Jak získat práci v oboru, který nemám vystudovaný?

V návaznosti na můj článek – jak získat pracovní místo v oboru i bez praxe – jsem dostal otázku od čtenáře, který řeší trochu jiný problém. Chtěl by získat práci v oboru, který nemá vystudovaný.

Napsal mi proto:

Chtěl bych se Vás zeptat, zda byste neměl pár rad k tomu, jak sehnat práci v oboru, který člověk nemá vystudovaný (např. management)?

Moje odpověď

Děkuji za Vaši otázku, rád Vám na ni odpovím. Odpověď je totiž velmi jednoduchá.

Pokud chcete získat práci v managementu, napište do firmy, jděte na pohovor a začněte pracovat.

To je jako celé?!

V podstatě ano. Vždyť otázka zněla, jak získat práci v oboru.

Ale…

Já vím, oba vnitřně cítíme, že je rozdíl mezi tím „získat práci“ a „zvládnou práci a být v ní úspěšný“. To druhé už tak jednoduché není. Stejně tak ale nemusí být vždy nutné, abyste měl mnohaletou praxi. Záleží totiž na pozici, na kterou se hlásíte.

Pohled na praxi ve firmách

Existují v podstatě dva přístupy.

Jeden je takový, že Vás bez poutavého životopisu nepozvou ani na pohovor. S tím ale nic neuděláte.

Nevadí!

Jsou totiž i firmy, které Vám prominou, že nemáte (dostatečnou) praxi, protože mají vlastní tréninkové programy, ve kterých Vás zaškolí. Důležitější je pro ně Vaše nadšení a předpoklady pro práci a to, jak si sednete po lidské stránce.

Neočekávejte však, že se z Vás stane přes noc vynikající manažer. Stejně tak Vám asi hned nesvěří tým o tisíci lidech.

Začnete spíše pracovat na nižších pozicích a v závislosti na Vašich výsledcích se můžete propracovat výše ve firemní hierarchii.

Znám i firmy, kde si i vysoce postavení manažeři s letitými zkušenostmi musí na začátku projít firemní kolečko, aby poznali svůj produkt a pochopili vše kolem. Takže stráví nějaký čas i ve výrobě. Praktická zkušenost je totiž lepší než čtení propagačních materiálů.

Co bych Vám doporučil na začátek?

Začněte sbírat zkušenosti

Žádný zkušený manažer z nebe nespadl. Chcete-li začít kariéru v managementu, nebojte se přihlásit do výběrového řízení. Nenechte se odradit tím, že Vás někde odmítnou, nebo že Vás zařadí na jinou než vysněnou pozici.

Každý den pro Vás bude cenný a tyto zkušenosti pak budete moci v budoucnu využít. A hlavně už nebudete člověk bez praxe v oboru! 🙂

Učte se od zkušenějších kolegů

Podstatou vzdělávání je to, že se učíme od jiných lidí a přebíráme vzorce jejich chování. Děláme to každý den. Ve škole. V rodině. V práci. S přáteli. V podnikání.

Nejlepší je, když najdete někoho, kdo je ochoten se s Vámi podělit o své zkušenosti. A to nejen ty dobré, ale hlavně ty špatné. Vyhnete se tak zbytečným a drahým chybám, které nemusíte sám opakovat.

Začněte se sám vzdělávat

Do svého profesního a odborného růstu budete muset investovat čas, energii i peníze.

  • Čtěte knihy o managementu, odborné články a životopisy úspěšných lidí,
  • sledujte videa,
  • jděte na školení, která Vám pomohou získat znalosti a dovednosti manažera,
  • komplexnější praktické znalosti můžete získat např. studiem MBA. Sám MBA studuji, tak se můžete podívat, jak takové studium probíhá.

Vytrvejte, vyhodnocujte a naslouchejte sám sobě

Pokud se pro nějaký obor rozhodnete, počítejte s tím, že to bude ze začátku hodně náročné. Musíte totiž proniknout do oblasti, ve které Vás jiní převálcují i svými (pod)průměrnými znalostmi. Budete muset zatnout zuby a vytrvat.

Je ale také nutné, abyste svoji práci průběžně a kriticky vyhodnocoval. Hledejte způsoby, jak Vaše výsledky vylepšit.

Nezapomínejte také na to, že by Vás měla práce naplňovat nejen po finanční stránce. Pokud by Vás nebavila a měl byste ji dělat jen pro peníze, nebudete dlouhodobě spokojený a dříve nebo později můžete snadno vyhořet.

Přeji Vám hodně úspěchů v novém oboru!

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.