Proč nemohu zahájit rigorózní řízení, když jsem inženýr?

Jsem vždy rád, když vidím studenty, kteří se snaží na sobě pracovat i po ukončení magisterského studia. Jednou z mnoha možností je i studium malého doktorátu v rámci rigorózního řízení.

Bohužel, ne vždy se dá toto řízení zahájit. Je nutné najít nejen obor, který umožňuje navázat na magisterské studium, ale také splnit i zbývající podmínky stanovené vysokou školou. Podobný problém řeší i jeden můj čtenář.

Proč nemohu zahájit rigorózní řízení?

Obracím se na Vás s prosbou a nadějí. Chtěl bych si udělat malý doktorát, ale nevím vůbec kde. Vystudoval jsem magisterský program Krajinné inženýrství na Mendelově univerzitě v Brně.

Přímo na MENDELU rigorózní řízení podstoupit nelze. Pokoušel jsem se proto o přijetí na Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity. Tam mě odmítli, protože bohužel obsahem dosaženého vzdělání nesplňuji podmínky univerzity.

Chci se vzdělávat a malý doktorát mi přijde ideální formou. Chtěl bych jej zahájit v nějakém přírodovědném oboru.

Nevíte, prosím, jakým směrem své snažení směřovat a na jaké univerzitě bych se mohl s mým vzděláním ucházet o šanci složit rigorózní zkoušku?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátil. Bohužel pro Vás nemám dobrou zprávu. I když je pravda, že na magisterské studium můžete navázat rigorózním řízení, neplatí to všeobecně a vždy musíte splnit všechny podmínky stanovené vysokou školou.

To je důvodem, proč se dá najít vysoká školu, kde můžete vykonat rigorózní řízení ve zdravotnictví, ale nikdy se Vám to nepodaří na právnické fakultě, když absolvujete navazující magisterské studium.

Váš případ je specifický v tom, že nesplňujete již základní předpoklad pro zahájení rigorózního řízení.

Absolventi magisterských studijních programů, kteří získali akademický titul ”magistr”, mohou vykonat v téže oblasti studia státní rigorózní zkoušku, jejíž součástí je obhajoba rigorózní práce. Přírodovědecká fakulta MUNI

Absolventi magisterských a navazujících magisterských studijních programů, kteří získali titul Magistr, mohou vykonat v téže oblasti studia státní rigorózní zkoušku, jejíž součástí je obhajoba rigorózní práce. Přírodovědecká fakulta CUNI

Sám vidíte. Jako inženýr (Ing.) nesplňujete podmínku získání titulu magistr (Mgr.) a nemůžete zahájit rigorózní řízení. Mrzí mě to, ale budete se muset podívat po jiném typu studia.

Kde tedy dále studovat?

Přesto se nabízí několik možností, kde dále studovat.

  1. Můžete zahájit studium na přírodovědecké fakultě a postupně se dopracovat až k magistrovi.
  2. Můžete zahájit doktorské studium např. na Mendelově univerzitě v Brně a usilovat tak o získání titulu Ph.D.
  3. Můžete se nadále vzdělávat v nějakém celoživotním studijním programu.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, přeji Vám mnoho úspěchů.

Pokud potřebujete poradit s výběrem vysoké školy, nebo řešíte jiné studijní záležitosti, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

5/5 - (5 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *