Nenadávejte na to, že „mladí“ nic neumí! Naučte je to!

Už jste také někdy slyšeli větu, že ti „mladí“ nic neumí a že nejsou do praxe připraveni tak, jak byly dřívější generace? Je to jedna z takových těch zažitých polopravd, které mají jediný cíl – rozdělit společnost a naštvat hodně lidí. Zpravidla těch „mladých“.

Ale proč vlastně?

Není problém najít několik „jasných“ důkazů, abychom podepřeli tento chabý názor. Místo toho se raději pojďme podívat na to, proč tomu tak je. A nemusíme chodit ani moc daleko. Je to dobou.

Vývoj a pokrok je jednoduše fascinující. Nemáte-li rádi toto slovo, nahraďte je slovem okouzlující. 😉 O všech těch věcech, které máme dnes na dosah ruky a které nám usnadňují život, si mohli naši předkové nechat tak akorát zdát.

To ale s sebou současně nese i exponenciální nárůst informací v každém oboru a co jste se naučili včera, už zítra bude historie. Troufám si tvrdit, že vás na praxi a na život dokáže připravit snad jen praxe. Stačí však, abyste si vzali na chvíli „volno“ a vlak vám ujede.

Tak to prostě je a bude. Budoucnost zkrátka nezní moc optimisticky: Tímhle tempem se lidstvo samo zahubí. Nejdříve ale naši práci převezmou roboti.

Nesouhlasíte se mnou?

I kdyby to, co říkám, nebyla pravda, tak ta slova každého mladého člověka zamrzí. Zbytečně ho sráží a odrazují od plnění vlastních snů a touhy být lepší.

Vždyť právě proto, aby byl lépe připraven, studuje, vzdělává se, chodí i na špatně placené brigády jen proto, aby získal alespoň nějaké pracovní zkušenosti. Celkově se snaží připravovat v rámci možností, které mu život dává.

A je to málo?!

Bohužel čelí častému problému – nemají se od koho učit. Ti hlavní kritici si totiž střeží své znalosti a zkušenosti, jakoby to bylo něco unikátního a jedinečného.

Možná je to pravda a je to skutečně unikátní. Ale dost možná si své know-how úzkostlivě střeží jenom proto, aby si udrželi imaginární náskok před mladší generací a aby ochránili své pracovní místo před konkurencí.

Má to logiku?

Zapomínají přitom na to, že i oni byli kdysi mladí a jejich tehdejší kolegové se jim stali nejbližšími učiteli a rádci. Jsem si vědom, že ani jejich začátky nebyly jednoduché. Ani mé nebyly! Proto situaci trochu odlehčím nadčasovým vtipem.

Inženýr je první den ve fabrice a přijde za ním starší kolega a řekne mu: „Ty mladej, běž zamést dvůr.“ Inženýr se na něj podívá a s překvapením řekne: „Ale, já jsem inženýr!“ A ten starší odpoví: „A jo, já jsem zapomněl, tak pojď, já ti to ukážu!“

Byly doby, kdy jsem právě tento vtip nesnášel. Sám jsem totiž ten „inženýr“, dokonce dvojitý. Ale když začnete číst mezi řádky, když dosadíte místo zametání dvoru jinou činnost, přesně takhle by to mělo fungovat.

Zkrátka, starší by měli být ochotni pomoct těm mladým, protože jedině tak se mohou něco naučit. Ale platit by to mělo i obráceně! Ačkoliv se to může zdát jako tvrdý direkt, tak tady nikdo nejsme napořád. Otázkou času tedy je, kdy to po nás kdo a jak převezme?

(R)evoluce: Ti „mladí“ budou jednou i vašimi nástupci!

Zní to možná trochu naivně, ale jedině tak můžete inspirovat, naučit a připravit „ty mladé“ na praktický život. Na něj vás – a to už určitě víte – jen škola připravit nemůže. Když to neuděláte, tak se i z těch „mladých a perspektivních“ stanou časem „staří a zapšklí“.

Nebudou otevřeni těm nově příchozím a budou si střežit své zkušenosti, ke kterým se po 30 letech v oboru museli SAMI dopracovat. Je škoda, že vedle sebe neměli někoho, kdo by je oborem provedl rychleji a bez zbytečných chyb! Kde by jen za těch 30 let mohli být?!

Chcete-li být sami úspěšní, musíte si najít čas dát něco zpět své komunitě a své zemi. Podat někomu ruku a pomoc lidem vás uspokojí více, než cokoliv jiného, co jste doposud udělali. [Arnold Schwarznegger – 6 pravidel úspěchu]

Já vnímám tady tu práci a projekty, které připravujeme tak, že z části bych měl dávat něco zpátky té komunitě […] např. přednášet na vysokých školách a lidem ukázat určitý pohled. [Petr Mára – odpověď na otázku]

Dávejte zpět!

Tato myšlenka je důvodem, proč píšu tento blog. Chci pomoci studentům se studiem, se psaním závěrečných prací a s překážkami, které je mohou potkat. Proč? Protože i já jsem byl student, i já jsem udělal spoustu chyb a všechno pro mě bylo těžké. Na to nezapomínám!

Pozn. Nedělám si iluze, že by byl můj obsah nadčasový a že podobné rady nenajdete i někde jinde na internetu. Blog píšu ale proto, abych vám předal to nejlepší, co vám jako učitel mohu předat. Proto to dělám a proto mě to baví!

Nebojte se (také) sdílet své know-how!

Nenabádám vás k tomu, abyste světu vyzradili obchodní tajemství, nebo porušili pravidla mlčenlivosti. Sdílejte příběhy, zkušenosti – ať už dobré nebo špatné – a postupy.

Upřímně, a to si přiznejme, málokdo bude schopen váš úspěch jednoduše zopakovat. Sami totiž víte, co všechno jste museli obětovat, abyste se dostali tam, kde jste nyní. Stanete se však vzorem pro mladé, kteří budou hledat vlastní cesty k úspěchu. A jen díky vám se nevzdají!!!

Chcete se podělit o své zkušenosti, můžete!

Jsem velmi rád, že za poslední roky přibývají úspěšní podnikatelé, manažeři, výzkumníci a lidé z nejrůznějších oborů, kteří se světem dělí nejen své vědění, ale i o své životní příběhy. Pro mě jsou to vždy velmi zajímavá a inspirativní videa, rozhovory a podcasty.

Rád sleduji tyto projekty. Víte-li o dalších zajímavých, podělte se o ně s námi v komentáři.

Cesta úspěšných a Lidé z praxe pořádají přednášky určené převážně pro studenty. Jak ale sami poznáte, ty přednášky nejsou „jen“ pro studenty.

Mladý podnikatel a Na volné noze jsou projekty, které se věnují převážně podnikání. Hosté se s vámi podělí o své názory a zkušenosti z nejrůznějších oborů.

Tedx Talks je opravdu globální platforma přednášek. 20 miliónů odběratelů a 142 tisíc videí hovoří samo za sebe.

Proč vám o nich říkám?

Důvody jsou popravdě dva.

  1. Všechny tyto projekty jsou místa, kde za určitých podmínek můžete vystoupit i vy. Kromě posílení a budování své osobní značky tak můžete s ostatními lidmi sdílet svůj životní příběh.
  2. Hledali jste někdy nového kolegu do firmy? Jak těžké pro vás bylo zaujmout na pracovním trhu potenciální kandidáty? Inzeráty jsou jednou z možností, ale u nastupující generace Y tzv. mileniálů není rozhodující jen mzda a firemní benefity. Chtějí si s lidmi sednout i po lidské stránce a chtějí se prací bavit. To je to, co starší generace nemá ráda, spíše to nedokáže pochopit, ale je to tak. Využijte toho a oslovte potenciální kolegy, které nadchnete pro svůj projekt jen tím, že se jim představíte i po lidské stránce.

Přednášet můžete i na vysoké škole!

Zní to šíleně, že se manažer nebo podnikatel stane učitelem a že bude dokonce přednášet i zadarmo?

Toto je ale trend, který funguje ve světě a pomalu přichází i k nám. Úspěšní lidé a lídři v oborech přednáší i na školách a dělí se o své bohaté zkušenosti se svými následovníky. Stejně tak se do výuky zapojují i firmy, které reprezentují interní odborníci na určité oblasti.

Pokud vás tato příležitost zaujala, kontaktujte libovolnou vysokou školu a nabídněte jí spolupráci ve formě přednášek. Uvidíte, že to bude ku prospěchu všech. Opravdu všech!

Těším se na vaši přednášku, protože i díky vám budou mladí připraveni na praxi. A kdoví, třeba budou připraveni lépe než předchozí generace. 🙂

Děkuji vám za to!

Pavel Semerád

4.6/5 - (5 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

  1. Že budou lépe připraveni než generace? Možná. A když, tak jen ti kteří studují proto, aby pak dělali, co se naučili. Ale většina studují jen proto, že mají rodiče a tím si nemusí nic vydělat. Radši by studovali do konce života.

    1. Děkuji za Váš komentář. Já sám to ale vidím trochu jinak. Podle mě většina nestuduje jen proto, že by je rodiče podporovali. To by v podstatě odporovalo smyslu studia a vzdělávání. Samozřejmě mohou být ve Vašem okolí tací, kteří tohoto komfortu využívají, ale rozhodně se nejedná o většinu. A to, že se budou muset vzdělávat do konce života, s tím souhlasím. Nic jiného jim ani nezbyde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *