Studium po 40: Nechci skončit do konce života v dílně!

Je vždy velmi inspirativní, když potkám někoho, kdo na sobě nepřestává pracovat a snaží se o to, aby byl lepší ve své profesi. Toto úsilí bývá o to obdivuhodnější, když je to někdo s 20letými zkušenostmi v oboru.

Člověk by řekl, že je to už přece „zbytečné“. Co nového se tito profíci mohou ještě naučit? Myslím, že se mohou naučit hodně nového. V tomhle článku se s Vámi podělím o životní příběh mého čtenáře a o jeho důvody, které ho vedou ke studiu na vysoké škole po čtyřicítce.

Chtěl bych Vás poprosit o radu. Před měsícem jsem měl čtyřicáté narozeniny. Po základní škole jsem se vyučil v oboru truhlář pro výrobu nábytku a poté odmaturoval na nástavbovém studiu v oboru truhlář čalouník. Nyní mám za sebou dvacetiletou praxi v truhlářské výrobě, myslím, že úspěšnou. Chtěl bych začít studovat na Mendelově univerzitě obor Nábytkové inženýrství, nebo nějaké velmi podobné zaměření jako Design nábytku a podobně.

Možné je pro mě jen dálkové studium, protože chci zůstat v zaměstnání. Jako student jsem byl průměrný. Takže si nejsem jistý, jestli si něco takového mohu dovolit, ale cítím, že pokud nezačnu, tak skončím do konce života v dílně. Chtěl bych se posunout dále v oboru. Myslím si, že vůli na učení mám. Potřeboval bych poradit, jak mám postupovat a jak se na vše připravit? Jsem prostě velmi dlouho ze školy. Za každou radu Vám velmi děkuji.

Moje odpověď

Vážím si Vaší důvěry a rád Vám poradím, jak na to. Studium je totiž dostupné pro každého, kdo splní přijímací zkoušky. Takže je zbytečné se trápit otázkou, jestli si něco takového můžete dovolit. Samozřejmě, že můžete!

Studium na Lesnické a dřevařské fakultě MENDELU

Je velká škoda, že jste mi nenapsal o měsíc, možná o dva dříve. V pondělí totiž začíná na MENDELU zimní semestr, do kterého se již nemůžete přihlásit. Vaše studium Lesnické a dřevařské fakulty budete muset o rok odložit. 🙁

Dále Vás nepotěším i tím, že se Vámi zvolené obory – Nábytkové inženýrství a Design nábytku – dají studovat jen v prezenční formě. V kombinované formě však můžete studovat nový obor Technologie a management zpracování dřeva, který by měl zahrnovat vše, co očekáváte.

Jak postupovat při přihlášení ke studiu?

Na Mendelovu univerzitu se přihlášky podávají pohodlně online. K přihlášce musíte přiložit mj. Vaše maturitní vysvědčení a zaplatit poplatek za přihlášku. Doporučuji Vám sledovat webové stránky fakulty, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o přijímacím řízení.

Nebudete-li si něčím jistý, nebo pokud budete mít jakékoliv otázky, nebojte se obrátit přímo na studijní oddělení.

Jak se připravit?

Příprava na přijímací zkoušky

Na „Váš“ obor je hlavním kritériem průměrný studijní prospěch ze studia na střední škole. Je tedy velká pravděpodobnost, že můžete být přijat i bez přijímací zkoušky.

Příprava na studium

Píšete, že jste ze studia již delší dobu. Na tomhle oboru je však kromě praktičtěji zaměřených předmětů také nezbytný „vysokoškolský základ“ jako je matematika, statistika, fyzika a chemie. Budete proto muset oprášit znalosti i v těchto obecnějších oblastech.

Pevně však věřím, že tuto přípravu zvládnete, stejně jako celé studium! Osobně totiž věřím, že Vaše touha posunout se dále v oboru je tou nejlepší motivací ke studiu. Pomůže Vám i v případech, kdy se objeví nějaká překážka.

Držím Vám pěsti a přeji úspěšné studium.

Pavel Semerád

4/5 - (4 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *