Jak jednoduše stanovit cíl bakalářské práce?

Stanovení cíle bakalářské práce je stěžejním úkolem každého studenta. Bez správně stanoveného cíle totiž není možné rozhodnout, zda ho student skutečně splnil a jak kvalitně. Takže, co s tím?

Příběh mé čtenářky

Momentálně píši bakalářskou práci na téma traumatologie dolní končetiny v seniorském věku a nevím si rady se stanovením cíle. Zaměřuji se na kyčel a výzkumnou část budu dělat formou záznamových archů z dokumentace. Chtěla bych se zeptat, zda byste mi mohl nějak poradit. Narazila jsem na Vás při hledání na internetu, jak stanovit cíl bakalářské práce, protože nevím, jak na to?

Moje odpověď

Jsem si vědom, že článek, který jsem napsal a který vás přivedl na mé stránky je psán v obecné rovině. Není v mých silách, abych dokázal stanovit cíle pro jakýkoliv obor. Co však nedokážu já, můžete jednodušeji zvládnout vy.

Stačí dostatečně číst!

Zcela určitě se teď nevyhnete studiu literatury. Minimálně proto, že budete zpracovávat literární rešerši. Já vždycky doporučuji začít studiem článků na Google Scholar, ale můžete zvolit i jinou databázi.

Princip je jednoduchý – najít vědecké články, které zpracovávají vaše nebo příbuzné téma. Díky nim se můžete podívat nejen na to, jaké cíle si tito autoři vytyčili, ale i jaké kroky udělali pro jejich naplnění během zpracování (metodika).

Pokud se vám některý z těchto cílů bude líbit, protože bude nejblíže tomu, který si chcete stanovit, sáhněte po něm. Dávejte ale pozor abyste si nestanovila cíl, který bude mimo vaše aktuální možnosti a znalosti. Cíl musí být nejen ambiciózní, ale i naplnitelný.

Logicky nejde srovnávat vědeckou činnost bakalářů s profesory, kteří se vašemu tématu věnují desítky let. Nic vám však nebrání v tom, abyste se jejich kroky nechala inspirovat a abyste je využila jako svá teoretická východiska.

Zvolený cíl doporučuji v každém případě konzultovat s vaší vedoucí. Je to odborník ve vámi zkoumané oblasti a má tak zkušenosti s tím, jaké jsou nároky na závěrečné práce ve vašem oboru.

Držím vám pěsti, ať vše dobře dopadne.

Pavel Semerád

5/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *