou dobu studia.
   Pokud si „vyplácáte“ rok na záchranné škole jen proto, abyste studium ukončila a šla studovat medicínu, tak to samozřejmě možné je, ale počítejte s tím, že tím přijdete o rok bezplatného studia.
   Tu Vaši vysněnou medicínu pak už budete muset zvládnout ve standardní době studia.

   Přeji Vám úspěšné studium!
   PS

 47. Dobrý den,
  Je mi 22, maturovala jsem v roce 2019 a chodila jsem 2 roky na VŠ veterinární v Brně. Studium jsem nedokončila. Nyní studuji na VOŠ zdravotní sestru, která je na 3 roky. Mohla bych poté nastoupit zdarma na VŠ a kolik let bych si případně musela platit? Děkuji.

  1. Dobrý den, VOŠ se do doby studia na vysoké škole nezapočítává. Dále byste tedy mohla bezplatně studovat = (standardní doba studia + 1 rok) – 2 roky.
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

 48. Dobrý den,
  Vystudovala jsem jako policista při zaměstnání Policejni akademii Bc. program. Následně jsem absolvovala vyrovnávací ročník na zemědělské univerzitě, abych mohla pokračovat v Ing. programu. Studium vyrovnávacího ročníku jsem ukončila po 1. semestru. Pak jsem dostudovala Mgr. program na soukromé vysoké škole. Chtěla bych začít studovat ještě na VŠ. Zatím nejsem rozhodnuta zda v prezenčním, či kombinovaném studiu. Budu za VŠ již platit ? Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   podle mého názoru by mělo být Vaše studium po úspěšně absolvovaném navazujícím studiu opět bezplatné. Forma studia – prezenční / kombinované – na to nemá vliv.
   Chcete-li mít 100% jistotu, kontaktujte studijní oddělení vysoké školy, kam máte v plánu nastoupit. Pevně věřím, že po prostudování Vaší matriky studia tento můj názor potvrdí.
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

 49. Zdravím Vás,
  dobu studia pro magisterský obor jsem vyčerpal a ukončil neúspěšně. Moje otázka zní – neexistuje nějaká promlčecí doba, po které by se jelo odznova 2+1? Nebo je to tak, že státní kasa selhání prostě neodpouští? Díky 🙂

  1. Dobrý den, Ondro,
   promlčecí doba neexistuje. Veškeré záznamy o Vás zůstávají v matrice studia.
   Bohužel, ale i tak Vám ale přeji úspěšné studium.
   PS

 50. Dobrý den,
  studovala jsem Bc (3 roky) a Mgr (3 roky), obojí ukončené. Nyní mám přerušené doktorské studium v 7. ročníku (do roku 2024) a ráda bych v roce 2022 začala studovat další bakalářský obor. Je mi 35. Budu platit poplatky, případně komu (univerzitě s doktorským, nebo univerzitě s bakalářským programem) a za jakých podmínek?
  Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   doktorské studium (Ph.D.) se do doby bezplatného studia nezapočítává. Do ní se započítává jen bakalářské, magisterské a navazující studium.
   Bakalářské studium tedy budete mít bezplatné po standardní dobu studia + 1 rok.
   Přeji Vám úspěšné studium.

   PS

 51. Dobrý den, mám maturitu ze sš, je mi 20 let a chci vystudovat další sš, po ní voš (DiS) a následně vš (Bc). Dříve než ve 26 to určitě nestihnu, a tak mě zajímá, platila bych si po svých 26. narozeninách studium sama?
  Za případnou odpověď moc děkuji.
  Bára

  1. Dobrý den, Báro,
   poplatky za studium na vysoké škole nezávisí na věku studenta, ale na jeho době studia a délce předchozích neúspěšných studií (více viz článek).
   Ve Vašem případě tak budete mít studium zdarma po dobu = standardní doba studia + 1 rok.

   Přeji Vám úspěšné studium!
   PS

 52. Dobrý den pane Semeráde,

  v prvé řadě bych Vám ráda poděkovala za to, jak krásně vysvětluje systém hrazení poplatků za studium na VŠ, Vaše články se mi moc líbí. A v řadě druhé bych na Vás ráda vznesla dotaz. Po ukončení střední školy jsem nastoupila na VŠ, načež jsem úspěšně po třech letech absolvovala bakalářský a následně po dalších dvou letech i magisterský navazující studijní program. Po dokončení VŠ jsem nastoupila do zaměstnání a nyní bych se ráda ke studiu vrátila a zaměřila se na postgraduál. Jak je to s poplatky v doktorském studiu?

  Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji Vám klidné dny

 53. Dobrý den,
  mám 21 let (v prosinci mi bude 22), maturovala jsem v roce 2019, následně jsem rok studovala chemii na bakalářském oboru, tam jsem studium ukončila a teď jsem rok studovala medicínu, tzn. dlouhý magisterský obor, kde jsem si špatně rozvrhla zkoušky (+jsem během zkouškového musela řešit bydlení, byla jsem nemocná, …) a musela jsem teď studium ukončit. Ať tu dlouze nerozepisuju své úvahy, rovnou přejdu k dotazům. Jak se počítají odstudované roky v tomto případě? Když mám odstudovaný rok bakaláře a rok magistra, počítají se dohromady, nebo zvlášť? Kdybych teď šla studovat bakalářský obor, měla bych 2 roky zdarma a rok placený s tím, že když získám titul, vše nedostudované (ať už bakalářské nebo (dlouhé) magisterské) se ruší a mohla bych pak bezplatně vystudovat celou medicínu i po 26. roku věku, když nebudu prodlužovat nebo nenastane jiná nepříjemná situace? Resp. platila bych pouze zdravotní pojištění, je tomu tak?
  Vzhledem k tomu, že jsem věřila, že zkoušky zvládnu, neřešila jsem jinou školu, proto teď budu rok pracovat, nezhorší tento pracovní rok ještě nějak moji situaci?
  (Případně budu moc ráda, když mě odkážete na zdroj informací, z něhož čerpáte.)
  Předem moc děkuji za odpověď, moc si vážím této Vaší činnosti!!
  S pozdravem
  Michaela

 54. Dobrý den,
  potřebovala bych se Vás zeptat jak je to s poplatkem na státní/veřejné VŠ.
  Po roce bakalářského obru (tříletého) jsem ukončila studium. Momentálně jsem na VOŠ. Je mi jasné, že jsem teď o 1 rok přišla (mám tedy na dokončení 3 rok (podle 3+1)). Ale teď mi není jasné jestli, když budu chtít dokončit VOŠ (3 roky) a následně jít opět na VŠ na bakaláře, jestli mám stále 3 roky bezplatného studia? VOŠ se do doby studia nepočítá a nejedná se tedy o 3 roky celkově (2021-2024) ale jde o roky strávené na VŠ? Mohu tedy bezplatně studovat př. od roku 2025?
  Ještě, prosím, jak se to s navazujícím Mgr./Ing. studiem? Budu ho mít případně po dokončení Bc. také zdarma?
  Snad jsem moje dotazy napsala alespoň trochu srozumitelně.
  Předem děkuji za odpověď.
  Mějte hezký den.
  Milena

 55. Dobrý den,
  Za rok mi bude 24 let a budu mít (doufejme) ukončené navazující magisterské studium ve standardní době 2 roky. V předchozím studiu jsem bakaláře vystudoval opět ve standardní lhůtě 3 roky. Rád bych ale co nejvíce využil studentských výhod než mi bude 26… můj dotaz zní, zda-li mám ještě nárok na 1 rok bezplatného bakalářského studia a následně 1 rok bezplatného magisterského studia, vzhledem k tomu, že jsem studoval rychle a už mám studium ukončené? Reálně totiž uvažuji, že po ukončení magistra se na 1 rok přihlásím znovu na bakalářské studium a následující rok bych se přihlásil na 1 rok na magisterské studium, abych mohl po ukončení svého studia ještě 2 roky využívat studentských výhod.

 56. Dobrý den,
  mám 22, za sebou 3 roky medicíny (ale odchozeny jen 4 semestry, ne 6, kvůli opakování ročníku). Ze zdravotních důvodů jsem musela nyní neúspěšně skončit. Kdyby mě náhodou napadlo tam jít za rok znovu, kdy mi bude 23, tak by to vycházelo na ukončení v mých 28 letech. Musela bych si platit semestry posledních dvou let, t. j. 27, 28? Standartní doba studia je 6 + 1. Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   „bezplatné studium“ není vázáno na věk studenta, ale na počet odstudovaných semestrů – ve Vašem případě je to 6 semestrů.
   Pokud se tedy znovu zapíšete ke studiu medicíny, měla byste mít k dispozici ještě 3+1 rok (8 semestrů).
   Přesnější informace Vám sdělí na studijním oddělení, kde mají k dispozici kompletní přehled o Vašem studiu.
   PS

   1. Dobrý den,

    2 roky jsem studoval bakalářský obor, ale na konci druhého ročníku jsem studium ukončil, protože mě nebavilo.
    Teď jsem nastoupil do prvního ročníku na nový obor a chci se zeptat, jak to bude v mém případě s poplatkem studia? Pokud jsou zdarma 4 roky, které zde uvádíte, tak budu muset ten případně „pátý“ závěrečný rok, o který přetáhnu už platit?

    Děkuji za odpověď.

 57. Dobrý den,
  počítají se do celkových let studia i nedostudované roky na soukromé vyšší odborné škole? Bude se to počítat při vyměření poplatků na vysoké škole?
  Děkuji

 58. Dobrý den,
  teď v září mi končí třetí rok studia magisterského oboru, státnice mám příští týden, bohužel se mi jedna státnice nějak nepřihlásila a budu na ni tedy muset jít v lednu. Budu muset už platit za tento půl rok kvůli té jedné státnici, na kterou čekám?
  Děkuji

  1. Dobrý den, Honzo,
   pravděpodobně se výměru poplatku nevyhnete.
   Podle mě ho ale nakonec platit nebudete, minimálně ne v plné výši.
   Hned po státnicích své studium přerušte, a jakmile Vám přijde výměr, podejte odvolání.
   Pevně věřím, že Vám na studijním oddělení vyjdou vstříc.
   PS

 59. Dobrý den, jdu do druhého ročníku bakalářského studia ( již dva roky jsem predtim studovala jinde) chápu tedy, ze třetí ročník si budu muset hradit. Po bakalářském studiu nebo během nej bych chtěla jít i na magisterský 5 lety obor, budu jej platit pokud vystuduji Bc.? Děkuji.

  1. V článku se píše, že úspěšné studium to „resetuje“, a můžete znovu studovat bez poplatku.

   1. Děkuji Vám, Kamčo, za zástup. 🙂
    Ta problematika je přece jen komplikovanější.
    Protože se ale v zákoně píše „studijní program stejného typu“, tak se přikláním k Vašemu výkladu.

 60. Dobrý den,

  v roce 2016 jsem rok studoval ekonomickou Vš a poté jsem odešel studovat medicínu v roce 2017 (zimní semestr 2017) a ekonomickou VŠ jsem si přerušil na 3 roky. Ten rok (2017) v listopadu jsem musel přerušit studium kvůli zdravotním důvodům a to až do léta roku 2019 (přišel jsem tedy o 1. ročník a i o 2. ročník toho roku, co jsem se dostal). Od roku 2019 (zimní semestr 2019) opět studuji. Jak to mám prosím já?

  Moc díky

  1. Doporučuji Vám, abyste se obrátil na studijní oddělení Vaší vysoké školy. Upřímně jsem se v těch letech trochu ztratil, ale studijní referenti vidí celou matriku Vašeho studia.

   1. Dobrý den,

    jeden rok jsem chodil na ekonomickou VŠ a poté jsem byl asi měsíc na lékařské fakultě, přerušil jsem studium a nyní studuji opět lékařskou fakultu a jsem ve 3. ročníku. Celkem tedy: 1 rok (VŠE), 1 měsíc (lékařská fakulta) a poté 3 roky (jsem ve 3. ročníku lékařské fakulty).

 61. Dobrý den, je mi 35let, chtěl bych studovat na veřejné VŠ bakalářský studijní obor. Dříve jsem studoval již jeden bakalářský 2roky, který jsem nedokončil. Budu teď muset platit za studium nového bakalářského oboru?

 62. Dobrý deň, študoval som na Slovensku 1 rok v bakalárskom stupni na 1 vysokej škole, tam som zanechal štúdium a išiel som na 2. vysokú školu, kde som v 3. ročníku, kde som už platil 3. rok štúdia, ale nemám štátnice a obhajobu bakalárskej práce a chcem tam zanechať štúdium. Chcem isť znovu študovať do Českej republiky od začiatku bakalárske štúdium. Budem mať spoplatnené všetky 3 roky bakalárskeho štúdia v Česku, keď som už študoval na Slovensku bakalársky stupeň? Ďakujem za odpoveď.

 63. Dobrý den,
  jsem studentem soukromé vysoké školy a začínám 3. rok. Studium zde trvá 3 a půl roku. Vím, že nemám šanci studium dokončit a chtěla bych přestoupit (začít od začátku) na státní/veřejné vysoké škole. Jak by to v mém případě bylo s placením školného?

  1. Dobrý den,
   poplatky se týkají jen studia na veřejných a státních vysokých školách.
   Proto začnete s počítáním času od nuly.
   Ve Vašem případě bych ale zvážil, jestli nebude možné si něco nechat uznat.
   Třeba tím své studium urychlíte. Minimálně budete mít na vše více času.
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

 64. Dobrý den,

  standardní doba Bc. studia je na naší škole 4 roky. Bakalářské studium jsem ukončila po 5 letech, tedy standardní doba studia + 1 rok. Nyní jsem v navazujícím magisterské, které máme na 2 roky. Budou se mě týkat poplatky, když tohle studium překročím také o 1 rok? Nebo už se jedná o jiné studium a zase mám standardní dobu + 1 rok stále zadarmo? Děkuji Vám za odpověď.

  Přeji pěkný den.

  1. Dobrý den,
   za standardní dobu (n) je samozřejmě považována skutečná standardní doba studia. U 3letých studií jsou to 3 roky, u 4letých 4.
   Takže buďte bez obav, nové studium bude zase bez poplatků po dobu n + 1.
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

  2. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, studoval jsem jeden semestr na VŠCHT, kde jsem však neúspěšně skončil. Poté jsem se přesunul na jinou vysokou školu a nyní jsem ve třetím ročníku. Nyní to bohužel vypadá že budu i zde muset skončit, ale jelikož jsem již došel tak daleko, tak bych se rád přihlásil příští rok znovu, nechal si uznat předměty a školu dodělat. Chtěl jsem se jen zeptat jak je to s poplatky za toto studium? Děkuji

 65. Dobrý den,

  po úspěšném dokončení magisterského studia jsem nastoupil do Doktorského programu, který jsem 1.5 roku studoval a následně jej (neúspěšně) dokončil.

  Pokud bych nyní chtěl nastoupit do jiného magisterského (Mgr./Ing.) studia, budu platit, kolik a od kdy? Je mi už více než 26, a obě předchozí studia Bc. i Ing. jsem dokončil bez placení.

  Děkuji mnohokrát za Váš článek a odpovědi na otázky.

  1. Dobrý den,
   viz moje odpověď ze dne 4.6.2021:

   Podle mého názoru by mělo být Vaše bakalářské studium opět bez poplatku v režimu „standardní doba studia + 1“. Zákon o vysokých školách totiž vůbec v § 58 odst. 3 doktorské studium nezmiňuje.
   Řeší jen studia „v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, nejde-li o předchozí studium, po jehož ukončení student řádně ukončil studijní program stejného typu.“ Pokud to chápu správně, neúspěšné doktorské studium se nezapočítává.

   Přeji Vám úspěšné studium.
   Pavel Semerád

 66. Dobrý den,
  prosím, pokud jsem řádně ukončil bakaláře, tzn. mám titul Bc. a chci pokračovat dál na Ing. (jedná se o obor ekonomika), ale zároveň bych chtěl jít do dalšího bakalářského studia do jiného oboru, možná technického.. Tzn. ve stejném roce chci jít na další Bc. + jít na navazující Ing. Jaký je v tomto případě postup při výpočtu doby studia a vyměření poplatku? Budu-li něco platit, pokud řádně neukončím Bc. v novém oboru? Děkuji předem za odpověď.

  1. Dobrý den,
   ano, doba (kteréhokoliv) neúspěšného studia se Vám bude započítavat do bezplatné doby studia. Konkrétní částky Vám řeknou na studijním oddělení.
   PS

 67. Dobrý den

  Měl bych dotaz. Je mi 25 let a v listopadu mi bude 26 let. Dokončil jsem bakalářské a následně i inženýrské studium (bez opakování). Mám v plánu se přihlásit na další obor na stejné škole. Budu mít i poté co dovrším 26 let bezplatné studium?

  Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   je-li tomu skutečně tak, jak popisujete, potom další studium bude také bezplatné (=standardní doba studia + 1 rok).
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

 68. Dobrý den,
  Je mi 22 let, studovala jsem 1. ročník Bc. studia, získala potřebný počet kreditů pro postup do dalšího ročníku, ale poté přestoupila na jiný obor Bc. Nyní ukončuji druhý ročník VŠ a zajímalo by mě, zda bych platila za 3+1 (prodloužené studium) či ne. Konkrétněji, zda je v tomto případě hrazen již zmíněný rok studia navíc.

  Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji krásný den.
  T.

  1. Dobrý den,
   pokud druhé studium nedokončíte ve standardní době 3 let (předpokládám, že je to 3leté studium), další semestr již budete platit.
   Rok „navíc“ již máte vyčerpaný z prvního studia. Potřebný počet kreditu k postupu v tom nehraje roli.
   Přeji Vám úspěšné studium.
   Pavel Semerád

 69. Dobrý den,
  Jsem po maturitě a zvažuji studium vysoké soukromé školy, nejsem si ale jistá, zda-li je to to pravé. V případě, že bych studium například po prvním semestru ukončila a přešla na jinou státní VŠ bc., tak se mi zkracuje doba 3+1 o 1 semestr? To, že je soukromá nehraje roli pro poplatky zs studium?
  Zároveň, zda-li to chápu dobře, tak po úspěšném ukončení bc, bych dosáhla „čistého štítu“ a mohla bych začít další bc normálně s narokem na 3+1?
  Děkuju.

  1. Dobrý den,
   ptal jsem se zkušenějších a prý se studium ze soukromé vysoké školy do „bezplatného studia n+1“ nezapočítává.
   Ano, po úspěšně dokončeném studiu, začínáte dále s čistým štítem.
   Takže Vám přeji úspěšné studium.
   PS

 70. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak to budu mít s poplatky za studium. Nepovedlo se mi řádně dokončit pětileté magisterské studium-mám odstudováno zhruba 2,5 let. Nyní hodlám souběžně nastoupit na bakalářské studium-klasicky tříleté a na magisterské pětileté.
  Chápu to dobře tak, že budu muset platit 1,5 rok za bakalářské studium a 1,5 rok za magisterské studium?

  1. Dobrý den,
   je-li to tak, jak píšete, budete muset platit „jen“ 1,5 roku za bakalářské studium. Po úspěšně dokončeném bakalářském studiu by se mělo vše vynulovat a na magisterském studiu byste měla mít zdarma standardní dobu studia + 1 rok. Chcete-li mít jistotu, doporučuji Vám se obrátit na studijní oddělení, kde mají k dispozici matriku Vašeho studia.
   Přeji Vám úspěšné studium!
   PS

  2. Dobrý den, momentálně nastupuji do třetího ročníku prezenčního bakalářského studia a zároveň zvažuji začít studovat souběžně další vysokou školu (kombinovaně). Byla bych tedy zároveň v prvním a třetím ročníku. Mohu se zeptat, jaké by byly spojené se studiem případné poplatky ať už s úspěšným či neúspěšným ukončením?
   Děkuji za odpověď.

   1. Dobrý den,
    pokud studia úspěšně ukončíte, platit poplatky nebudete.
    Pokud však jedno z nich (nebo obě) nedokončíte, odstudovaná doba se Vám započítá a další studium již budete platit.
    PS

 71. Dobrý den, zajímalo by mě, jestli když chci studovat při mateřské dovolené a je mi nad 26, tak si musí sama hradit zdravotní a sociální pojištění. Děkuji za odpověď.

 72. Dobrý den,
  řeší se tu především VŠ obory, ale jak je to prosím s SŠ vzděláním?
  Po dokončení učňovského oboru jsem okolnostmi v rodine byla donucena jít vydělávat. Vím, ze hlavu a známky jsem na dokončení SŠ měla, ráda bych si maturitu dodělala, avšak jsem OSVČ a připadalo by pro mne v úvahu pouze dálkové studium, ale čtvrtletně platit nemalé částky pro mne únosné není. Ze středního vzdělání mám tedy pouze tři roky na škole. Bylo by dodělání maturity i pro mě zpoplatněné?
  Děkuji za odpověď.
  B.S.

  1. Dobrý den,
   pokud se jedná o nadstavbové studium, mělo by být dle mého názoru zdarma.
   Vycházím z předpokladu, že kdybyste je absolvovala hned po dokončení učňovského oboru, bylo by pro Vás také zdarma. Časový rozestup by neměl hrát roli. Něco jiného je to v případě zdravotního pojištění, pokud by Vám bylo více než 26 let. To by Vám je stát automaticky neplatil.
   Chcete-li mít jistotu, doporučuji Vám se obrátit na studijní oddělení, kde Vám řeknou bližší informace.
   Přeji Vám úspěšné studium!
   PS

 73. Dobrý den, měla bych dotaz.
  Studovala jsem ekonomický obor jako navazující magisterské, po roce jsem jej ukončila (2015) a nastoupila na humanitní studia, které jsem dokončila (2017).
  Kdybych chtěla studovat další magisterský obor, budu mít studium zpoplatněné nebo ne?
  Děkuji

  1. Dobrý den,
   pokud to dokončené studium (2017) bylo také magisterské, potom by to další mělo být opět bez poplatku.
   Přeji Vám úspěšné studium!
   PS

 74. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak je to s poplatky po neúspěšném ukončení doktorského studia. Uvažuji o změně oboru a dalším bakalářském studiu. Je mi nad 26 let, jeden rok bc studia jsem ukončila neúspěšně, poté jsem druhé bc studium ukončila úspěšně, poté úspěšně ukončila magisterské. Nyní zvažuji ukončení doktorského. Všude nacházím jen informace o bakalářských a magisterských programech. Máte informace o tom, jak je to v případě neúspěšného ukončení doktorského studia?
  Předem Vám děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   podle mého názoru by mělo být Vaše bakalářské studium opět bez poplatku v režimu „standardní doba studia + 1“. Zákon o vysokých školách totiž vůbec v § 58 odst. 3 doktorské studium nezmiňuje.
   Řeší jen studia „v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, nejde-li o předchozí studium, po jehož ukončení student řádně ukončil studijní program stejného typu.“ Pokud to chápu správně, neúspěšné doktorské studium se nezapočítává.

   Přeji Vám úspěšné studium.
   Pavel Semerád

   1. Děkuji Vám za odpověď – a také bych Vám chtěla poděkovat za Váš blog, během studia mi nejednou pomohl. Moc si vážím toho, že jsem se měla (a mám) kam obrátit pro radu či povzbuzení na cestě studiem, a doufám, že i Vám bude do budoucna blog přinášet naplnění a radost 🙂

 75. Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, když se hlásím na VŠ, je mi 26let a předtím jsem ještě na žádné VŠ nestudovala, jak je to se školným?
  Děkuji

  1. Dobrý den,
   pokud budete studovat na veřejné nebo státní vysoké škole v ČR, školné platit nebudete.
   Pokud budete studovat na soukromé vysoké škole nebo formou celoživnotního vzdělávání tak ano.
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

 76. Dobrý den,
  mám dotaz ohledně poplatků – sociálního a zdravotního pojištění, chtěl bych opakovat 3. ročník a dokončit si prezenčně Bc. , ale letos na podzim mi bude 26 let , mám už odstudovaných 5 let (na dvou VŠ) …rok jsem trochu prokaučoval (slušně řečeno) , školu si budu muset hradit , to už vím , ale jde mi o to sociální a zdravotní …kolik budu platit a jestli se to nedá nějak obejít ,abych neměl ještě další výdaje . Děkuji za odpověď :).

  1. Dobrý den,
   to zdravotní (a sociální) pojištění by se Vás týkalo, i kdybyste nestudoval. Otázkou je, jestli už teď nepodnikáte (platíte SP a ZP v minimální výši), nebo jestli nejste někde zaměstnán (platíte ZP a SP Vy i Váš zaměstnavatel).
   Obejít se to nijak nedá.
   Doporučuji Vám, abyste se podíval na stránky Vaší zdravotní pojišťovny a vyhledal informace pro Osoby bez zdanitelných příjmů. Pro rok 2021 to je částka 2052 Kč/měsíčně.
   PS

 77. Dobrý den,
  nerad bych opakoval jiné dotazy ale stále jsem z nich nevyčetl potřebné, abych si v tom udělal jasno.
  Během jednoho Bc. studia jsem začal studovat ještě další na jiné škole, které se však ukázalo pro mě nezvládnutelné a nedokončím tedy ani první ročník. Když nyní úspěšně zakončím Bc. na škole první, budu moci i po 26 letech zadarmo začít studovat další školu, nebo kvůli nedokončenému jednomu ročníku budu muset platit?
  Mockrát děkuji! 🙂

  1. Dobrý den,
   pokud ten „nezvladatelný“ obor ukončíte před tím, než úspěšně dokončíte to první studium, budete mít i další studium bezplatné (standardní doba studia + 1 rok).
   Jen pozor: To neúspěšné studium Vám teď zkrátí o neúspěšnou dobu studia (ve Vašem případě o 2 semestry) bezplatné studium u prvního studia… je to takové zamotanější. 🙁
   Přeji Vám úspěšné studium!
   PS

 78. Dobrý den,

  Je mi 25 let. 26 let mi bude až v březnu 2022. Dokončil jsem Bc. studium a poté Mgr. studium. Vše bez prodloužení. V letech 2020/2021 jsem se přihlásil na jinou školu na další Mgr. studium (2leté), ale vím, že nedokončím. V příštím roce se mohu bezplatně přihlásit pouze na Bc. studium nebo jak to přesně je?

  Děkuji moc a pěkný den.

  1. Odpověď najdete v zákoně o vysokých školách. Podle mého názoru („výkladu“, který nemusí být správný) se Vám neúspěšné magisterské studium bude započítávat i do doby bezplatného bakalářského studia.

 79. Dobrý den, děkuji za skvělý článek! Chtěla bych si ověřit, jestli tedy, když jsem úspěšně dokončila jedno bakalářské a jedno Mgr studium, žádné jiné jsem neměla, tak teď mohu znovu bezplatně nastoupit klidně na další obor na těch 3+1 rok Bc, případně 2+1 Mgr? Děkuji!

 80. Dobrý den,
  chtěla bych se prosím zeptat, mám za sebou 3 roky nedokončeného studia Magisterského studijního programu (medicína). Program byl celkem na 6 let (tedy bez rozdělení na bakalářský a navazující magisterský). Měla bych tedy právo na bezplatné bakalářské studium, když jsem bakalářský program nestudovala? Je mi 32 let.
  Moc děkuji za odpověď

 81. Dobrý den,

  prosím, do již absolvovaného studia se počítá každý započatý semestr nebo každý ukončený?

  Předem velice děkuji,

  R.H.

 82. Dobrý den, chtěla bych nastínit svou situaci: 2x jsem nedokončila bakalařský obor, nicméně teď jsem na škole, kde mám před statnicemi. Za studium bych už mela platit, ale promíjí mi to kvůli mé finanční situaci. Přemýšlela jsem, že bych si statnice rozložila a neco udělala až příští rok, jenze v té době mi bude už 26 let. Musela bych tedy ve 26 letech platit za studium, i kdyz bych jen čekala na statnice nebo se to uz nezapocitava, když bych do školy už nechodila? Předem dekuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   máte-li již studium před obhajobou tzn., že máte splněné všechny ostatní studijní povinnosti kromě státnic, potom doporučuji studium spíše přerušit a obnovit je těsně před termínem státnic. PS

 83. Dobrý den, chtěla bych se zeptat k tématu, pokud je ještě aktuální. Vystudovala jsem Bc. na soukromé VŠ, následně jsem navazovala magisterské studium na státní VŠ s tím, že první rok byl v rámci celoživotního vzdělávání(placený) a následně druhý rok již dokončen jako řádný student v rámci této VŠ (neplacené studium). Obě studia byla v kombinované formě při zaměstnání. Je mi 32 let. Mám dvě otázky:
  1. Ráda bych někdy v budoucnu přemýšlela o dokončení v rámci oboru, ve kterém jsem dokončila magisterské studium (viz výše). Bylo by toto studium bezplatné (PhD.)?
  2. Pokud bych studovala znovu bakalářské studium v jiném oboru na státní VŠ (kombinovaná forma) , bude jiz toto studium placené, nebo bylo započteno v rámci studia pouze studium, které nebylo v rámci soukromé VŠ a CŽV, tj. 1 studijní rok magisterského studia a tudíž tím, že bakalářské bylo na soukromé jsem tímto roky bakalářského studia nevyčerpala? Nebo by bylo studium neplacené, protože je v jiném oboru, bez ohledu, zda původní bylo na soukromé VŠ? Zjednodušeně, má studium na soukromé škole na toto nějaký vliv?
  Pokud jste již odpovídal na podobný dotaz, omlouvám se za opakování, ale nějak jsem odpověď nenašla.

  Předem děkuji za odpověď.

 84. Dobrý den, vystudovala jsem Bc. (3 roky bez prodloužení) + Mgr. (2roky + 1 rok prodloužení). Tudíž ten rok navíc mám vybraný. Už je mi více než 26 a chci jít studovat ještě jiný obor. Pokud to chápu správně a studium řádně dokončím (Bc – 3 roky), tak nebudu platit nic? Pokud bych náhodou o rok prodlužovala, tak zaplatím pouze poslední rok studia (ten jakoby 4.)? Co když ale školu náhodou nedokončím, nebudu muset zpětně doplácet?
  Díky moc!

  1. Dobrý den,
   ne, takhle to není. Tím, že jste úspěšně dostudovala magisterské studium, máte opět standardní doba studia + 1 rok.
   Pokud byste to nové studium prodlužovala, budou se poplatky vztahovat jen k tomuto studiu.
   Pokud byste studium nedokončila, zpětně byste nic nedoplácela (mimo poplatky, které se váží k tomuto studiu).
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

 85. Dobrý den,

  rád bych se zeptal, zda tomu správně rozumím. Po maturitě jsem nastoupil na VŠ, která mi nevyhovovala a tak jsem jí po prvním semestru ukončil. Další rok jsem nastoupil na jinou vysokou školu, kterou právě studuji druhým semestrem, ale opět mi nevyhovuje její zaměření. Od září bych měl nastoupit na mou konečně vysněnou vysokou školu do prvního ročníku bakaláře.

  Rozumím tedy správně, že mé první dva ročníky na vysokých školách byly zdarma a stále mi zbývají 2 roky zdarma? Čili třetí ročník bakaléřského studia si budu muset zaplatit, ale magisterské dvoulété studium už opět ne?

  Hraje taky nějakou roli, zda momentální studium rázně dokončím či ne?

  Děkuji.

  1. Dobrý den,
   pokud to počítám správně, máte odstudovaných 2,5 roku (=5 semestrů).
   Proto Vám do dalšího studia např. 3letého bakaláře zbývá jen 1,5 roku.
   Poplatky se počítají na celé semestry.
   PS

 86. Dobrý den, Pavle,
  je článek stále aktuální?

  Je mi 28, mám bakaláře na UK a teď si chci kombinovaně dodělat magistra na jiné veřejné VŠ.
  Z článku chápu, že za studium platit nebudu, pokud nepřekročím standardní dobu studia, je to tak? Školné by byla díra do rozpočtu. 🙁

  Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
  Lucie

  1. Dobrý den, Lucko,
   ano, je to tak, jak píšete.
   Nepřekročíte-li standardní dobu studia navýšenou o 1 rok, budete mít studium bez poplatků.
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

 87. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat. Můžu studovat bezplatně na státní vyšší odborné škole, když jsem vystudovala Bc. na soukromé VŠ a poté začala navazující magisterské opět na soukromé VŠ a po roce ukončila?
  Moc děkuji za Vaši odpověď

 88. Dobrý den,
  měla bych dotaz ohledně VŠ. V 18 jsem nastoupila na VŠ bc studia a po prvním ročníku ho řádně ukončila a nastoupila na jiný Bc obor, který jsem dokončila a ziskala titul Bc. Poté jsem nastoupila na nMgr a jsem v posledním ročníku. Chtěla bych se přihlásit ještě na další obor VŠ. Mohu se tedy opět přihlásit na Bc/nMgr aniž bych platila poplatek za další studium?

  1. Ano. Bakalářské studium bez omezení. Navazující studium, pokud současné navazující studium úspěšně dokončíte.

 89. Dobrý den. Chtěla bych začít studovat veřejnou vysokou školu kombinovanou formou, je mi 28 let. Jsem v invalidním důchodu 1. stupně, nepracuji. Zajímá mě, zda i mě se týká povinnost platit si zdravotní pojištění a kde zjistím, kolik by ta částka byla?

  Druhý můj dotaz se týká mého muže, je mu 33 let. Chce si doplnit vzdělání v denním nástavbovém studiu, je zaměstnaný. Ráda bych věděla, kolik jeho vyjde studium na veřejné střední škole? Bude si muset sám hradit zdravotní pojištění, i když je v hlavním pracovním poměru?

  Moc Vám děkuji za odpověď. Hezký den.

  1. Dobrý den,
   jste-li státním pojištěncem (platí za vás zdravotní pojištění stát), nebo pokud už odvádíte zdravotní pojištění (zaměstnání, podnikání, samoplátci, apod.), tak už další částku v souvislosti s Vaším studiem neplatíte.

   Přeji vám oběma úspěšné studium.
   PS

 90. Dobrý den pane Semeráde,

  Je mi 30 let a rád bych se vratil k studiu. Studoval jsem 2 roky na UK a 1 rok na soukromé VŠ, v obou případech bohužel neúspěšně. Teď bych chtěl změnu protože vidím jak je to důkežité k tomu aby člověk sehnal práci v dnešní době.

  Má otázka se skládá z dvou částí :

  1) co se všechno platí když budu studovat na soukromé VŠ ? ( kromě částky, která žádá VŠ )
  2) Když budu studovat na veřejné/státní VŠ, líší se poplatek u jednotlivých škol? Pokud je to univerzální poplatek u všech škol, kolik to tedy činí?

  Děkuji předem za odpověď a přeji krásný den

 91. Dobrý deň, chcem sa spýtať momentálne som v 2. ročníku bakalárskeho štúdia na súkromnej vysokej škole. Ak dokončím štúdium úspešne a budem chcieť opať študovať bakalára na inej škole, teraz pre zmneu štátnej, budem musieť za štúdium platiť?

  1. Dobrý den, studujete-li v České republice, tak pokud současné studium úspěšně dokončíte, další studium budete mít opět bez poplatku. (Samozřejmě do své odpovědi nezahrnuji platbu školného na soukromé škole.) PS

 92. Dobrý den,
  nejprve děkuji za vaši práci a ochotu. Mám dotaz ohledně poplatků za delší studium, na nějž mi ještě nikdo nedokázal odpovědět. Momentálně studuji souběžně dvě navaz. mag. studia (PEDF UK – třetí ročník, FF UK – druhý ročník). Na PedF budu studium ukončovat v tomto akademické roce, na FF bych rád studoval i příští, tj. můj třetí akademický rok. Budou se na mě vztahovat poplatky za delší studium, když už jsem svůj „bonusový“ třetí rok vyčerpal na PedF? Mnohokrát děkuji.
  Adam

  1. Dobrý den,
   pokud jsem nic důležitého nepřehlédnul, tak, pokud studium PedF letos úspěšně ukončíte, poplatky byste platit neměl.
   Chcete-li mít jistotu, doporučuji Vám se obrátit na studijní oddělení UK, kde Vám odpoví s větší jistotou než já. Mají totiž detailní přehled o matrice Vašeho studia. PS

 93. Dobrý den,
  taky bych se Vás rád zeptal.
  Studuju magisterský obor a jsem ve 3. semestru, zároveň však chci od 5. semestru studovat totožný magisterský obor na jiné vysoké škole, kam bych nastoupil klasicky do 1. semestru. Takže bych studoval na dvou různých školách (obě veřejné) stejný obor. Předtím jsem žádný obor nestudoval.
  Je možné studovat obě školy zároveň? Budou obě školy zdarma, nebo se stane, že po vystudování jedné budu muset platit za dokončení druhé? Co kdybych jednu ze škol neudělal? Bude to mít vliv na platbu na druhé škole?
  Mockrát děkuji!

  1. Dobrý den, pokud byste obě studia bez prodlužování dokončil, neměl byste nic platit. Pokud byste ale některé z nich nedokončil, platbě poplatku se nevyhnete. PS

 94. Dobrý den,
  na jedné vysoké škole studuji 2 hlavní obory (Bc.). V prvním oboru jsem ve 3. ročníku Bc., čili tento rok mám státnice a ve druhém oboru jsem v 1. ročníku Bc.. Pokud dokončím první odbor státní zkouškou, tak následující dva roky si budu muset platit za studium druhého hlavního oboru Bc.? Děkuji pěkně za Vaši odpověď.

  1. Dobrý den,
   pokud studium prvního oboru úspěšně dokončíte, budete mít i druhé studium bez poplatku.
   PS

 95. Dobrý den,
  nejspíš jsou pro Vás podobné dotazy již poněkud vyčerpávající, ale i já bych si potřeboval ujasnit detaily ohledně poplatků za delší VŠ studium.

  V rámci 5 letého magisterského studijního programu A mám odstudovány 3 semestry. Během třetího semestru jsem souběžně s programem A studoval 1. semestr dalšího 5 letého mag. studijního programu B. Studií v programu A hodlám zanechat a pokračovat dále v programu B. Otázka zní, zda bude nutné, abych si v závěru studia programu B zaplatil poslední semestr 5. ročníku – tedy 10. semestr (za předpokladu, že program B vystuduji standardně během 5 let), či bude tento hrazen státem.

  Studijní oddělení fakulty, pod níž program B spadá, mě sice odkázalo na příslušné paragrafy VŠ zákona, nicméně po jejich přečtení stále nemám úplně jasno.

  Přeji pevné zdraví a děkuji za odpověď.

  MM

  1. Dobrý den, tak, jak to popisujete a pokud jsem něco důležitého nepřehlédnul, pak ano, budete platit 10. semestr. Přeji Vám úspěšné studium. PS

 96. Dobry den, pane Semeráde,

  Rad bych se zeptal, ze spravne chapu, ze nebudu platit zadne poplatky za dalsi studium v mem pripade: neuspesne jsem studoval 1 rok bakalarskeho studia a pote jsem uspesne dokoncil bakalarske studium na jine skole a nasledne jsem uspesne dokoncil i navazujici magisterske studium
  Nyni chci zacit magistersky studijni program na 5let.

  Bude tedy me studium opravdu bezplatne a budu mit na vystudovani cas 5+1 rok?

  Predem dekuji za odpoved.

  1. Dobrý den, Jakube,
   ano, mělo by to být tak, jak popisujete. Vaše 5leté studium bude 5+1 zdarma.
   Chcete-li mít jistotu, kontaktujte studijní oddělení vysoké školy, kde chcete dále studovat. Studijní oddělení, na rozdíl ode mě, má přístup do matriky Vašeho studia.
   Přeji Vám úspěšné studium!
   PS

 97. Dobrý den,

  Mám za sebou dvě neúspěšně zakončená studia. 4 roky na magisterském studiu a rok na bakalářském studiu. Chápu to správně, že pokud úspěšně dokončím alespoň bakalářské studium dojde k “ vynulování“ předchozího neúspěšného magisterského studia?

  Předem Vám Velice Děkuji!

  1. Dobrý den,
   přiznám, že si v tomto případě nejsem jistý. V zákoně o vysokých školách § 58 (3) je totiž uvedena věta: „řádně ukončil studijní program stejného typu„. Dle mého subjektivního názoru je to tak, že úspěšně dokončené bakalářské studium nuluje neúspěšná bakalářská studia a úspěšně dokončené magisterské studium nuluje neúspěšná magisterská studia.
   PS

   1. Tak ja se podelim o svou vlastni zkusenost. Zacala jsem bakalarske stidium soubezne na dvou oborech (filda a prirodoveda). Jeden jsem po 4 semestrech zanechala a druhy radne ukoncila po 3 letech. V tom samem studiu jsem pokracovala do navazujiciho programu a ejhle – od druheho rocniku jsem calovala za neukoncenou bakalarskou fildu…ted se chystam dodelat si jeste dalkove pajdak, takze pocitam, ze uz vzdycky v jakemkoliv programu budu platit posledni rocnik, dokud radne nedokoncim ten samy program na filde (coz se teda nechystam). Proste uz tam vzdycky budu mit ty 4 semestry navic. Blby, no… 🙁

 98. Dobrý den, chci se zeptat jak budu platit školné když jsem 2 roky studovala na VŠ a nyní chci změnit obor? Oba obory jsou bakalářské. Budu tedy muset doplácet 3. rok na druhém oboru?
  Děkuji za odpověď.

 99. Dobrý den,
  začal jsem studovat Vysokou školu a po 3 semestru jsem školu nezvládl a tedy na konci 3 semestru školu ukončil, pokud bych se tedy rozhodl znovu nastoupit na školu a začal studovat od začátku 3letého bakaláře musel bych si poslední rok doplatit, je tak ?

  1. Máte tedy odstudované 3 semestry. Potom Vám zbývá 5 semestrů (u 3letého oboru). Co odstudujete navíc, tak až do dokončení studia bude platit.

 100. Dobrý večer,
  po maturitě jsem se přihlásil na VŠ, v dubnu letního semestru druhého ročníku jsem školu přerušil ze zdravotních důvodů a v září téhož roku jsem se do školy vrátil. Rozvolnil jsem o rok tedy do 4 ročníku ale v zimním zkouškovém jsem po druhé neudělal jeden zakletý předmět a byl jsem odejít. Podal jsem si přihlášku a díky uznaným předmětům jsem nastoupil znovu do 3 ročníku, který už jsem platil. V létě 2019 jsem získal bakalářský titul.
  Poté jsem nastoupil na jinou školu pro titul Ing. tam jsem byl rok, ale z důvodu vybrání špatného oboru jsem školu po roce ukončil.

  Můj dotaz má dvě části:
  Jak by to bylo s placením kdybych se rozhodl
  1) pro jinou školu, kde bych si chtěl dodělat titul Ing.
  2) v případě, že bych chtěl studovat úplně jiný bakalářský obor než jsem studoval?

  Děkuji

  1. Dobrý večer, svoji odpověď na obě Vaše otázky spojím, protože je v podstatě jedno, pro kterou variantu se rozhodnete. V obou případech byste měl mít odstudovaný jeden rok studia. Zbývá Vám tak již jen standardní doba (3letý bakalař = 3 roky, 2letý magisterský = 2 roky apod). Po jejím překročení budete opět své studium platit. PS

 101. Dobrý den. Je mi 28 let. Po maturitě v 19 letech jsem se přihlásila na vyšší odbornou školu, absolvovala jsem 1. ročník a poté jsem se dostala na vysokou školu. Vybrala jsem si ale špatný obor a ještě v prvním semestru jsem studia zanechala a zároveň mi bylo umožněno vrátit se do druhého ročníku vyšší odborné školy. Tuto školu jsem tak ukončila v řádném termínu, tedy po 3 letech. Nyní uvažuji o tom, že bych si podala přihlášku na bakalářské studium. Mám ještě nárok na nějaké bezplatné studium? Děkuji.

  1. Dobrý den, ano máte ještě nárok na bezplatné studium na veřejné/státní vysoké škole. Pokud jsem nic důležitého nepřehlédnul, máte vyčerpaný 1 semestr. Zbývat by Vám měla standardní doba studia + 1 semestr. Doporučuji Vám však, abyste si tuto informaci ještě ověřila na studijním oddělení vysoké školy, kde chcete studovat. Studijní referentky totiž mají přehled o kompletní matrice Vašeho studia.

 102. Dobrý den.
  Měla bych dotaz ohledně poplatků studia. Studovala jsem dva semestry ekonomický obor na jedné VŠ – poté jsem studium ukončila. Následně jsem neúspěšně studovala 4 roky na jiné VŠ. Prodlužující rok jsem si již platila. Chtěla bych se zeptat. Pokud bych měla zájem o zkoušku dalšího Bakalářského studia na VŠ v Brně (kombinované studium), platila bych si už studium na dané škole i přes to, že mi je ‚pouze‘ 24 let?
  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  1. Dobrý den,
   ano, budete platit poplatky do té doby, dokud nějaké studium řádně nedokončíte.
   Věk v této věci nemá vliv.
   Přeji úspěšné studium.
   PS

 103. Dobrý den, pane Semeráde,
  před osmi lety jsem studovala na FEK v rámci celoživotního (a zároveň placeného) vzdělávání. Počítá se i tato doba jako studium VŠ a tím pádem krácení studia bc. 3+1?
  Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, celoživotní vzdělávání se do limitu nezapočítávají, protože během tohoto typu studia nemáte „status“ studenta. PS

 104. Dobrý den vážený pane Semeráde,
  jsem studentka lékařské fakulty v druhém ročníku a chtěla bych začít studovat souběžně bakalářský obor od dalšího akademického roku. Chtěla bych se Vás prosím zeptat, co by pro mě případně znamenalo nedokončení bakalářského studia – mělo by to vliv i na mé medicínské studium (myslím, dobu bezplatného studia)?
  Moc Vám předem děkuji a velmi si vážím Vaší stránky a obecně této činnosti. Přeji hezký večer.

 105. Dobrý den vážený pane Semeráde,
  sem studentka lékařské fakulty v druhém ročníku a chtěla bych začít studovat souběžně bakalářský obor od dalšího akademického roku. Chtěla bych se Vás prosím zeptat, co by pro mě případně znamenalo nedokončení bakalářského studia – mělo by to vliv i na mé medicínské studium (myslím, dobu bezplatného studia)?
  Moc Vám předem děkuji a velmi si vážím Vaší stránky a obecně této činnosti. Přeji hezký večer.

  1. Dobry den, ano, neuspesna doba studia bakalarskeho oboru by se Vam zapocetla do celkove doby bezplatneho studia a mohla byste tak ke konci mediciny platit poplatky. Zalezi na tom, kolik semestru bc. studia byste mela odstudovanych.

 106. Zdravím.

  Ráda bych Vás požádala o zodpovězení mého dotazu. Brzo dokončím magisterské studium, ale studuji na další škole bakaláře a ráda bych si přidala i magisterské studium dalšího oboru. Vztahuje se na tato má další studia to, že můžu studovat standardní dobu + 1 rok zdarma, nebo už na ten prodlužující rok bez placení nemám nárok?

  Díky za odpověď.

  1. Pokud všechna svá studia řádně dokončíte, počítá se standardní doba studia + 1 rok pro každé studium zvlášť.

 107. Dobrý den,

  v červnu dokončím řádně navazující magisterské studium (2 roky), je pak možné se ještě přihlásit na jedno další navazující studium a zůstat studentem se všemi výhodami (do 26 let)?

  Předem moc děkuji za odpověď

 108. Dobrý den,
  děkuji za skvělý přehledný článek. Zajímalo by mě, jak to je s poplatky pokud budu studovat dva obory současně.
  Studuji dálkově pětiletý obor, který dokončím za tři roky. Můžu nastoupit od příštího akademického roku na jiný obor, bez přerušení stávajícího studia? A jak to je potom s poplatky?
  Předem moc děkuji za odpověď.

  1. Poplatky se platí v případě prodloužení standardní doby studia o více než 1 rok. Podle mého názoru to ale ve Vašem případě platit nebude – nejde totiž o prodloužení doby studia, ale o souběžné studium.

 109. Dobrý den,
  dva roky jsem studoval pětiletý magisterský obor, který jsem byl nucen po této době kvůli psychickým zdravotním problémům ukončit. Následně jsem jsem na stejné univerzité začal studovat bakalářský obor (nezastírám, že právě jen pro lepší podmínky pro přípravu na příjimací zkoušky). Po roce jsem opět nastoupil na onen obor, kde mi studium bylo ukončeno a ukončil jsem bakalářské studium, po uznání předmětů jsem nastoupil do druhého ročníku. Aktuálně jsem ve třetím ročníku. Má otázka zní, jestli v případě, že bych toto studium dokončil v řádném čase, platil bych za překročení doby studia?

  Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   nezlobte se, ale asi jsem se v té chronologii trochu ztratil. Podle všeho máte odstudované min. 3 roky neúspěšného studia a min. další 4 roky máte ještě před sebou. Z toho vyplývá, že budete platit poplatky za překročení standardní doby studia.
   Přeji hodně úspěchů.
   PS

 110. Dobrý den,

  před několika lety jsem úspěšně dokončil bakalářské studium. Poté jsem plynule přešel na navazující magisterské, kterého jsem však po jednom roce zanechal.

  Pokud bych nyní chtěl studovat jiný bakalářský obor, budu mít opět nárok na 3+1 rok, nebo mi bude nějak na překážku onen rok započatého magisterského studia? Konkrétně mám na mysli, zda se mi tento rok bude odečítat z let, na které mám nyní nárok při studiu bakalářském či až následně při studiu magisterském.

  Děkuji za odpověď
  S pozdravem
  M.

  1. Dobrý den,
   doba, po kterou jste neúspěšně studoval magisterské studium, se Vám odečte z „bezplatného studia 3+1“.

   Přeji úspěšné studium.
   PS

 111. Dobrý den,

  rozhodl jsem se změnit studijní obor na nMgr. studia, do standardní doby 2+1 se vlezu. Na začátku druhého ročníku mi ale bude 26 let. Na jaké změny bych se měl připravit, krom placení zdravotního pojištění a standardní ceny jízdného?

  Děkuji za odpověď
  J.

  1. Dobrý den,
   těch změn je několik:
   1) Ztratíte nárok i na standardní studentské slevy.
   2) Nebudete mít nárok na daňovou slevu na studenta.
   3) Vaši rodiče nebudou moci uplatnit daňové zvýhodnění na dítě. Na Vás. 🙂
   4) Dále si budete muset platit zdravotní pojištění.
   5) Vše ostatní záleží na tom, co normálně využíváte, a na poskytovateli slevy.
   PS

 112. Dobrý den,

  po střední škole jsem šel studovat VŠ ekonomického zaměření, ze které jsem odešel po prvním semestru. V následujícím akademickém roce jsem nastoupil na filologii, kterou jsem úspěšně dokončil (Bc.). Pokud bych chtěl vystudovat další bakalářský obor, platil bych školné? Četl jsem, že v roce 2016 byl poplatek za dAlší studium zrušen. Mnohkrát díky za odpověď.

  1. Dobrý den,
   z toho, co popisujete, by mělo být Vaše další studium bez poplatků. Více v příkladech v tomto článku.
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

   1. Dobrý den,

    prosím Vás o radu. Tento rok dokončuji prezenční magisterské studium a zároveň kvůli zaměstnání začínám studovat kombinovaně obor druhý. V budoucnu bych si ale ještě ráda vystudovala svůj vysněný, tedy třetí obor. Budu za jeho studium platit, pokud ho začnu studovat po svém 26. roce, nebo bych platila pouze v případě prodlužování studia?

    Děkuji za odpověď

    K.

    1. Dobrý den,
     Váš věk nemá v daný moment vliv. Rozhodující je, zda své předchozí studium úspěšně ukončíte. Pokud ano, další studium by mělo být opět bez poplatků.
     PS

 113. Dobrý den,
  chtěla bych Vás poprosit o radu. Na studijní oddělení fakulty, kam jsem byla přijata opakovaně píši dotaz týkající se poplatků spojených se studiem, ale oddělení mi stále neumí přímo odpovědět. Řádně jsem ukončila Bc. a poté navazující Mgr. studium na státní VŠ (POLAC). Nyní jsem přijata na ZČU. Mám nárok na toto další bezplatné studium?
  Pokud ano, podle jakého předpisu?

  Děkuji

  1. Podle mého názoru ano. Odpověď by se měla skrývat v § 58 odst. 3 zákona o vysokých školách.

 114. Dobrý den,
  ráda bych se také zeptala. Studovala jsem 1 rok bakalářské studium, to jsem nedokončila. Současně s tím (stejný rok) jsem studovala další bakalářké studium na jiné škole, ale to jsem ukončila a uznaná doba studia na této druhé škole je jen 6 dní. Poté jsem přešla na magisterské 5leté studium a to jsem úspěšně ukončila titulem Mgr. Mám teď nárok na bezplatné studium, pokud si podám přihlášku na bakalářské 3leté studium?
  Předem moc díky za odpověď.

  1. Dobrý den, tak, jak to popisujete, byste měla mít nárok opět na 3+1 roky studia bez poplatků. Chcete-li mít absolutní jistotu, kontaktujte studijní oddělení ve škole, kterou chcete studovat. Na základě matriky Vašeho studia Vám tuto otázku dokážou zodpovědět s jistotou. Přeji úspěšné studium.

 115. Dobrý den, mám dotaz.
  Mám za sebou 2 roky studia na bakalářském oboru. Nastupuji však na 6letý magisterký obor a bakalářské stidum na dobu neurčitou přeruším.
  Jak mám postupovat, abych nemusel platit za studium? A v případě že bakaláře nedokončím, jaké budu mít poplatky?
  Děkuji.

  1. Dobrý den, nechci věštit z křišťálové koule. Tohle bohužel nevím. Kontaktujte, prosím, studijní oddělení, kde Vám potřebné informace sdělí.

 116. Dobrý den, mám dotaz ohledně maximální délky studia na nMgr (2+1). Letos jsem ukončil Bc studium a byl jsem přijat na 2 nMgr. Kdybych nastoupil na oba (na jeden je nutné oznámit zahájení studia do 30. 7. a zápis mají 28.8. U druhého je až zápis a to 18.8.) a poté bych jeden ukončil ještě teď během prázdnin pravděpodobně před zápisem. Jak se tato doba studia promítne do maximální délky studia? (Nevím zcela jistě jestli ode dne oznámení nástupu do zápis budu veden jako student či nikoliv, hypoteticky kdybych tedy veden byl jak by to bylo?). Tedy odečte se celý jeden rok? Nebo jen čistě počet dní, které bylo v tomto mezi studiu? Popř. se toto „mezidobí“ nepočítá? Děkuji za odpověď.

 117. Dobrý den, děkuji za přehledný a jasný článek.
  Existuje nějaký centrální „registr“, kde je možné se dozvědět, kolik let mohu studovat na VŠ bezplatně nebo si tuto informaci mohu ověřit např. na studijním oddělení školy, o kterou mám zájem, a oni mají do nějaké databáze s touto informací přístup? Předem děkuji. DM

  1. Pokud si nejste jistá/ý, můžete se obrátit na studijní oddělení, kde mají přístup k matrice Vašeho studia.

 118. Dobrý den.
  Chtěl bych se vás zeptat. Chci jít na doktorské studium. Budu platit školné, když mám 32 let a zároveň pracuji?

  Děkují za odpověď

 119. Dobrý deň,
  mňa by zaujímalo, pokiaľ som úspešne ukončil jednu vysokú školu na Slovensku (vo veku 24 rokov), potom som skoro 3 roky pracoval…a teraz mi je 27 rokov…ak by som šiel na druhú vysokú školu – tentoraz ale do Česka – platil by som školné? Ďakujem.

  1. Platit nebudete, protože jste nestudoval v České republice. Zahraniční studia se do „limitu“ nezapočítávají.

 120. Dobrý den,
  už dobrou půl hodinu hledám tuto informaci :

  Příklad 2: Platí to ale i v případě, kdy nedokončíte několik předchozích studií. Po získání titulu se vše ruší. Pokud např. 7 předchozích studií nedokončíte a 8. ano, 9. studium máte opět zdarma.

  Jedině zdejsem to našla explicitně řečeno.
  Díky moc! T.

  1. Není zač. V tomto případě patří poděkování hlavně mému spoluautorovi – panu tajemníkovi Pakostovi.

 121. Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zda mám jako student nárok studovat bakaláře 3+1 let a navazujícího magistra 2+1 let. Jinak řečeno zda mohu využít +1 let u obou studií a studovat celkově tak 7 (4+3) let aniž bych platil za studium.
  Děkuji, Kryštof

 122. Dobrý den, rád bych se zeptal, můj případ je komplikovaný:
  Po maturitě jsem začal studovat státní vš, ze které jsem po třech letech odešel a další rok dokončil Bc. na soukromé škole. Následně jsem dva roky pracoval a poté začal při práci dálkové studium na jmenované vš, kde jsem po dvou letech získal titul ing.
  Mám nárok ještě studovat bakalářský nebo magisterský obor (dálkově)?
  Děkuji, Pavel, 28let

    1. Pokud nejsou ve Vašem případě jiné překážky, tak ano. Chcete-li mít 100% jistotu, obraťte se na studijní oddělení, kde uvidí kompletní matriku Vašeho studia.

 123. Zdravím,
  mám stejný dotaz, jako je předešlý, ale nedočetla jsem se odpovědi.
  Take mám dokončené Bc. a následovně 1 rok na dalším Bc. oboru nedodělaný. Mohu se tedy přihlášit na další Bc. obor? Bude to bezplatné? Kolik roků bezplatného studia mi tedy zbývají?
  Děkuji za odpověď

  1. Pokud to počítám správně, měla byste mít nyní k dispozici ještě 3 roky bezplatného studia (u 3letého bakalářského studia, u 4letého pak 4).

 124. Dobrý deň, ďakujem za veľmi dobrý článok. Ešte pre istotu sa chcem opýtať…. úspešne som dokončil prvé bc štúdium. Druhé som ukončil po prvom roku. Mám stále ešte 2+1 rokov zdarma alebo je to inak?

  Ďakujem!

  1. Takhle to bohužel nefunguje. Pokud jste jedno studium dokončil a následně neúspěšně ukončil druhé, zkracuje se Vám o tuto dobu další bezplatné studium. K „vynulování“ dojde tehdy, když opět (nějaké) studium dokončíte.

 125. Zdravím,
  po gymnáziu jsem tak jako mnoho jiných odcestoval do světa a pobýval jeden rok v Británii a po sléze tři roky v Kanadě. Zajímalo by mě, jak by to bylo v situaci, kdybych si podával přihlášku v období, kdy mi je 25 let, ale ono studium by započalo až v mých 26.letech (jsem srpnové “dítě”, 1994). Děkuji za odpověď!!

  1. Dobrý den, poplatky za studium nejsou vyměřovány podle věku, ale podle skutečné doby studia. Pokud jste až do dneška nestudoval žádnou českou vysokou školu, bude vaše studium na veřejné (státní) vysoké škole bez poplatků.
   PS. Docela Vám závidím ty cestovatelské zkušenosti. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *