Kolik má být v bakalářské práci vlastních myšlenek?

Otázka mé čtenářky

Studuji kombinovaně bakalářské studium a s pomocí Vašich rad začínám psát bakalářskou práci. Téma mám „Současný pohled cizinců na Českou republiku“.

Můj dotaz je na množství vlastních myšlenek, pokud je to pohled cizinců a já jsem Češka. Nedává mi smysl psát své názory s ohledem na téma práce. Tzn., že má práce je založena na 3 knihách, které pojednávají o této problematice, dále online diskuse, servery a nakonec dotazník, který má 150 respondentů. Nevím, jestli mám citovat, parafrázovat nebo udělat výtah z literatury vlastními slovy? Jaký je vhodný poměr mezi citacemi a parafrázováním?

Vůbec nevím, jak to uchopit. Cíl mám stanoven, ale nevím jaké metody zvolit, kromě závěrečného dotazníku a vyhodnocení dotazníku (ten je pouze jako příloha mé práce).

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila se svým dotazem. Mé odpovědi jsou následující:

Postavit teoretickou část bakalářské práce jen na 3 knihách je podle mého názoru hodně málo. Jde o to, abyste vytvořila text, na který se budete moci v praktické části odkazovat a o který můžete opřít svá tvrzení.

Nemusí se tak jednat jen o pohled cizinců na Českou republiku. Dohledejte si a nastudujte si i publikace (studie), které hodnotí názory cizinců např. na vybrané státy Evropské unie, které je vhodné srovnat s Českou republikou.

Vámi zpracovaná teorie by měla co nejlépe odpovídat Vámi stanovenému cíle. Nejsem odborník na Vaše téma, proto doporučuji obsah teorie konzultovat s Vaším vedoucím. Stejně tak Vám jistě pomůže s výběrem vhodných metod, které jsou obvyklé pro Váš obor.

Množství respondentů je podle mého názoru na bakalářskou práci nadprůměrné, takže výsledky, které Vám vyjdou, mohou být silným argumentem při Vaší obhajobě před zkušební komisí.

K otázce na množství vlastních myšlenek: Bez ohledu na to, že jste Češka, je nutné, aby práce obsahovala Vaše názory minimálně, když budete vyhodnocovat dotazník a výsledky budete muset interpretovat (vysvětlit, co znamenají) a diskutovat s názory jiných autorů (viz teoretická část).

Vhodný poměr mezi citacemi a parafrázemi asi není. Text by však měl být postaven na Vašem zpracování a vnímání teorie, kde uvedete, co Vy považujete za důležité. Jednotlivé publikace budete navzájem porovnávat, doplňovat, apod.

I to lze označit za „vlastní myšlenky“, neboť se o tématu učíte přemýšlet v širších souvislostech a více do hloubky.

No, a v praktické části Vám pak tento teoretický základ pomůže dosáhnout skvělých výsledků, nebo Vám alespoň ukáže, jakých chyb se dopustili Vaši předchůdci.

Chcete-li napsat lepší práci, doporučuji Vám, abyste si stáhla můj E-BOOK: 20 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB PŘI PSANÍ DIPLOMKY.

Přeji Vám mnoho úspěchů při psaní bakalářské práce.

Pavel Semerád

5/5 - (4 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.