Mám špatný posudek od oponenta – co s tím?

Jakmile odevzdáte diplomku, dostane ji na stůl váš vedoucí a také oponent(i), aby na ni zpracovali posudek. Potřebujete totiž, aby práci podrobili nezávislé kritice a aby rozhodnuli, jestli ji doporučují k obhajobě.

To je standardní procedura, kterou musí podstoupit všichni studenti. Z vlastní zkušenosti vím, že se dny čekání na posudky neskutečně vlečou. Rád bych vám doporučil, abyste se zbytečně nestresovali, ale ani já jsem to nedokázal.

Nejhorší, co můžete udělat, je, když si prací začnete z dlouhé chvíle listovat. Je přece dokonalá… sakra, byla! Kde se tam vzala ta chyba a tady ten překlep??!! Tak to je konečná! To přece nikdo nemůže doporučit k obhajobě.

Statistika (naštěstí) hraje ve váš prospěch. Většina prací, které jsou průběžně konzultovány s vedoucím práce a jejichž autoři si přečetli můj e-book 20 nejčastějších chyb při psaní diplomky, dostane doporučující posudek.

Některé posudky mohou být i hodně kritické

Posudky vypracovávají lidé a jejich pohled na konkrétní práci se může lišit. Zkrátka neexistuje „nějaký“ průměr a to co jeden pochválí, může druhý ve svém posudku zkritizovat.

Ani náznakem si nedovoluji znevážit práci oponentů – také  bývám v posudcích kritický – studenti by ale měli vědět, že se vždy jedná jen jejich názor. Když už by mělo jít do tuhého, k obhajobě můžete jít i s jedním nedoporučujícím posudkem.

Špatný posudek od oponenta

Nemám rád kritiku své práce, i když mi tedy většinou pomůže dosáhnout ještě lepších výsledků. Stejně to má i Roman, jehož práci oponent sice zkritizoval, ale nakonec mu ji přece jen doporučil o obhajobě.

Myslím, že se mi práce povedla a je velmi dobrá a rozhodně něco přináší. A to pozor – jsem na sebe děsný pedant. Jen mě prostě smetl jeden negativněji laděný posudek od externího oponenta. V posudku mi práci zkritizoval, ale v závěru mi ji pustil k obhajobě. Na obhajobu se ale určitě připravím, o tom žádná, a práci budu hájit zuby nehty.

Moje odpověď

Milý Romane,

to, že vám někdo vytkne chybu v práci, nebo má odlišný názor, není na škodu. Bylo by divné, kdybyste dostal (bez řádného zdůvodnění) hodnocení A, a nikdo vám práci ani náznakem neoponoval.

Osobně si myslím, že pro Vás oponent udělal to nejlepší, co mohl. Opravdu! Upozornil vás i členy zkušební komise na konkrétní nedostatky. Vy se tak můžete na jeho připomínky připravit a komisi vysvětlit váš postoj a důvody, proč jste něco udělal právě takto.

Ať už s jeho hodnocením souhlasíte, či nikoliv, o konečném hodnocení vaší práce bude rozhodovat zkušební komise. Měl byste vědět, že se dá většina chyb v diplomce obhájit.

Připravte si proto obhajobu a SLUŠNOU FORMOU reagujte i na oponentský posudek. Nikdy na vedoucího ani na oponent(y) neútočte, zbytečně byste si uškodili. Panuje jakási kolegialita mezi „akademiky“ a to i tehdy, kdyby se osobně neznali.

Držím vám pěsti, ať vše dobře dopadne.

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.6/5 - (9 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *