Je dobrý nápad, dát práci přečíst odborníkovi z praxe?

Otázka mé čtenářky

Píšu diplomovou práci, kterou budu odevzdávat v zimě. Mám ji už v podstatě z 99 % hotovou, vlastně mi chybí jen formální opravy.

Proto mě napadlo, že bych ji poslala na přečtení někomu z praxe. Můj vedoucí se totiž mým tématem v praxi nezabývá, a tak mi sice zkontroluje formální náležitosti, ale nemůže mi zase tak úplně poradit, kde třeba práci vylepšit obsahově.

Hlavně by mě ale celkově zajímal názor někoho, kdo má k tématu blízko.

Co si o tom myslíte? Je to obvyklé, oslovit někoho oboru, jestli by si nepřečetl práci?

Moje odpověď

Děkuji za Vaši důvěru, rád se s Vámi o můj názor podělím.

Osobně si myslím, že je to dobrý nápad.

Je vždycky přínosné, když si práci přečte před odevzdáním více lidí, kteří Vám na ni mohou říct svůj názor.

Netvrdím, že se všemi doporučeními musíte řídit, ale je to cenná zpětná vazba, díky níž můžete kvalitu své práce vylepšit.

Stejně tak je dobré, když si práci přečte někdo jiný, aby Vám pomohl vychytat pravopisné, gramatické i vyjadřovací chyby. Nikdy je totiž všechny nevychytáte, s autorskou slepotou válčíme všichni. Může to být např. někdo z rodiny, nebo ze spolužáků.

Přeji Vám, ať svoji práci vyšperkujete a úspěšně obhájíte.

A pokud byste nenašla nikoho, kdo by si Vaši práci přečetl, můžete ji poslat i mně a v rámci konzultace se na ni můžeme podívat společně.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 11. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.