Jak těžké je být oponentem diplomové práce?

Přemýšleli jste už někdy nad tím, jaké to je být oponentem diplomové práce? Pokud ještě ne, jak jen bych vám to přiblížil? Co třeba takhle – je to strašně nevděčná pozice! Máte cejch kritika a šťourala, který si práci přečte, rozsápe ji na kusy a ještě z toho má snad radost.

Co na tom, že je to většinou úplně jinak!

I když si všichni uvědomují, že bez vašeho posudku nemohou jít k obhajobě, ať napíšete cokoliv, stejně se jim (většinou) nezavděčíte. Proto se nikdo do této čestné funkce příliš nežene. Určitě ne dobrovolně!

Zkusili jste už někdy někoho požádat o posudek?

Pokud jste už sami hledali vlastního oponenta, jak moc jste byli úspěšní? Pomohl vám váš roztomilý úsměv, nebo slib, že to bude v pohodě? Pokud vás vaši kolegové a přátelé odmítli, řekli vám i svá proč?

Možná vám zalhali a raději řekli, že tomu tématu vůbec „nerozumí“, přestože víte, že patří mezi největší odborníky v republice. Nebo k vám byli upřímní a na rovinu vám řekli, že si s vámi nechtějí pokazit vztahy?

Ano, oponenti musí překonat i tyto vnitřní bariéry. Proto bývá snazší požádat o posudek někoho cizího než někoho, koho pak musíte každý den potkávat a tvářit se na něj mile. I po tom, co napsal!!!!!! 🙂

Posudek nevnímejte jako kritiku, ale jen jako názor!

Úkolem oponenta je zkrátka komplexně zhodnotit vaši práci dle zadaných kritérií. Na závěr vám dle svého nejlepšího vědomí a svědomí navrhne známku a doporučí, nebo nedoporučí práci k obhajobě.

Přesto, ať už napíše cokoliv, nepovažujte to jako útok na vaši osobu! Jde jen o názor na vaši práci! I kdybyste měli 10 oponentů, nikdy ty posudky nebudou stejné. To, co jeden označí jako skvělý vynález, jiní označí za návrh bez využití.

Oponent musí být objektivní, nestranný a spravedlivý

Každý posudek musí vyjadřovat objektivní skutečnosti, nikoliv subjektivní pocity. Asi to nejtěžší na posudcích je, že se za žádných okolností nesmíte nechat ovlivnit svými osobními postoji, závistí nebo nenávistí vůči autorovi.

Váš posudek musí být nestranný. Ve výsledku by mělo být jedno, jestli píšete posudek na práci uznávaného profesora nebo na bakalářskou práci neznámého studenta.

Ve svém posudku musíte být i spravedliví. Měli byste zvážit všechny rozhodné skutečnosti, které mají vliv na celkové hodnocení. A pokud je v práci něco pozitivního (negativního), neměli byste se tvářit, že to tam není.

Ze své zkušenosti vám mohu říct, že i když je naplnění všech těchto kritérií neskutečně těžké, snad úplně všichni oponenti se o to subjektivně snaží. Já taky! 🙂

Takže až na nás budete zase nadávat, vzpomeňte si na tento článek a zkuste se na naše hodnocení podívat s větším – rovněž nezaujatým – nadhledem. I když to tak možná nevypadá, u obhajoby vám může pomoci i kritický posudek.

Přeji vám hodně úspěchů u obhajoby!

Pavel Semerád – oponent 🙂

4.4/5 - (10 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *