Dá se zvládnout studium na vysoké škole i po 40?

Nedávno mi přišel e-mail od paní Hany, která by velmi ráda studovala na vysoké škole. Nebyla si ale vůbec jistá, jestli by studium po 40 zvládla.

Je mi 47 let a nějak vnitřně cítím, že potřebuji získávat nové informace, chci se učit a dodělat si vysokoškolské vzdělání. Jenže kámen úrazu je ten, že vůbec netuším, zda na vysokou školu v mém věku stačím a zda se vše dá zvládnout při zaměstnání a domácnosti.
Hledala jsem vysokou školu bez přijímaček a podařilo se mi najít obor, který by se mi líbil. Byla jsem již na přijímacím pohovoru, ale stále váhám, zda do toho jít. Přeci jen jsem více než 25 let po škole.

Moje odpověď

Vážím si Vaší důvěry. Rozhodovat za někoho jiného je ale velká odpovědnost, proto Vám mohu odpovědět jen tak, jak bych to udělal já.

Mám za sebou i studium v kombinované formě, takže vím, co tento typ studia obnáší. Nikdy jsem však (zatím) nestudoval po 40. Magisterské studium jsem dokončil ve 26 letech. Měl jsem ale kolem sebe spoustu skvělých spolužáků. Nedělejte si však iluze, že bychom byli všichni vrstevníci. Vůbec ne! Právě u kombinovaného studia je velká věková různorodost a, upřímně, 47 let není žádný věk.

Pokud opravdu chcete studovat, nenechte se odradit kýmkoliv kolem sebe. Obzvláště závistivé okolí dokáže být velmi jízlivé a rádo Vám (ne)úspěch „osladí“. Proto:

  1. Zvažte své časové a materiální možnosti s ohledem na rodinu. Bez podpory Vašich nejbližších by bylo studium velmi obtížné. Stačí jejich pochopení, že jim nebudete k dispozici každý víkend, protože se budete muset učit a být ve škole.
  2. Dohodněte si předem se zaměstnavatelem pracovní podmínky. Potřebujete, aby Vám umožnil účast ve výuce. To fakt nepodceňujte, protože výuka probíhá obvykle v pátky (probíhají konzultace, prezentují se různé výstupy) a svojí neúčastí byste mohla ohrozit zdárný průběh studia. Samozřejmě, že se dá vše nahradit (doplnit), ale bude Vás to stát mnohem více času, který byste mohla věnovat např. právě rodině. Navíc, jak jsem pochopil Váš dotaz, Vy přece chcete studovat i kvůli novým informacím, abyste se něco nového dozvěděla, nejen kvůli titulu.

Milá paní Hanko,

pokud chcete znát opravdu můj názor, nenechte se odradit věkem! Věk není nic, co by Vám mělo bránit ve studiu. Pokud mi stále nevěříte, tak dva mí spolužáci dokončili PREZENČNÍ studium na VUT v Brně, když jim bylo 50+!

Pokud budete mít možnost, jděte do toho! Když to neuděláte, třeba si to budete jednou vyčítat. Studovat se dá v každém věku!

Přeji Vám mnoho úspěchů a ať vše dopadne dle Vašich představ!

Pokud potřebujete poradit s výběrem vysoké školy, nebo řešíte jiné studijní záležitosti, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.5/5 - (28 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 5

  1. Dobrý den, je mi 55 let. Ve školství pracuji 8 let jako vychovatelka. Ráda bych si chtěla dodělat vysokoškolské studium pro 1. stupeň. Je to ještě možné v mém věku? Děkuji

    1. Nevidím žádný důvod, proč by to nemělo být možné (věk není překážka!). Samozřejmě je nutné vzít v úvahu Vaše pracovní a rodinné povinnosti, ale technicky vzato se můžete pustit do studia kdykoliv. Držím Vám pěsti při studiu!

  2. Milá Rachell,
    z toho, co popisujete, bych si také nedokázal představit, že by bych byl schopen studovat. ALE (naštěstí) život je otázka preferencí a životních hodnot. K tomu, abyste mohla studovat, čas potřebujete. Znamená to tedy jediné – buď méně spát (nedoporučuji), nebo přizpůsobit tomu i své pracovní povinnosti a bohužel i trochu osobní život. Nikdy jsem netvrdil, že je to jednoduché. Je to ale jediné možné řešení. Pokud i přes veškerou snahu chcete studovat, ale časově jste natolik vytížená, že nemůžete obětovat cca 4 dny v měsíci prezenční výuce (u kombinovaného studia), potom můžete zvolit nějakou online formu. Např. u profesního studia, které nabízí jeden z mých partnerů – společnost CEMI – můžete studovat MBA a LL.M. programy z domova. Pokud byste se rozhodla pro tuto nabídku, nezapomeňte zadat do přihlášky heslo TATULDA a já vám ušetřím 2000 Kč nad rámec poskytovaných slev. Přeji Vám mnoho úspěchů. Pavel Semerád

  3. Studium muze byt zadarmo..na co se ale zapomina je cas. Nenasla jsem cestu studovat pri 16-18h smenach, 7 dni v tydnu… kdy pri jednom dni volna musim rozhodne par hodin spat. Pokud tedy den volna 1x za mesica mam…..Casto se zapomina, ze lide musi platit najem, benzin, jidlo pro deti a den ma jen 24h…..minus 18h v praci je 6h je nemozne studovat….A pokud nekdo pracuje 18h jako ja a studuje pri tom neverim ani omylem !!! 😂😂😂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *