Proč nemohu vykonat rigorózní řízení a získat titul JUDr.?

Otázka mé čtenářky k rigoróznímu řízení

V červnu tohoto roku jsem ukončila magisterské studium na Vysoké škole finanční a správní v oboru Bezpečnostně právní studia. Od toho dne hledám školu, kde bych mohla složit rigorózní zkoušku. Na internetu jsem našla školy, které nabízí složení rigorózní zkoušky a získání titulů JUDr.

Ovšem ani Masarykova univerzita ani Karlova univerzita mi neumožní složení této zkoušky z toho důvodu, že můj magisterský program byl Bezpečnostně právní studia. Je zde zapotřebí vykonat magisterské zkoušky z oboru Právo a právní věda.

Zkoušela jsem se obrátit i na MŠMT, kde mi ovšem také neporadili.

Mé státnicové předměty byly trestní právo, bezpečnostní věda a IZS a krizové řízení. Diplomovou práci jsem měla na téma presumpce neviny a její ústavní záruky. Proto mi přijde nepochopitelné, proč mi žádná z nabízených škol neumožní vykonat rigorózní zkoušku.

Moje odpověď

Je to z důvodů akreditace, kterou Masarykova univerzita a Univerzita Karlova mají. Titul JUDr. může být udělen jen úspěšným absolventům magisterského studia v oboru Právo a Právo a právní vědy po vykonání rigorózního řízení. Jiná varianta na obou univerzitách není bohužel možná.

Můžete se zkusit podívat po jiné české nebo slovenské univerzitě (právnické fakultě), jestli nebude mít jiné podmínky, ale obávám se, že budete mít stejný problém. Pokud jsem totiž hledal správně, VŠFS obor Právo nenabízí, čímž nesplníte výše uvedenou podmínku.

Byl bych moc rád, kdybych se mýlil. Pokud budete chtít udělat doktorát, potom jedině v rámci doktorského studia s titulem Ph.D. Své znalosti můžete zdokonalit i např. studiem LL.M., ale obávám se, že při současných podmínkách na titul JUDr. nedosáhnete.

Mrzí mě, že Vám nemohu napsat příznivější zprávu, ale jsou věci, které ovlivnit nedokážu. Vyhlášky, směrnice, nařízení a akreditace obejít neumím a i já se jim musím podřídit.

Přeji Vám hodně úspěchu ve Vaší profesi a v dalším studiu, pokud se k němu rozhodnete.

Pokud potřebujete poradit s výběrem vysoké školy, nebo řešíte jiné studijní záležitosti, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

5/5 - (9 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *