Inteligentní člověk s vedoucím práce NIKDY nekonzultuje… 😯

Pod mým videem o chybách v diplomkách se objevil jeden komentář, s jehož obsahem nesouhlasím. Týkal se totiž chybného pohledu na konzultace mezi studenty a vedoucími závěrečných prací.

Komentář mého diváka

Mladší mají jednu chybu – nečtou a neumí česky a nemají cit pro vyjadřování, o gramatice nemluvě. Tady to tlachání o tom se odkazovat na vedoucího práce je sebevražda a inteligentní člověk by se k tomu nikdy nesnížil. Práce je prokázání určité práce s informacemi nabytých během studia, není to práce vedoucího. Ten má být jen rádcem. Tohle je asi video pro soukromé školy nebo nechápu.

Moje odpověď

Děkuji za Váš názor, se kterým ale nesouhlasím.

Spolupráce mezi studentem a vedoucím je důležitá

To, že by se k tomu inteligentní člověk nikdy nesnížil, je nesmysl. Tohle může udělat jen hlupák, který tak akorát zamrzne na velmi nízké úrovni, protože plně nevyužije svou příležitost a vlastní potenciál.

Nekonzultovat s vedoucím není známka punku, i když to ňácí kluci říkali.

Byla (už) spousta takových hrdinů, kteří toho zpětně litovali. Netvrdím, že všichni a že nejde napsat práce bez konzultací. Vyžaduje to ale, aby měl student s tématem už nějaké zkušenosti ideálně z praxe (ze svého povolání).

I tak si ale myslím, že si moudrý člověk nechá poradit a přinejmenším si poslechne rady zkušenějšího. To, že si pak některé pasáže udělá podle sebe, je jeho svobodné rozhodnutí.

Naopak z vlastní zkušenosti a mé konzultantské praxe vím, že pokud tato spolupráce nefunguje, tak to je na kvalitě práce většinou poznat. Někdy pak takovou práci student vůbec neobhájí. Někdy se i zmínka o nekonzultování studenta objeví v posudku vedoucího.

Nezapomínejte, prosím, na to, že se student i při psaní své závěrečné práce učí. Vedoucí je sice v pozici učitele, ale stejně tak studenta metodicky vede a radí mu, jak a čím práci vylepšit. Je tak nejen rádcem ale i mentorem.

Moje doporučení – konzultovat – platí nejen pro studenty soukromých, ale i veřejných vysokých škol

Video, pod kterým se objevil Váš komentář, jsem nahrál jako učitel na veřejné vysoké škole a je určené pro všechny studenty. Jestli to nechápete, tak mě to opravdu mrzí, ale pravděpodobně nejste mojí cílovou skupinou.

Mladší nečtou a neumí česky

Tady to mezigenerační vyvolávání střetů a srovnání nemám rád. Jsou lidé s dobrou češtinou a špatnou češtinou, ale rozhodně to nejde dělit podle věku. Pravděpodobně jste si zvolil nevyhovující vzorek dat. To se někdy stává.

Přeji Vám pro příště otevřenou mysl a mnoho úspěchů ve Vašem kvantitativním zkoumání.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *