Mohu začít prezenční studium po 26 roku?

Taky věříte tomu, že prezenčně studují jen mladí do 26 let a kombinovaně všichni ostatní? I Bára kvůli tomu váhá – ráda by totiž začala prezenční studium po 26 roku. Vybrala si totiž obor, který se vyučuje jen prezenčně. Proto mi poslala svoji otázku:

Mám takový malý dotaz, co se týče studia na vysoké škole. Velice mě zaujala Právnická fakulta Masarykovy univerzity a její magisterský program – Právo a právní věda.
Zjistila jsem, že se tento obor dá studovat pouze v prezenční formě. Jsem v takové situaci, že si nemohu nyní dovolit odejít do Brna a začít studovat prezenčně. V budoucnu bych si ale přála se na fakultu dostat. Je možné začít studovat např. až ve 28 letech i když je to prezenční forma studia?

Moje odpověď

Milá Báro,

prezenčně se dá studovat v každém věku. Je sice pravděpodobnější, že potkáte 20letého studenta na kombinovaném, než 50letého na prezenčním, to ale neznamená, že byste neměla jít za svým snem.

Měl jsem spoustu spolužáků, kteří byli různého věku. Proto vám mohu s klidným svědomím odpovědět tak, jak asi doufáte. Vůbec nevadí, že začnete studovat později.

Sám jsem měl dokonce dva spolužáky, kterým bylo přes 50, když dokončili prezenční magisterské studium na VUT.

Jasně, je potřeba, abyste pro studium měla vytvořené podmínky – pracovní i rodinné – ale jinak neexistují žádné věkové limity.

Ty však platí u zdravotního pojištění, které si po 26 roku budete muset platit sama. Dále nebudete moci uplatnit studentské slevy. Jinak ale budete muset plnit všechny studijní povinnosti jako vaši spolužáci.

Pokud i vy váháte, jakou vysokou školu si vybrat, přečtěte si můj e-book, ve které vám poradím, jak na to.

Přeji vám úspěšné studium.

Pavel Semerád

4.2/5 - (13 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *