Jak probíhá opravný termín státnic?

Studenty, kteří neuspějí u státnic, se vždy snažím povzbudit, aby nevěšeli hlavu, protože je to jen poločas. Věřím, že se podruhé ještě lépe připraví a určitě už uspějí!! Ale jakmile se ten den D přiblíží, začnou je sužovat obavy a pokládají si spoustu otázek.

Nemám sice křišťálovou kouli, abych vám řekl, na co se vás bude zkušební komise ptát. Mohu vám ale říct, jak takový opravný termín u státnic probíhá. Stejně jako jsem odpovídal Katce.

Katčiny otázky a moje odpovědi

Strach ze selhání u druhého termínu

Za dva týdny mě čeká opravný termín státní závěrečné zkoušky ze dvou předmětů, u kterých jsem v červnu neuspěla. Čím víc se mi tento den blíží, tím více propadám strachu z opakovaného selhaní a stále na ten opravný termín myslím.

Nervozita (strach) před státní závěrečnou zkouškou je naprosto normální stav a je úplně jedno, jestli se jedná o řádný nebo opravný termín. Pevně věřím, že by vám mohly pomoci mé články, které jsem už na toto téma napsal.

1) Jak překonat strach ze státnic?
2) Jak překonat strach z vlastního selhání u státnic?

Budou vás zkoušející více „dusit“?

Připravuji se už od půlky října téměř každý den a snažím se nic nepodcenit. Jen si stále kladu otázku, jak probíhá opravný termín? Vím, že opakuji jen dva neúspěšné předměty, ale nevím, zda komise bere v potaz čas, který jsem na přípravu měla oproti jiným studentům a jak se říká, zda mě tentokrát nebudou více dusit?

Je dobře, že k přípravě přistupujete takto zodpovědně. Opravný termín probíhá velmi podobně jako ten první. Ve Vašem případě ubude obhajoba a jeden předmět. To však neznamená, že by se na Vás členové zkušební komise nějak zvlášť zaměřovali.

Tajemník komisi většinou jen upozorní, že student(ka) bude opakovat jen konkrétní část státnic.

Na vysokých škol, kam jsem byl pozván jako člen zkušební komise, jsme měli k dispozici list, kde byl seznam studentů, studijní průměry za celé studium a případné výsledky z předchozího termínu. Věděli jsme tak, kdo opakuje a kdo bude usilovat o červený diplom.

Nikdy a zdůrazňuji, že opravdu nikdy, jsme k opakujícím studentům nepřistupovali tak, že bychom jim ztěžovali otázky nebo zohledňovali čas na přípravu, kterou měli „navíc“. Stejně tak ale neočekávejte nějaké speciální zacházení.

Jak se opravný termín hodnotí?

Chci se Vás zeptat, jak se hodnotí druhý pokus státnic i co se hodnocení týká a zkoušející se ptá na libovolnou otázku jako při prvním pokusu?

Zkoušející mají právo vám položit zcela libovolnou otázku ze zkušebních okruhů, přičemž hodnotí jen tento výkon. Na předchozí výsledek není brán zřetel.

Kdo mě bude zkoušet?

Dále jsem se chtěla zeptat na složení komise. Pokud opakuji dva předměty, tak budu mít jen dva zkoušející? Nebo mě budou zkoušet všichni členové komise z těch dvou opakovaných předmětů?

U státnic budete (obvykle) rozděleni do skupin, kde budou jak studenti na řádném termínu, ale i ti opakující. Zkoušet vás tedy bude komise v plném složení, přičemž otázku vám může položit kterýkoliv z členů komise.

Vím, že je to hodně těžké, ale snažte se i k opravnému termínu přistupovat pozitivně a zbytečně nepropadejte skepsi. Určitě to tentokrát vyjde. Moc Vám to přeji.

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.5/5 - (8 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *