Studium vysoké školy ve vězení (ve výkonu trestu)

Studovat se dá začít nejen v každém věku, ale také téměř „kdekoliv“.

Musím přiznat, že jsem ještě nikdy neřešil studium vysoké školy ve vězení při výkonu trestu. Tato možnost mě vlastně ani nikdy nenapadla.

O to víc mě zaujal e-mail, který jsem dostal tento týden od paní Petry:

Můj vnuk udělal před lety maturitu, ale místo stabilního zaměstnání se dosud věnoval večírkům, alkoholu a snad i drogám.

V lednu byl pro opakované porušování podmínky odsouzen ke 4 letům nepodmíněně.

V prvním dopise z vězení se nečekaně zmiňuje o tom, že by rád využil času k dálkovému studiu. Chci se Vás zeptat, jestli by něco takového mohl při výkonu trestu absolvovat a kde bych případně našla seznam možných studijních oborů. Ráda bych mu pomohla.

Moc bych si přála, aby ve 40 letech, dřív než opustí věznici, konečně našel stabilní zájem a životní ukotvení. Děkuji za názor a radu. Petra

Moje odpověď

Zprvu moje trochu naivní představa aneb původně jsem chtěl napsat

Milá paní Petro,

je velká škoda, že jste nenapsala dříve. Na většině vysokých škol byl totiž termín pro podání přihlášky do konce února. Ale to nevadí. Tato situace je specifická, ale bude-li moci, pomohu Vám […]

Jaké jsou ale opravdu možnosti?

A tak jsem se dal do hledání a zjistil, že nabídka pro studium za mřížemi je i s ohledem na přísný režim omezena. Vlastně je jen jedna jediná fakulta, která v současné době nabízí tento typ distančního studia.

Vysokou školu můžete studovat od roku 2009 pouze při výkonu trestu ve Vazební věznici Praha – Ruzyně a to na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy obor Teologická nauka. Přihlášky je možné podávat elektronicky až do konce března.

Výuka probíhá v celoživotní formě, tzn. platí se. Pokud by vás toto téma zajímalo více, tak vězte, že už jsou první absolventi bakalářských oborů, kteří studovali ve vězení:

Střední odborné učiliště Vězeňské služby České republiky

Vězeňská služba České republiky provozuje střední odborné učiliště. Vězni mohou získat během výkonu trestu výuční list např. na obráběče kovů, práce ve stravování, nebo elektrotechnické a strojně montážní práce. >>Kompletní nabídka vzdělávacích aktivit<<

Co si myslím o studiu ve vězení?

I když na tuto problematiku můžeme mít různý názor. Myslím, že je dobře, že mají vězni možnost na sobě pracovat. Po konci trestu mají díky studiu větší šanci na trhu práce. V technických oborech je totiž nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců.

Tím, že se mohou snáze zapojit do běžného života a najdou pracovní uplatnění, nemusí dostávat např. podporu v nezaměstnanosti. Mohou tak být prospěšní pro společnost.

Tak jako tak, je to pořád lepší, než aby pobyt na svobodě končil návratem do starých kolejí a k návratu do vězení (recidiva).

A co si myslíte vy? Napište mi váš názor do komentáře.

Pavel Semerád

4.3/5 - (6 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

  1. Vážený pane Semerád,
    můj kamarád je ve vazbě a lze očekávat, že dostane vyšší trest. V takovém případě by rád během VTOS studoval SŠ. Pokud to lze, tak mi prosím sdělte, ve kterých věznicích, jaké obory tam lze studovat a za jakých podmínek. S díky Zdeněk, Brno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *