Jak postupovat, když chcete vykonat rigorózní řízení?

Sdílejte článek s přáteli.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Rigorózní řízení je státní závěrečná zkouška, po jejímž úspěšném složení mohou absolventi magisterského studia (Mgr.) získat tzv. malý doktorát. Nejedná se však o doktorské studium zakončené titulem Ph.D.

Jaký titul lze získat po složení rigorózní zkoušky?

Na právnické fakultě lze získat titul JUDr., na fakultách pedagogického, humanitního a společenského zaměření titul PhDr.,  na přírodovědeckých fakultách titul RNDr., na farmaceutických fakultách titul PharmDr. a na teologických fakultách titul ThDr. nebo ThLic.

Podmínky pro vykonání rigorózní zkoušky?

Rigorózní zkoušku můžete vykonávat jen v takovém oboru, ve kterém jste získali titul magistr a pro který má vysoká škola akreditaci. Musíte složit zkoušky z profilových (odborných) předmětů a obhájit rigorózní práci.

Jak postupovat, když chcete vykonat rigorózní řízení?

Studenti podstupují tato řízení proto, aby prokázali svoji odbornou způsobilost, čímž mohou zvýšit i svoji cenu na trhu práce. Stejně je na tom i Dana, která mi napsala o radu.

Chtěla bych napsat rigorózní práci a přihlásit se na rigorózní státní zkoušku. Vysokou školu jsem dokončila před téměř patnácti lety, kontakty na svoji alma mater nemám žádné a navíc na Univerzitě Hradec Králové na PdF není možné psát rigorózní práci.  Proto bych Vás chtěla požádat o radu, jak se má postupovat – jak si najít školitele, u kterého bych práci mohla psát. Záměr práce, samozřejmě, mám. Na internetu jsem nedohledala, zda-li, a kolik, se školitelům u rigorózních prací platí.

Moje odpověď

Vážená paní Dano,

těší mě Vaše důvěra, se kterou jste se na mě obrátila.

Veškeré informace k rigorózním řízením jsou zveřejněny na webových stránkách jednotlivých fakult, které mají příslušnou akreditaci.

Níže přikládám odkazy na některé pedagogické fakulty, kde byste mohla najít více informací o rigorózních řízeních:

Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity
Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy
Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Obvyklý postup při hledání vedoucího (školitele) je takový, že dle Vámi zvoleného oboru kontaktujete vedoucího katedry nebo jím pověřenou osobu, kde má být práce garantována.

Po schválení tématu Vám přidělí vedoucího práce, se kterým se můžete dohodnout na dalším postupu vč. konzultací. Je skvělé, že máte připravené téma a záměr, protože vám to usnadní další vyjednávání.

Máte-li jakékoliv další otázky, neváhejte se obrátit na kontaktní osobu, příp. na studijní oddělení. Jistě vám rádi Vaše otázky odpovědí.

Jen doplním, že se poplatek za rigorózní řízení pohybuje kolem 6600-7000 Kč.

Přeji vám hodně úspěchů.

Pavel Semerád

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na svém blogu.

komentáře 2

  1. Chci se zeptat, zda se může i stát, když je rigorózní řízení hrazené studentem, zda může být i vyhozen.

    1. I když je rigorózní řízení placené studentem, musí splnit minimální nároky na složení zkoušky. Takže ano, může se stát, že bude student neúspěšný a zkoušku bude muset opakovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *