Každý z nás musí čas od času udělat důležité rozhodnutí. V průběhu dospívání patří mezi taková rozhodnutí výběr střední a vysoké školy.
Právě v případě střední školy se jedná o docela zásadní rozhodnutí, které může významně ovlivnit naši budoucnost. I proto se nám naše okolí snaží poradit, abychom si vybrali správně. Vybíráme si podle našich silných stránek – talentu a předpokladů.
Bohužel člověk někdy udělá rozhodnutí, kterého později lituje, protože pozná, že to byl krok vedle. Ano, i to se stává. Ani tak ale nejde o životní tragédii. Studovaný obor můžete kdykoliv změnit, i když přiznávám, že to není vždy jednoduché.
Pořád je to ale lepší, než strávit zbytek života v oboru, který ve skrytu duše nenávidíte. To by byla vážně škoda.
Pokud ke změně oboru nedojde v průběhu střední školy, máte další „možnost“ přestoupit na jiný obor na vysoké škole.
A právě na toto téma jsem během dneška dostal nezávisle na sobě dva dotazy od mých čtenářů. No, a protože se zase blíží termín pro podání přihlášek na vysoké školy, píšu své odpovědi i vám ostatním. Snad vám to pomůže při vašem rozhodování.
Mohu studovat na vysoké škole jiný obor, než jsem studoval na střední škole?
Při výběru střední školy mi do výběru oboru kecali rodiče. Já jsem bohužel podlehl jejich nátlaku a vybral jsem si obor, který mě absolutně nezajímá a kterýmu stejně nerozumím. Chtěl bych proto na vysoké škole začít studovat jiný obor. Je to vůbec možné?
Moje odpověď
Ano, je to možné. Jen počítejte s tím, že se některé oblasti (=předměty) budete muset doučit sám. Záleží na tom, jakou střední školu studujete a o jaký obor na vysoké škole byste měl zájem.
Znám ale spoustu lidí, kteří po střední škole změnili svůj obor. Není to tedy nic výjimečného. Nemusím chodit daleko. Stačí se podívat na gymnazisty, kteří jdou na technické obory např. na strojní, nebo stavební fakultu.
První semestry jsou ale náročné pro všechny. Je totiž potřeba, aby všichni dohnali znalosti z předmětů, kterým se na střední příliš nevěnovali.
Obor na střední škole jsem si vybrala špatně a tomu odpovídá i můj prospěch. Jak se na mě pak budou dívat na vysoké škole?
Už od prvního ročníku na střední škole jsem věděla, že jsem si vybrala špatný obor a celé 4 roky jsem kvůli tomu protrpěla.
Celé studium jsem ty předměty nenáviděla a bylo pro mě téměř nemožné se do nich učit, natož skvěle prospívat. Dost mi to snižovalo sebevědomí a dnes se za své známky stydím. Doma to naštěstí pochopili, i když z mých studijních výsledků nadšení nejsou.
Bohužel čas vrátit nemohu. Nechci si ale pokazit příležitost dostat se na svůj vysněný obor na vysoké škole, pro který žiju a vím, že ho potřebuji pro své budoucí povolání. Už od druháku se na něj sama připravuji.
Můj dotaz proto spočívá v tom, zda mě někdo bude soudit za to, jaké jsem měla na střední škole známky, nebo je to jedno?
Já jsem s tím sice vyrovnaná, jelikož vím, že to bylo kvůli tomu, že jsem to studovat nechtěla a tak jsem se raději učila na to, co mě baví a co chci jednou dělat.
Nyní udělám maximum, abych odmaturovala co nejlépe, ale ty předchozí roky mě mrzí.
Moje odpověď
Prospěch ze střední školy je důležitý v případě, kdy za něj můžete u přijímacích zkoušek dostat nějaké body navíc. Tyto body mohou nakonec rozhodnout o konečném pořadí a mohou být důvodem, že se uchazeč na vysněný obor nakonec nedostane.
Na některých vysokých školách dokonce přijímají uchazeče ke studiu i jen na základě studijního průměru. I to je další důvod pro to, abyste dosáhla co nejlepších studijních výsledků.
Abych vás ale zbytečně nestrašil a abych vám spíše zvednul sebevědomí – existuje spousta vysokých škol, kde prospěch pro konečné pořadí není důležitý. Důležitá je samozřejmě maturita, bez které vás na vysokou školu nepřijmou.
Určitě vás potěším i tím, že na vysoké škole (až na ni budete studovat) nebude vůbec nikoho zajímat, jaký jste měli prospěch na střední škole. Nikdo se vás na to nikdy ptát nebude.
Víte, hodnocení ze střední školy může být určitou možností pro srovnání studentů. Ale jak chcete srovnávat rozsah a náročnost předmětů na jednotlivých typech středních škol. Vždyť to technicky není možné.
Snad jen ty státní maturity mohou o něčem napovědět. Ale určitě ne to, jaké známky a jaký průměr jste měla v průběhu studia. Možná se mýlím, ale tohle je zkrátka můj názor.
Proto se vaší studentskou historií zbytečně netrapte, stejně ji už nezměníte. Místo toho se teď zaměřte, abyste se co nejlépe připravila na přijímací zkoušky a abyste úspěšně dokončila střední školu.
Vše ostatní do hlavy dostanete v průběhu studia. Když má člověk motivaci a vidí ve studiu nějaký smysl, jde to vždy o trochu snáze. 🙂
————————
Tito mí čtenáři, přestože si lámou hlavu se změnou oboru, mají to štěstí, že již vědí, co chtějí studovat. Sám jsem ale patřil mezi tu skupinu maturantů, kteří svůj obor dlouho hledali. Dokonce ještě dva roky po maturitě.
Jste na tom podobně? Nezoufejte, rád vám s výběrem pomohu. Začněte tím, že si stáhnete můj E-BOOK: Jak si vybrat vysokou školu, a pokud by to nepomohlo, nabízím vám individuální konzultaci.
Přeji vám úspěšné studium a úspěšné přijímací zkoušky.
Pavel Semerád
Nyní jsem ve 3. ročníku na obchodní akademii.. bohužel asi vím, že jsem si vybrala špatně. Je možné se dostat na lékařskou fakultu i když nebudu mít gympl? Jen bude asi nemožné se doučit chemii, biologii a fyziku za rok.. myslíte, že by byl dobrý gap year na učení na přijímačky?
Velmi záleží na Vašem skutečném zájmu o medicínu. Jak vlastně víte, že bude medicína ten Váš správný obor? Já toto rozhodnutí nezpochybňuji, jen byste si na tuto otázka měla být schopna sama sobě odpovědět.
Obecně ale platí, že pokud opravdu po něčem toužíte, tak se to jste schopna naučit. Znám např. jednoho absolventa stavební průmyslovky, který je dnes lékařem. Mohlo by Vás to inspirovat a motivovat, abyste téhož úspěchu dosáhla z obchodky.
Je možné jít na medicínu i přesto že jsem byla na ekonomické střední škole?
Ano, je to možné.
Mohu se dostat na medicínu, když nestuduji na gymnáziu?
Ano, je to možné. Znám osobně několik příkladů, které tuto moji domněnku potvrzují.