Teď už vím, že jsem měla konzultovat s vedoucí práce! 😔

Když jsem v prosinci napsal článek o hodnocení bakalářské práce pana ministra Lipavského, doufal jsem, že se mi podaří přesvědčit studenty, aby (určitě) konzultovali s vedoucími prací. Je duben a zjišťuji, že jsem svůj cíl nesplnil.

Před pár dny mi totiž napsala Gábina. Ta poslala vedoucí práce až výslednou podobu práce. Jen pár dní před odevzdáním. Jak můžete předpokládat, hodnocení nebylo nic moc. A tak se nabízí otázka, jestli práci v této podobě odevzdat, nebo si prodloužit studium.

Příběh mé čtenářky Gabiny

Dovoluji si vás požádat o radu. Před pár dny jsem poslala finální verzi bakalářské práce své vedoucí práce (je pár dní do odevzdání) a obdržela jsem od ní následující vyjádření.

„Bakalářská práce není téměř obhajitelná. Z textu je hned vidět, že byla vytvářena na poslední chvíli. Práci budu hodnotit klasifikací E. Uvidíme, jak ji ohodnotí oponent a jak se k ní postaví komise. Škoda, že jste v průběhu tvorby nevyužila možnosti průběžné konzultace.

Bohužel jsem práci v průběhu zpracování vůbec nekonzultovala. Byla jsem si jistá, že postupuji správně. Byla to moje chyba!

Pouze nesouhlasím s tvrzením, že jsem práci zpracovávala na poslední chvílí. Pracovala jsem na ni od listopadu.

Vedoucí znám z jiných předmětů. Je přísná a náročná, ale velmi si ji vážím a rozhodně není posudek ovlivněn tím, že by si na mě zasedla. Prostě jsem si to pokazila. Omlouvám se za upřímnost.

Hlavně mě mrzí to obrovské kvantum času, které jsem nad prací strávila (práce má rozsah 84 stran včetně příloh).

Mohu vás požádat o názor, zda mám práci odevzdat, smířit se se známkou E a pokusit se ji obhájit (je otázkou, zda se to podaří), nebo to mám raději vzdát a prodloužit studium?

Předem děkuji, Gábina

Moje odpověď

Milá Gábino,

děkuji Vám za důvěru, pokusím se Vám odpovědět.

Je opravdu velká škoda, že jste práci s paní vedoucí nekonzultovala, protože jste mohly práci významně vylepšit (dle jejích představ).

Vím, že Vám nezbývá mnoho času. Přesto to nevzdávejte. I takto na poslední chvíli bych se pokusil práci alespoň trochu, kosmeticky, vylepšit. Těžko se mi ale bez znalosti Vaší práce radí, čím konkrétně.

Mohlo by pomoci rozšíření teoretické části, abyste mohla své výsledky konfrontovat s větším počtem autorů, nebo provedení hlubších analýzách v praktické části. Na to bych ji potřeboval vidět.

Stejně tak je otázkou, jestli práci v této podobě odevzdat

Píšete, že je Vaše paní vedoucí známá svým nekompromisním přístupem, což mi dává trochu optimismu, že by se ta práce dala za 3 obhájit. Zvláště pak, pokud ji tak vnímají i její kolegové (členové zkušební komise). Potom by tu trojku mohli potvrdit.

Záleží tedy na Vás.

Trojka je (taky) hezká známka. A nikdy se Vás nikdo nezeptá, za kolik jste ji obhájila. Teda nebudete-li ministryní zahraničních věcí.

Držím Vám pěsti, ať svoji práci úspěšně obhájíte.

Budete-li potřebovat pomoct s přípravou obhajoby, rád Vám pomohu.

Pavel Semerád

4.5/5 - (4 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

  1. Dobrý den,

    rád bych se dotázal, zdali je vhodné konzultovat prezentaci k obhajobě se svým vedoucím práce? Případně ho žádat o nějaké rady a tipy k doplnění.

    1. Dobrý den, určitě to je možné. Hlavně je to ideální parťák, který Vám pomůže zodpovědět otázky z posudků. PS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *