Neudělal státnice ani na 3. pokus, chybí mu 1 předmět!

Neúspěch u státnic není žádná životní tragédie, ale vysvětlete to studentovi, který neuspěl ani na 3. termínu? Co mu poradit, když má splněny téměř všechny studijní povinnosti a chybí mu „jen“ jeden státnicový předmět? Přesně tohle se stalo jednomu mému čtenáři.

Příběh mého čtenáře

Studuji dálkově Pedagogickou fakultu na Univerzitě Palackého v Olomouci a pracuji jako učitel. Studium jsem zahájil v roce 2012. Mám hotové všechny předměty, obhájil jsem diplomku, ale neudělal jsem 1 ze státnicových předmětů a to bohužel ani na 3. pokus. Požádal jsem proto děkanku o 4. mimořádný termín, ale má žádost byla zamítnuta. To pro mě automaticky znamená konec studia. Existuje nějaká možnost, jak nezahodit roky studia a ještě nějak dostudovat?

Moje odpověď

Situace, kterou popisujete, mi velmi připomíná jeden z dřívějších dotazů. Tehdy šlo o paní, která neudělala státnice na druhý pokus, a studium pro ni po pěti letech skončilo neúspěšně. Prostudujte prosím návrhy řešení, o kterých jsem psal.

Nejvhodnější variantou pro vás bude opakovaný zápis do studia po splnění přijímacích zkoušek. Záleží na vás, jestli to bude na stejné univerzitě, nebo na jiné. V daném případě je asi lepší zůstat na UPOL, kvůli shodnému složení předmětů.

Podobnou radu jsem dával i mé druhé čtenářce, které bylo studium po 5 letech ukončeno. Její situace se však lišila v tom, že studovala opravdu 5 let. Vaše studium trvá již 7 let.

To prosím nepovažujte za výtku, pouze konstatuji skutečnost, která bude mít významný dopad na vaše případné další studium. Na většině vysokých škol totiž platí omezení, po jak dlouhou dobu je možné si nechat uznat již absolvované předměty.

To období je maximálně 5 let od vykonání zkoušky a ještě k tomu vám na mnohých školách neuznají předměty s klasifikací E/3. Je tedy pravděpodobné, že budete muset některé předměty určitě opakovat, neboť nevyhovíte 5leté podmínce.

Veškeré informace k této problematice naleznete ve Studijním a zkušebním řádu UP, příp. se se svým dotazem můžete obrátit přímo na studijní oddělení, kde vám jistě dají konkrétní odpovědi na vaše otázky.

Přeji vám, aby vše dobře dopadlo a abyste studium úspěšně dokončil.

Pavel Semerád

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *