Budu platit za studium na VŠ, když mám víc než 26 let?

Pokud už máte více než 26 let a chcete si podat přihlášku na vysokou školu, možná jste si už také položili otázky, jestli budete muset za své studium platit a jak dlouho můžete studovat zadarmo?

Já tyto otázky chápu. Případná platba za studium může významně zatížit váš rodinný rozpočet. Vždyť jako by těch překážek nebylo málo, ještě byste za to studium měli platit!

U některých studentů to je nakonec jeden z hlavních důvodů, proč studovat vůbec nezačnou. A to je pak obrovská škoda!

Nejvíc je mi líto studentů, u kterých vím, že by to studium zvládli a nové znalosti (a titul) by je mohly katapultovat do úplně jiného světa. Do světa, po kterém bezmezně touží a díky dokončenému studiu by se jim splnil sen a prožili by pak spokojenější život.

Tak jak to tedy je? Právě tuto otázku mi položil jeden můj čtenář. A protože chci vyvrátit jeden ze zažitých mýtů o studiu, napsal jsem pro vás tento článek.

Otázka mého čtenáře

Chtěl bych začít studovat vysokou školu. Protože je mi ale už 38, chtěl bych se zeptat, jestli za své studium budu muset platit, když je mi více než 26 let. Děkuji.

Moje odpověď

Na Vaši otázku se nedá jednoznačně odpovědět, proto jsem odpověď rozdělil do následujících variant.

Na úvod bych chtěl říct, že i když je Vám více než 26 let, nemusí to automaticky znamenat, že budete muset za své studium platit. Velmi záleží na tom, jakou formu studia si zvolíte a na jaké vysoké škole.

Kdy za studium platit nebudete?

Studium na veřejných a státních vysokých školách je pro všechny studenty v českých akreditovaných programech bezplatné, dokud nepřekročí standardní dobu studia zvětšenou o 1 rok.

To znamená, že pokud budete studovat 3letého bakaláře, nebudete muset 4 roky platit poplatky za studium, protože i vy máte 3+1 rok zdarma. Platí to samozřejmě jen v případě, že studujete řádně v prezenční nebo kombinované formě.

Kdy budete muset platit za studium?

Poplatek podle § 58 odst. 3 zákona o vysokých školách budete muset platit, pokud své studium prodloužíte o více než 1 rok, přičemž se do této doby započítává i doba všech předchozích studií na jiných vysokých školách, která nebyla řádně dokončena.

Protože tohle není úplně moje parketa, pomohl mi s příklady pan tajemník Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně – Ing. Jaroslav Pakosta, LL.M., kterému tímto děkuji.

Příklad 1: Pokud jste první bakalářské studium úspěšně dokončil (= získal titul), doba druhého bakalářského studia se počítá od nuly. Máte tak opět nárok na standardní dobu studia + 1 rok zdarma.

Příklad 2: Platí to ale i v případě, kdy nedokončíte několik předchozích studií. Po získání titulu se vše ruší. Pokud např. 7 předchozích studií nedokončíte a 8. ano, 9. studium máte opět zdarma.

Platit za studium budete dále v případě, že budete studovat na soukromé vysoké škole, nebo pokud budete studovat v celoživotní formě (na jakékoliv vysoké škole). Ještě bych chtěl doplnit, že právě rozdíl ve „způsobu studia“ může mít vliv na Váš daňový základ.

Standardní studium na vysoké škole je považováno za zvyšování kvalifikace a vynaložené finanční prostředky nejsou daňově uznatelné. Naopak studium v celoživotní formě je daňově uznatelné jak pro Vás, tak i pro Vašeho zaměstnavatele.

Je to taková drobná útěcha pro Vaši peněženku, když už nemáte status studenta a studium si platíte. I kdybyste totiž byli mladší než 26 let, neměli byste nárok např. na slevu na studenta a Vaši rodiče by neměli u Vás nárok na daňové zvýhodnění.

Povinnost placení zdravotního pojištění

Každý student bakalářského a magisterského studia, kterému je 26 a více let, má povinnost (si sám) platit zdravotní pojištění. (Do dovršení věku 26 let platí za studenty zdravotní pojištění stát.)

Jiné poplatky se studiem spojeny nejsou. Mimo zdravotního pojištění a příp. náklady na dopravu a na ubytování bude Vaše studium bezplatné.

Poslední věc na závěr: Chcete-li se vyhnout zbytečným chybám při výběru vysokoškolského studia, přečtěte si můj e-book: Jak si vybrat vysokou školu?

Přeji Vám mnoho úspěchů a plňte si své sny!

Pokud řešíte nějaký studijní problém, napište mi a pomohu vám s ním.

Pavel Semerád

Sdílení článku je povoleno!Share on Facebook
Facebook
Share on Whatsapp
Whatsapp
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastech.

Komentáře: 100

 1. Dobrý den,

  Je mi 25 let. 26 let mi bude až v březnu 2022. Dokončil jsem Bc. studium a poté Mgr. studium. Vše bez prodloužení. V letech 2020/2021 jsem se přihlásil na jinou školu na další Mgr. studium (2leté), ale vím, že nedokončím. V příštím roce se mohu bezplatně přihlásit pouze na Bc. studium nebo jak to přesně je?

  Děkuji moc a pěkný den.

  1. Odpověď najdete v zákoně o vysokých školách. Podle mého názoru („výkladu“, který nemusí být správný) se Vám neúspěšné magisterské studium bude započítávat i do doby bezplatného bakalářského studia.

 2. Dobrý den, děkuji za skvělý článek! Chtěla bych si ověřit, jestli tedy, když jsem úspěšně dokončila jedno bakalářské a jedno Mgr studium, žádné jiné jsem neměla, tak teď mohu znovu bezplatně nastoupit klidně na další obor na těch 3+1 rok Bc, případně 2+1 Mgr? Děkuji!

 3. Dobrý den,
  chtěla bych se prosím zeptat, mám za sebou 3 roky nedokončeného studia Magisterského studijního programu (medicína). Program byl celkem na 6 let (tedy bez rozdělení na bakalářský a navazující magisterský). Měla bych tedy právo na bezplatné bakalářské studium, když jsem bakalářský program nestudovala? Je mi 32 let.
  Moc děkuji za odpověď

 4. Dobrý den,

  prosím, do již absolvovaného studia se počítá každý započatý semestr nebo každý ukončený?

  Předem velice děkuji,

  R.H.

  1. Dobrý den,
   počítá se to za každých dalších započatých šest měsíců studia.
   PS

 5. Dobrý den, chtěla bych nastínit svou situaci: 2x jsem nedokončila bakalařský obor, nicméně teď jsem na škole, kde mám před statnicemi. Za studium bych už mela platit, ale promíjí mi to kvůli mé finanční situaci. Přemýšlela jsem, že bych si statnice rozložila a neco udělala až příští rok, jenze v té době mi bude už 26 let. Musela bych tedy ve 26 letech platit za studium, i kdyz bych jen čekala na statnice nebo se to uz nezapocitava, když bych do školy už nechodila? Předem dekuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   máte-li již studium před obhajobou tzn., že máte splněné všechny ostatní studijní povinnosti kromě státnic, potom doporučuji studium spíše přerušit a obnovit je těsně před termínem státnic. PS

 6. Dobrý den, chtěla bych se zeptat k tématu, pokud je ještě aktuální. Vystudovala jsem Bc. na soukromé VŠ, následně jsem navazovala magisterské studium na státní VŠ s tím, že první rok byl v rámci celoživotního vzdělávání(placený) a následně druhý rok již dokončen jako řádný student v rámci této VŠ (neplacené studium). Obě studia byla v kombinované formě při zaměstnání. Je mi 32 let. Mám dvě otázky:
  1. Ráda bych někdy v budoucnu přemýšlela o dokončení v rámci oboru, ve kterém jsem dokončila magisterské studium (viz výše). Bylo by toto studium bezplatné (PhD.)?
  2. Pokud bych studovala znovu bakalářské studium v jiném oboru na státní VŠ (kombinovaná forma) , bude jiz toto studium placené, nebo bylo započteno v rámci studia pouze studium, které nebylo v rámci soukromé VŠ a CŽV, tj. 1 studijní rok magisterského studia a tudíž tím, že bakalářské bylo na soukromé jsem tímto roky bakalářského studia nevyčerpala? Nebo by bylo studium neplacené, protože je v jiném oboru, bez ohledu, zda původní bylo na soukromé VŠ? Zjednodušeně, má studium na soukromé škole na toto nějaký vliv?
  Pokud jste již odpovídal na podobný dotaz, omlouvám se za opakování, ale nějak jsem odpověď nenašla.

  Předem děkuji za odpověď.

 7. Dobrý den, vystudovala jsem Bc. (3 roky bez prodloužení) + Mgr. (2roky + 1 rok prodloužení). Tudíž ten rok navíc mám vybraný. Už je mi více než 26 a chci jít studovat ještě jiný obor. Pokud to chápu správně a studium řádně dokončím (Bc – 3 roky), tak nebudu platit nic? Pokud bych náhodou o rok prodlužovala, tak zaplatím pouze poslední rok studia (ten jakoby 4.)? Co když ale školu náhodou nedokončím, nebudu muset zpětně doplácet?
  Díky moc!

  1. Dobrý den,
   ne, takhle to není. Tím, že jste úspěšně dostudovala magisterské studium, máte opět standardní doba studia + 1 rok.
   Pokud byste to nové studium prodlužovala, budou se poplatky vztahovat jen k tomuto studiu.
   Pokud byste studium nedokončila, zpětně byste nic nedoplácela (mimo poplatky, které se váží k tomuto studiu).
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

 8. Dobrý den,

  rád bych se zeptal, zda tomu správně rozumím. Po maturitě jsem nastoupil na VŠ, která mi nevyhovovala a tak jsem jí po prvním semestru ukončil. Další rok jsem nastoupil na jinou vysokou školu, kterou právě studuji druhým semestrem, ale opět mi nevyhovuje její zaměření. Od září bych měl nastoupit na mou konečně vysněnou vysokou školu do prvního ročníku bakaláře.

  Rozumím tedy správně, že mé první dva ročníky na vysokých školách byly zdarma a stále mi zbývají 2 roky zdarma? Čili třetí ročník bakaléřského studia si budu muset zaplatit, ale magisterské dvoulété studium už opět ne?

  Hraje taky nějakou roli, zda momentální studium rázně dokončím či ne?

  Děkuji.

  1. Dobrý den,
   pokud to počítám správně, máte odstudovaných 2,5 roku (=5 semestrů).
   Proto Vám do dalšího studia např. 3letého bakaláře zbývá jen 1,5 roku.
   Poplatky se počítají na celé semestry.
   PS

 9. Dobrý den, Pavle,
  je článek stále aktuální?

  Je mi 28, mám bakaláře na UK a teď si chci kombinovaně dodělat magistra na jiné veřejné VŠ.
  Z článku chápu, že za studium platit nebudu, pokud nepřekročím standardní dobu studia, je to tak? Školné by byla díra do rozpočtu. 🙁

  Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
  Lucie

  1. Dobrý den, Lucko,
   ano, je to tak, jak píšete.
   Nepřekročíte-li standardní dobu studia navýšenou o 1 rok, budete mít studium bez poplatků.
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

 10. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat. Můžu studovat bezplatně na státní vyšší odborné škole, když jsem vystudovala Bc. na soukromé VŠ a poté začala navazující magisterské opět na soukromé VŠ a po roce ukončila?
  Moc děkuji za Vaši odpověď

 11. Dobrý den,
  měla bych dotaz ohledně VŠ. V 18 jsem nastoupila na VŠ bc studia a po prvním ročníku ho řádně ukončila a nastoupila na jiný Bc obor, který jsem dokončila a ziskala titul Bc. Poté jsem nastoupila na nMgr a jsem v posledním ročníku. Chtěla bych se přihlásit ještě na další obor VŠ. Mohu se tedy opět přihlásit na Bc/nMgr aniž bych platila poplatek za další studium?

  1. Ano. Bakalářské studium bez omezení. Navazující studium, pokud současné navazující studium úspěšně dokončíte.

 12. Dobrý den. Chtěla bych začít studovat veřejnou vysokou školu kombinovanou formou, je mi 28 let. Jsem v invalidním důchodu 1. stupně, nepracuji. Zajímá mě, zda i mě se týká povinnost platit si zdravotní pojištění a kde zjistím, kolik by ta částka byla?

  Druhý můj dotaz se týká mého muže, je mu 33 let. Chce si doplnit vzdělání v denním nástavbovém studiu, je zaměstnaný. Ráda bych věděla, kolik jeho vyjde studium na veřejné střední škole? Bude si muset sám hradit zdravotní pojištění, i když je v hlavním pracovním poměru?

  Moc Vám děkuji za odpověď. Hezký den.

  1. Dobrý den,
   jste-li státním pojištěncem (platí za vás zdravotní pojištění stát), nebo pokud už odvádíte zdravotní pojištění (zaměstnání, podnikání, samoplátci, apod.), tak už další částku v souvislosti s Vaším studiem neplatíte.

   Přeji vám oběma úspěšné studium.
   PS

 13. Dobrý den pane Semeráde,

  Je mi 30 let a rád bych se vratil k studiu. Studoval jsem 2 roky na UK a 1 rok na soukromé VŠ, v obou případech bohužel neúspěšně. Teď bych chtěl změnu protože vidím jak je to důkežité k tomu aby člověk sehnal práci v dnešní době.

  Má otázka se skládá z dvou částí :

  1) co se všechno platí když budu studovat na soukromé VŠ ? ( kromě částky, která žádá VŠ )
  2) Když budu studovat na veřejné/státní VŠ, líší se poplatek u jednotlivých škol? Pokud je to univerzální poplatek u všech škol, kolik to tedy činí?

  Děkuji předem za odpověď a přeji krásný den

 14. Dobrý deň, chcem sa spýtať momentálne som v 2. ročníku bakalárskeho štúdia na súkromnej vysokej škole. Ak dokončím štúdium úspešne a budem chcieť opať študovať bakalára na inej škole, teraz pre zmneu štátnej, budem musieť za štúdium platiť?

  1. Dobrý den, studujete-li v České republice, tak pokud současné studium úspěšně dokončíte, další studium budete mít opět bez poplatku. (Samozřejmě do své odpovědi nezahrnuji platbu školného na soukromé škole.) PS

 15. Dobrý den,
  nejprve děkuji za vaši práci a ochotu. Mám dotaz ohledně poplatků za delší studium, na nějž mi ještě nikdo nedokázal odpovědět. Momentálně studuji souběžně dvě navaz. mag. studia (PEDF UK – třetí ročník, FF UK – druhý ročník). Na PedF budu studium ukončovat v tomto akademické roce, na FF bych rád studoval i příští, tj. můj třetí akademický rok. Budou se na mě vztahovat poplatky za delší studium, když už jsem svůj „bonusový“ třetí rok vyčerpal na PedF? Mnohokrát děkuji.
  Adam

  1. Dobrý den,
   pokud jsem nic důležitého nepřehlédnul, tak, pokud studium PedF letos úspěšně ukončíte, poplatky byste platit neměl.
   Chcete-li mít jistotu, doporučuji Vám se obrátit na studijní oddělení UK, kde Vám odpoví s větší jistotou než já. Mají totiž detailní přehled o matrice Vašeho studia. PS

 16. Dobrý den,
  taky bych se Vás rád zeptal.
  Studuju magisterský obor a jsem ve 3. semestru, zároveň však chci od 5. semestru studovat totožný magisterský obor na jiné vysoké škole, kam bych nastoupil klasicky do 1. semestru. Takže bych studoval na dvou různých školách (obě veřejné) stejný obor. Předtím jsem žádný obor nestudoval.
  Je možné studovat obě školy zároveň? Budou obě školy zdarma, nebo se stane, že po vystudování jedné budu muset platit za dokončení druhé? Co kdybych jednu ze škol neudělal? Bude to mít vliv na platbu na druhé škole?
  Mockrát děkuji!

  1. Dobrý den, pokud byste obě studia bez prodlužování dokončil, neměl byste nic platit. Pokud byste ale některé z nich nedokončil, platbě poplatku se nevyhnete. PS

 17. Dobrý den,
  na jedné vysoké škole studuji 2 hlavní obory (Bc.). V prvním oboru jsem ve 3. ročníku Bc., čili tento rok mám státnice a ve druhém oboru jsem v 1. ročníku Bc.. Pokud dokončím první odbor státní zkouškou, tak následující dva roky si budu muset platit za studium druhého hlavního oboru Bc.? Děkuji pěkně za Vaši odpověď.

  1. Dobrý den,
   pokud studium prvního oboru úspěšně dokončíte, budete mít i druhé studium bez poplatku.
   PS

 18. Dobrý den,
  nejspíš jsou pro Vás podobné dotazy již poněkud vyčerpávající, ale i já bych si potřeboval ujasnit detaily ohledně poplatků za delší VŠ studium.

  V rámci 5 letého magisterského studijního programu A mám odstudovány 3 semestry. Během třetího semestru jsem souběžně s programem A studoval 1. semestr dalšího 5 letého mag. studijního programu B. Studií v programu A hodlám zanechat a pokračovat dále v programu B. Otázka zní, zda bude nutné, abych si v závěru studia programu B zaplatil poslední semestr 5. ročníku – tedy 10. semestr (za předpokladu, že program B vystuduji standardně během 5 let), či bude tento hrazen státem.

  Studijní oddělení fakulty, pod níž program B spadá, mě sice odkázalo na příslušné paragrafy VŠ zákona, nicméně po jejich přečtení stále nemám úplně jasno.

  Přeji pevné zdraví a děkuji za odpověď.

  MM

  1. Dobrý den, tak, jak to popisujete a pokud jsem něco důležitého nepřehlédnul, pak ano, budete platit 10. semestr. Přeji Vám úspěšné studium. PS

 19. Dobry den, pane Semeráde,

  Rad bych se zeptal, ze spravne chapu, ze nebudu platit zadne poplatky za dalsi studium v mem pripade: neuspesne jsem studoval 1 rok bakalarskeho studia a pote jsem uspesne dokoncil bakalarske studium na jine skole a nasledne jsem uspesne dokoncil i navazujici magisterske studium
  Nyni chci zacit magistersky studijni program na 5let.

  Bude tedy me studium opravdu bezplatne a budu mit na vystudovani cas 5+1 rok?

  Predem dekuji za odpoved.

  1. Dobrý den, Jakube,
   ano, mělo by to být tak, jak popisujete. Vaše 5leté studium bude 5+1 zdarma.
   Chcete-li mít jistotu, kontaktujte studijní oddělení vysoké školy, kde chcete dále studovat. Studijní oddělení, na rozdíl ode mě, má přístup do matriky Vašeho studia.
   Přeji Vám úspěšné studium!
   PS

 20. Dobrý den,

  Mám za sebou dvě neúspěšně zakončená studia. 4 roky na magisterském studiu a rok na bakalářském studiu. Chápu to správně, že pokud úspěšně dokončím alespoň bakalářské studium dojde k “ vynulování“ předchozího neúspěšného magisterského studia?

  Předem Vám Velice Děkuji!

  1. Dobrý den,
   přiznám, že si v tomto případě nejsem jistý. V zákoně o vysokých školách § 58 (3) je totiž uvedena věta: „řádně ukončil studijní program stejného typu„. Dle mého subjektivního názoru je to tak, že úspěšně dokončené bakalářské studium nuluje neúspěšná bakalářská studia a úspěšně dokončené magisterské studium nuluje neúspěšná magisterská studia.
   PS

   1. Tak ja se podelim o svou vlastni zkusenost. Zacala jsem bakalarske stidium soubezne na dvou oborech (filda a prirodoveda). Jeden jsem po 4 semestrech zanechala a druhy radne ukoncila po 3 letech. V tom samem studiu jsem pokracovala do navazujiciho programu a ejhle – od druheho rocniku jsem calovala za neukoncenou bakalarskou fildu…ted se chystam dodelat si jeste dalkove pajdak, takze pocitam, ze uz vzdycky v jakemkoliv programu budu platit posledni rocnik, dokud radne nedokoncim ten samy program na filde (coz se teda nechystam). Proste uz tam vzdycky budu mit ty 4 semestry navic. Blby, no… 🙁

 21. Dobrý den, chci se zeptat jak budu platit školné když jsem 2 roky studovala na VŠ a nyní chci změnit obor? Oba obory jsou bakalářské. Budu tedy muset doplácet 3. rok na druhém oboru?
  Děkuji za odpověď.

 22. Dobrý den,
  začal jsem studovat Vysokou školu a po 3 semestru jsem školu nezvládl a tedy na konci 3 semestru školu ukončil, pokud bych se tedy rozhodl znovu nastoupit na školu a začal studovat od začátku 3letého bakaláře musel bych si poslední rok doplatit, je tak ?

  1. Máte tedy odstudované 3 semestry. Potom Vám zbývá 5 semestrů (u 3letého oboru). Co odstudujete navíc, tak až do dokončení studia bude platit.

 23. Dobrý večer,
  po maturitě jsem se přihlásil na VŠ, v dubnu letního semestru druhého ročníku jsem školu přerušil ze zdravotních důvodů a v září téhož roku jsem se do školy vrátil. Rozvolnil jsem o rok tedy do 4 ročníku ale v zimním zkouškovém jsem po druhé neudělal jeden zakletý předmět a byl jsem odejít. Podal jsem si přihlášku a díky uznaným předmětům jsem nastoupil znovu do 3 ročníku, který už jsem platil. V létě 2019 jsem získal bakalářský titul.
  Poté jsem nastoupil na jinou školu pro titul Ing. tam jsem byl rok, ale z důvodu vybrání špatného oboru jsem školu po roce ukončil.

  Můj dotaz má dvě části:
  Jak by to bylo s placením kdybych se rozhodl
  1) pro jinou školu, kde bych si chtěl dodělat titul Ing.
  2) v případě, že bych chtěl studovat úplně jiný bakalářský obor než jsem studoval?

  Děkuji

  1. Dobrý večer, svoji odpověď na obě Vaše otázky spojím, protože je v podstatě jedno, pro kterou variantu se rozhodnete. V obou případech byste měl mít odstudovaný jeden rok studia. Zbývá Vám tak již jen standardní doba (3letý bakalař = 3 roky, 2letý magisterský = 2 roky apod). Po jejím překročení budete opět své studium platit. PS

 24. Dobrý den. Je mi 28 let. Po maturitě v 19 letech jsem se přihlásila na vyšší odbornou školu, absolvovala jsem 1. ročník a poté jsem se dostala na vysokou školu. Vybrala jsem si ale špatný obor a ještě v prvním semestru jsem studia zanechala a zároveň mi bylo umožněno vrátit se do druhého ročníku vyšší odborné školy. Tuto školu jsem tak ukončila v řádném termínu, tedy po 3 letech. Nyní uvažuji o tom, že bych si podala přihlášku na bakalářské studium. Mám ještě nárok na nějaké bezplatné studium? Děkuji.

  1. Dobrý den, ano máte ještě nárok na bezplatné studium na veřejné/státní vysoké škole. Pokud jsem nic důležitého nepřehlédnul, máte vyčerpaný 1 semestr. Zbývat by Vám měla standardní doba studia + 1 semestr. Doporučuji Vám však, abyste si tuto informaci ještě ověřila na studijním oddělení vysoké školy, kde chcete studovat. Studijní referentky totiž mají přehled o kompletní matrice Vašeho studia.

 25. Dobrý den.
  Měla bych dotaz ohledně poplatků studia. Studovala jsem dva semestry ekonomický obor na jedné VŠ – poté jsem studium ukončila. Následně jsem neúspěšně studovala 4 roky na jiné VŠ. Prodlužující rok jsem si již platila. Chtěla bych se zeptat. Pokud bych měla zájem o zkoušku dalšího Bakalářského studia na VŠ v Brně (kombinované studium), platila bych si už studium na dané škole i přes to, že mi je ‚pouze‘ 24 let?
  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  1. Dobrý den,
   ano, budete platit poplatky do té doby, dokud nějaké studium řádně nedokončíte.
   Věk v této věci nemá vliv.
   Přeji úspěšné studium.
   PS

 26. Dobrý den, pane Semeráde,
  před osmi lety jsem studovala na FEK v rámci celoživotního (a zároveň placeného) vzdělávání. Počítá se i tato doba jako studium VŠ a tím pádem krácení studia bc. 3+1?
  Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, celoživotní vzdělávání se do limitu nezapočítávají, protože během tohoto typu studia nemáte „status“ studenta. PS

 27. Dobrý den vážený pane Semeráde,
  jsem studentka lékařské fakulty v druhém ročníku a chtěla bych začít studovat souběžně bakalářský obor od dalšího akademického roku. Chtěla bych se Vás prosím zeptat, co by pro mě případně znamenalo nedokončení bakalářského studia – mělo by to vliv i na mé medicínské studium (myslím, dobu bezplatného studia)?
  Moc Vám předem děkuji a velmi si vážím Vaší stránky a obecně této činnosti. Přeji hezký večer.

 28. Dobrý den vážený pane Semeráde,
  sem studentka lékařské fakulty v druhém ročníku a chtěla bych začít studovat souběžně bakalářský obor od dalšího akademického roku. Chtěla bych se Vás prosím zeptat, co by pro mě případně znamenalo nedokončení bakalářského studia – mělo by to vliv i na mé medicínské studium (myslím, dobu bezplatného studia)?
  Moc Vám předem děkuji a velmi si vážím Vaší stránky a obecně této činnosti. Přeji hezký večer.

  1. Dobry den, ano, neuspesna doba studia bakalarskeho oboru by se Vam zapocetla do celkove doby bezplatneho studia a mohla byste tak ke konci mediciny platit poplatky. Zalezi na tom, kolik semestru bc. studia byste mela odstudovanych.

 29. Zdravím.

  Ráda bych Vás požádala o zodpovězení mého dotazu. Brzo dokončím magisterské studium, ale studuji na další škole bakaláře a ráda bych si přidala i magisterské studium dalšího oboru. Vztahuje se na tato má další studia to, že můžu studovat standardní dobu + 1 rok zdarma, nebo už na ten prodlužující rok bez placení nemám nárok?

  Díky za odpověď.

  1. Pokud všechna svá studia řádně dokončíte, počítá se standardní doba studia + 1 rok pro každé studium zvlášť.

 30. Dobrý den,

  v červnu dokončím řádně navazující magisterské studium (2 roky), je pak možné se ještě přihlásit na jedno další navazující studium a zůstat studentem se všemi výhodami (do 26 let)?

  Předem moc děkuji za odpověď

 31. Dobrý den,
  děkuji za skvělý přehledný článek. Zajímalo by mě, jak to je s poplatky pokud budu studovat dva obory současně.
  Studuji dálkově pětiletý obor, který dokončím za tři roky. Můžu nastoupit od příštího akademického roku na jiný obor, bez přerušení stávajícího studia? A jak to je potom s poplatky?
  Předem moc děkuji za odpověď.

  1. Poplatky se platí v případě prodloužení standardní doby studia o více než 1 rok. Podle mého názoru to ale ve Vašem případě platit nebude – nejde totiž o prodloužení doby studia, ale o souběžné studium.

 32. Dobrý den,
  dva roky jsem studoval pětiletý magisterský obor, který jsem byl nucen po této době kvůli psychickým zdravotním problémům ukončit. Následně jsem jsem na stejné univerzité začal studovat bakalářský obor (nezastírám, že právě jen pro lepší podmínky pro přípravu na příjimací zkoušky). Po roce jsem opět nastoupil na onen obor, kde mi studium bylo ukončeno a ukončil jsem bakalářské studium, po uznání předmětů jsem nastoupil do druhého ročníku. Aktuálně jsem ve třetím ročníku. Má otázka zní, jestli v případě, že bych toto studium dokončil v řádném čase, platil bych za překročení doby studia?

  Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,
   nezlobte se, ale asi jsem se v té chronologii trochu ztratil. Podle všeho máte odstudované min. 3 roky neúspěšného studia a min. další 4 roky máte ještě před sebou. Z toho vyplývá, že budete platit poplatky za překročení standardní doby studia.
   Přeji hodně úspěchů.
   PS

 33. Dobrý den,

  před několika lety jsem úspěšně dokončil bakalářské studium. Poté jsem plynule přešel na navazující magisterské, kterého jsem však po jednom roce zanechal.

  Pokud bych nyní chtěl studovat jiný bakalářský obor, budu mít opět nárok na 3+1 rok, nebo mi bude nějak na překážku onen rok započatého magisterského studia? Konkrétně mám na mysli, zda se mi tento rok bude odečítat z let, na které mám nyní nárok při studiu bakalářském či až následně při studiu magisterském.

  Děkuji za odpověď
  S pozdravem
  M.

  1. Dobrý den,
   doba, po kterou jste neúspěšně studoval magisterské studium, se Vám odečte z „bezplatného studia 3+1“.

   Přeji úspěšné studium.
   PS

 34. Dobrý den,

  rozhodl jsem se změnit studijní obor na nMgr. studia, do standardní doby 2+1 se vlezu. Na začátku druhého ročníku mi ale bude 26 let. Na jaké změny bych se měl připravit, krom placení zdravotního pojištění a standardní ceny jízdného?

  Děkuji za odpověď
  J.

  1. Dobrý den,
   těch změn je několik:
   1) Ztratíte nárok i na standardní studentské slevy.
   2) Nebudete mít nárok na daňovou slevu na studenta.
   3) Vaši rodiče nebudou moci uplatnit daňové zvýhodnění na dítě. Na Vás. 🙂
   4) Dále si budete muset platit zdravotní pojištění.
   5) Vše ostatní záleží na tom, co normálně využíváte, a na poskytovateli slevy.
   PS

 35. Dobrý den,

  po střední škole jsem šel studovat VŠ ekonomického zaměření, ze které jsem odešel po prvním semestru. V následujícím akademickém roce jsem nastoupil na filologii, kterou jsem úspěšně dokončil (Bc.). Pokud bych chtěl vystudovat další bakalářský obor, platil bych školné? Četl jsem, že v roce 2016 byl poplatek za dAlší studium zrušen. Mnohkrát díky za odpověď.

  1. Dobrý den,
   z toho, co popisujete, by mělo být Vaše další studium bez poplatků. Více v příkladech v tomto článku.
   Přeji Vám úspěšné studium.
   PS

   1. Dobrý den,

    prosím Vás o radu. Tento rok dokončuji prezenční magisterské studium a zároveň kvůli zaměstnání začínám studovat kombinovaně obor druhý. V budoucnu bych si ale ještě ráda vystudovala svůj vysněný, tedy třetí obor. Budu za jeho studium platit, pokud ho začnu studovat po svém 26. roce, nebo bych platila pouze v případě prodlužování studia?

    Děkuji za odpověď

    K.

    1. Dobrý den,
     Váš věk nemá v daný moment vliv. Rozhodující je, zda své předchozí studium úspěšně ukončíte. Pokud ano, další studium by mělo být opět bez poplatků.
     PS

 36. Dobrý den,
  chtěla bych Vás poprosit o radu. Na studijní oddělení fakulty, kam jsem byla přijata opakovaně píši dotaz týkající se poplatků spojených se studiem, ale oddělení mi stále neumí přímo odpovědět. Řádně jsem ukončila Bc. a poté navazující Mgr. studium na státní VŠ (POLAC). Nyní jsem přijata na ZČU. Mám nárok na toto další bezplatné studium?
  Pokud ano, podle jakého předpisu?

  Děkuji

  1. Podle mého názoru ano. Odpověď by se měla skrývat v § 58 odst. 3 zákona o vysokých školách.

 37. Dobrý den,
  ráda bych se také zeptala. Studovala jsem 1 rok bakalářské studium, to jsem nedokončila. Současně s tím (stejný rok) jsem studovala další bakalářké studium na jiné škole, ale to jsem ukončila a uznaná doba studia na této druhé škole je jen 6 dní. Poté jsem přešla na magisterské 5leté studium a to jsem úspěšně ukončila titulem Mgr. Mám teď nárok na bezplatné studium, pokud si podám přihlášku na bakalářské 3leté studium?
  Předem moc díky za odpověď.

  1. Dobrý den, tak, jak to popisujete, byste měla mít nárok opět na 3+1 roky studia bez poplatků. Chcete-li mít absolutní jistotu, kontaktujte studijní oddělení ve škole, kterou chcete studovat. Na základě matriky Vašeho studia Vám tuto otázku dokážou zodpovědět s jistotou. Přeji úspěšné studium.

 38. Dobrý den, mám dotaz.
  Mám za sebou 2 roky studia na bakalářském oboru. Nastupuji však na 6letý magisterký obor a bakalářské stidum na dobu neurčitou přeruším.
  Jak mám postupovat, abych nemusel platit za studium? A v případě že bakaláře nedokončím, jaké budu mít poplatky?
  Děkuji.

  1. Dobrý den, nechci věštit z křišťálové koule. Tohle bohužel nevím. Kontaktujte, prosím, studijní oddělení, kde Vám potřebné informace sdělí.

 39. Maximální doba studia u dvou nMgr a poté jeden ukončený napsal:

  Dobrý den, mám dotaz ohledně maximální délky studia na nMgr (2+1). Letos jsem ukončil Bc studium a byl jsem přijat na 2 nMgr. Kdybych nastoupil na oba (na jeden je nutné oznámit zahájení studia do 30. 7. a zápis mají 28.8. U druhého je až zápis a to 18.8.) a poté bych jeden ukončil ještě teď během prázdnin pravděpodobně před zápisem. Jak se tato doba studia promítne do maximální délky studia? (Nevím zcela jistě jestli ode dne oznámení nástupu do zápis budu veden jako student či nikoliv, hypoteticky kdybych tedy veden byl jak by to bylo?). Tedy odečte se celý jeden rok? Nebo jen čistě počet dní, které bylo v tomto mezi studiu? Popř. se toto „mezidobí“ nepočítá? Děkuji za odpověď.

 40. Dobrý den, děkuji za přehledný a jasný článek.
  Existuje nějaký centrální „registr“, kde je možné se dozvědět, kolik let mohu studovat na VŠ bezplatně nebo si tuto informaci mohu ověřit např. na studijním oddělení školy, o kterou mám zájem, a oni mají do nějaké databáze s touto informací přístup? Předem děkuji. DM

  1. Pokud si nejste jistá/ý, můžete se obrátit na studijní oddělení, kde mají přístup k matrice Vašeho studia.

 41. Dobrý den.
  Chtěl bych se vás zeptat. Chci jít na doktorské studium. Budu platit školné, když mám 32 let a zároveň pracuji?

  Děkují za odpověď

 42. Dobrý deň,
  mňa by zaujímalo, pokiaľ som úspešne ukončil jednu vysokú školu na Slovensku (vo veku 24 rokov), potom som skoro 3 roky pracoval…a teraz mi je 27 rokov…ak by som šiel na druhú vysokú školu – tentoraz ale do Česka – platil by som školné? Ďakujem.

  1. Platit nebudete, protože jste nestudoval v České republice. Zahraniční studia se do „limitu“ nezapočítávají.

 43. Dobrý den,
  už dobrou půl hodinu hledám tuto informaci :

  Příklad 2: Platí to ale i v případě, kdy nedokončíte několik předchozích studií. Po získání titulu se vše ruší. Pokud např. 7 předchozích studií nedokončíte a 8. ano, 9. studium máte opět zdarma.

  Jedině zdejsem to našla explicitně řečeno.
  Díky moc! T.

  1. Není zač. V tomto případě patří poděkování hlavně mému spoluautorovi – panu tajemníkovi Pakostovi.

 44. Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zda mám jako student nárok studovat bakaláře 3+1 let a navazujícího magistra 2+1 let. Jinak řečeno zda mohu využít +1 let u obou studií a studovat celkově tak 7 (4+3) let aniž bych platil za studium.
  Děkuji, Kryštof

 45. Dobrý den, rád bych se zeptal, můj případ je komplikovaný:
  Po maturitě jsem začal studovat státní vš, ze které jsem po třech letech odešel a další rok dokončil Bc. na soukromé škole. Následně jsem dva roky pracoval a poté začal při práci dálkové studium na jmenované vš, kde jsem po dvou letech získal titul ing.
  Mám nárok ještě studovat bakalářský nebo magisterský obor (dálkově)?
  Děkuji, Pavel, 28let

    1. Pokud nejsou ve Vašem případě jiné překážky, tak ano. Chcete-li mít 100% jistotu, obraťte se na studijní oddělení, kde uvidí kompletní matriku Vašeho studia.

 46. Zdravím,
  mám stejný dotaz, jako je předešlý, ale nedočetla jsem se odpovědi.
  Take mám dokončené Bc. a následovně 1 rok na dalším Bc. oboru nedodělaný. Mohu se tedy přihlášit na další Bc. obor? Bude to bezplatné? Kolik roků bezplatného studia mi tedy zbývají?
  Děkuji za odpověď

  1. Pokud to počítám správně, měla byste mít nyní k dispozici ještě 3 roky bezplatného studia (u 3letého bakalářského studia, u 4letého pak 4).

 47. Dobrý deň, ďakujem za veľmi dobrý článok. Ešte pre istotu sa chcem opýtať…. úspešne som dokončil prvé bc štúdium. Druhé som ukončil po prvom roku. Mám stále ešte 2+1 rokov zdarma alebo je to inak?

  Ďakujem!

  1. Takhle to bohužel nefunguje. Pokud jste jedno studium dokončil a následně neúspěšně ukončil druhé, zkracuje se Vám o tuto dobu další bezplatné studium. K „vynulování“ dojde tehdy, když opět (nějaké) studium dokončíte.

 48. Zdravím,
  po gymnáziu jsem tak jako mnoho jiných odcestoval do světa a pobýval jeden rok v Británii a po sléze tři roky v Kanadě. Zajímalo by mě, jak by to bylo v situaci, kdybych si podával přihlášku v období, kdy mi je 25 let, ale ono studium by započalo až v mých 26.letech (jsem srpnové “dítě”, 1994). Děkuji za odpověď!!

  1. Dobrý den, poplatky za studium nejsou vyměřovány podle věku, ale podle skutečné doby studia. Pokud jste až do dneška nestudoval žádnou českou vysokou školu, bude vaše studium na veřejné (státní) vysoké škole bez poplatků.
   PS. Docela Vám závidím ty cestovatelské zkušenosti. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *