Jak postupovat, když chcete vykonat rigorózní řízení?

Rigorózní řízení je zakončeno státní závěrečnou zkouškou, po jejímž úspěšném složení mohou absolventi magisterského studia (Mgr.) získat tzv. malý doktorát. Nejedná se však o doktorské studium – Ph.D.

Jaký titul lze získat po složení rigorózní zkoušky?

Na právnické fakultě lze získat titul JUDr., na fakultách pedagogického, humanitního a společenského zaměření titul PhDr.,  na přírodovědeckých fakultách titul RNDr., na farmaceutických fakultách titul PharmDr. a na teologických fakultách titul ThDr. nebo ThLic.

Podmínky pro vykonání rigorózní zkoušky?

Rigorózní zkoušku můžete vykonávat jen v takovém oboru, ve kterém jste získali titul magistr a pro který má vysoká škola akreditaci. Musíte složit zkoušky z profilových (odborných) předmětů a obhájit rigorózní práci.

Jak postupovat, když chcete vykonat rigorózní řízení?

Studenti podstupují tato řízení proto, aby prokázali svoji odbornou způsobilost, čímž mohou zvýšit i svoji cenu na trhu práce. Stejně je na tom i Dana, která mi napsala o radu.

Chtěla bych napsat rigorózní práci a přihlásit se na rigorózní státní zkoušku. Vysokou školu jsem dokončila před téměř patnácti lety, kontakty na svoji alma mater nemám žádné a navíc na Univerzitě Hradec Králové na PdF není možné psát rigorózní práci.  Proto bych Vás chtěla požádat o radu, jak se má postupovat – jak si najít školitele, u kterého bych práci mohla psát. Záměr práce, samozřejmě, mám. Na internetu jsem nedohledala, zda-li, a kolik, se školitelům u rigorózních prací platí.

Moje odpověď

Vážená paní Dano,

těší mě Vaše důvěra, se kterou jste se na mě obrátila.

Veškeré informace k rigorózním řízením jsou zveřejněny na webových stránkách jednotlivých fakult, které mají příslušnou akreditaci.

Níže přikládám odkazy na některé pedagogické fakulty, kde byste mohla najít více informací o rigorózních řízeních:

Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity
Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy
Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Obvyklý postup při hledání vedoucího (školitele) je takový, že dle Vámi zvoleného oboru kontaktujete vedoucího katedry nebo jím pověřenou osobu, kde má být práce garantována.

Po schválení tématu Vám přidělí vedoucího práce, se kterým se můžete dohodnout na dalším postupu vč. konzultací. Je skvělé, že máte připravené téma a záměr, protože vám to usnadní další vyjednávání.

Máte-li jakékoliv další otázky, neváhejte se obrátit na kontaktní osobu, příp. na studijní oddělení. Jistě vám rádi Vaše otázky odpovědí.

Jen doplním, že se poplatek za rigorózní řízení pohybuje kolem 7.000 Kč.

Přeji vám hodně úspěchů.

Pokud potřebujete poradit s výběrem vysoké školy, nebo řešíte jiné studijní záležitosti, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.8/5 - (13 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 7

 1. Dobrý den,

  jsem v prvním ročníku na soukromé vysoké škole, kde studuji právo v obchodních vztazích. Zajímalo by mne, jestli je možné, po úspěšném absolvování magisterského studia na oné soukromé škole, vykonat rigorózní zkoušku (samozřejmě z oboru obchodní právo) na Právnické fakultě UK.

  Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

  1. Dobrý den, musím Vás zklamat. Do rigorózního řízení jsou na českých právnických fakultách přijímáni pouze absolventi magisterských oborů Právo, nebo Právo a právní věda. Více informací najdete na stránkách Univerzity Karlovy nebo v tomto mém článku.

 2. Dobrý den,

  je možné zahájit rigorózní řízení na jiné fakultě, než je ta, na níž jsem získal titul Mgr., jde-li o podobný obor?

  Konkrétní příklad:

  Studoval jsem obor Učitelství anglického jazyka pro základní školy na PdF. Mohu zahájit rigorózní řízení v oboru Anglický jazyk a literatura na FF?
  Děkuji.

  1. Dobrý den,
   konkrétní podmínky těchto dvou oborů bohužel neznám.
   Doporučuji Vám proto, abyste se obrátil na studijní oddělení na filozofické fakultě, kde Vám řeknou, jestli je to skutečně možné.
   Přeji Vám mnoho úspěchů při studiu.
   Pavel Semerád

 3. Chci se zeptat, zda se může i stát, když je rigorózní řízení hrazené studentem, zda může být i vyhozen.

  1. I když je rigorózní řízení placené studentem, musí splnit minimální nároky na složení zkoušky. Takže ano, může se stát, že bude student neúspěšný a zkoušku bude muset opakovat.

  2. To je unikátní dotaz. Pokud by nemohl být student vyhozen, tak by mohly být tituly prodávány např. v e-shopu :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *