Dá se zvládnout studium na vysoké škole i po 40?

Sdílejte článek s přáteli.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Studium po 40
Studovat se dá v každém věku!

Nedávno mi přišel email od paní Hany, která by velmi ráda studovala na vysoké škole. Nebyla si ale vůbec jistá, jestli by studium po 40 zvládla.

Je mi 47 let a nějak vnitřně cítím, že potřebuji získávat nové informace, chci se učit a dodělat si vysokoškolské vzdělání. Jenže kámen úrazu je ten, že vůbec netuším, zda na vysokou školu v mém věku stačím a zda se vše dá zvládnout při zaměstnání a domácnosti.
Hledala jsem vysokou školu bez přijímaček a podařilo se mi najít obor, který by se mi líbil. Byla jsem již na přijímacím pohovoru, ale stále váhám, zda do toho jít. Přeci jen jsem více než 25 let po škole.

Moje odpověď

Vážím si Vaší důvěry. Rozhodovat za někoho jiného je ale velká odpovědnost, proto Vám mohu odpovědět jen tak, jak bych to udělal já.

Mám za sebou i studium v kombinované formě, takže vím, co tento typ studia obnáší. Nikdy jsem však (zatím) nestudoval po 40. Magisterské studium jsem dokončil ve 26 letech. Měl jsem ale kolem sebe spoustu skvělých spolužáků. Nedělejte si však iluze, že bychom byli všichni vrstevníci. Vůbec ne! Právě na kombinovaném je velká věková různorodost a, upřímně, 47 let není žádný věk.

Pokud opravdu chcete studovat, nenechte se odradit kýmkoliv kolem sebe. Obzvláště závistivé okolí dokáže být velmi jízlivé a rádo Vám (ne)úspěch „osladí“. Proto:

  1. Zvažte své časové a materiální možnosti s ohledem na rodinu. Bez podpory Vašich nejbližších by bylo studium velmi obtížné. Stačí jejich pochopení, že jim nebudete k dispozici každý víkend, protože se budete muset učit a být ve škole.
  2. Dohodněte si předem se zaměstnavatelem pracovní podmínky. Potřebujete, aby Vám umožnil účast ve výuce. To fakt nepodceňujte, protože výuka probíhá obvykle v pátky (probíhají konzultace, prezentují se různé výstupy) a svojí neúčastí byste mohla ohrozit zdárný průběh studia. Samozřejmě, že se dá vše nahradit (doplnit), ale bude Vás to stát mnohem více času, který byste mohla věnovat např. právě rodině. Navíc, jak jsem pochopil Váš dotaz, Vy přece chcete studovat i kvůli novým informacím – abyste se něco nového dozvěděla -, nejen kvůli titulu.

Milá paní Hanko,

pokud chcete znát opravdu můj názor, nenechte se odradit věkem! Věk není nic, co by Vám mělo bránilo ve studiu. Pokud mi stále nevěříte, tak dva mí spolužáci dokončili PREZENČNÍ studium na VUT v Brně, když jim bylo 50+!

Pokud budete mít možnost, jděte do toho! Když to neuděláte, třeba si to budete jednou vyčítat. Studovat se dá v každém věku!

Přeji Vám mnoho úspěchů a ať vše dopadne dle Vašich představ!

Pavel Semerád

Dá se zvládnout studium na vysoké škole i po 40?
Ohodnoťte článek. Aktuálně: 5/5 (11)

Pavel Semerád
Má kariéra vysokoškolského učitele začala v roce 2011, když jsem dostal bláznivý nápad studovat doktorské studium na Mendelově univerzitě v Brně. I přes dobře míněné rady jsem vydržel a v roce 2014 jsem získal titul Ph.D. Jako student jsem za 10 let prošel všemi typy studia. O své zážitky, zkušenosti a doporučení se dělím na mém blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *