Neúspěch u státnic není tragédie, ale nová výzva.

Neudělal jsem státnice.

Už jste to slyšeli? Neudělal jsem státnice! Vyhodili mě. A to jsem jim řekl snad všechno, co jsem uměl a měl jsem od vedoucího i od oponenta na posudcích dvě Áčka. Taková nespravedlnost!

Neúspěch u státnic je opravdu nepříjemná záležitost, při tom vám do konce chyběl už jen ten pověstný kousek. Nezasvěcení mají často problém pochopit, proč k tomu došlo, protože na zkoušení často existují dva protichůdné názory.

Studenti někdy bývají přesvědčeni o nespravedlivém až zaujatém hodnocení a členové komise bývají naopak skálopevně přesvědčení o nedostatečných znalostech zkoušeného studenta. Hodnocení je ale vždy subjektivní, s tím se nedá nic dělat.

Přesto se mi zatím nikdy nestalo, že by se komise rozhodla, že dnes bude vyhazovat (=že by to dělala úmyslně s nějakým záměrem poškodit studenta nebo dobré jméno školy).

Pohled studenta

Vždy, když se dozvím o nějakém neúspěšném studentovi, tak mě to mrzí. Hned si představím, kolik úsilí je potřeba na vysoké škole vynaložit na zdolávání překážek v podobě zápočtů a zkoušek a kolik času stojí napsat bakalářskou nebo diplomovou práci.

Když jsem byl studentem, vnímal jsem to vše o to emociálněji, protože se neúspěch u státnic týkal některého z mých spolužáků. Tedy osoby, se kterou jsem seděl na přednáškách, dělali jsme spolu úkoly do cvičení nebo jsme jen tak seděli u oběda a snili o tom, jaké to bude, až uděláme všechny zkoušky.

Pohled člena komise

Od té doby, co jsem postupně přešel na druhou stranu tzv. bariéry, mám možnost to vše vnímat i jinýma očima. Očima člena komise. Ke studentům mě nepojí žádný vztah, nezkoušíme-li některého studenta, kterému jsem vedl bakalářku nebo diplomku. Zkoušené studenty neznám, ale nejsou mi lhostejní, protože každý student má svůj příběh a je individualita.

Bohužel, někdy nejste za těch 40-50 minut schopni najít ty silné stránky, které byste chtěli nechat vyniknout. Takže se občas zeptáte na něco, co student neví. To se pak snažíte formou doplňujících otázek vydolovat alespoň něco.

Někdy s úspěchem – někdy neúspěšně. Při svém hodnocení nemůžete vycházet z toho, jak je vám kdo sympatický (u mě by uspěli všichni), ale měli byste nestranně hodnotit to, co Vám student (ne)řekne. Jestli je to spravedlivé nebo není, to nedokážu posoudit. V každém případě je to pro všechny stejné – pro introverty i pro extroverty – pro jedničkáře i pro trojkaře.

Za tu dobu, co chodím jako člen zkušební komise ke státním závěrečným zkouškám, jsem byl samozřejmě i u neúspěšných obhajob a zkoušení (celkové hodnocení „neprospěl/a“). V několika případech jsem dal „F“ i já. Proto jsem se rozhodl napsat tento článek, abych vám dal alternativní pohled na neúspěch u státnic. Proč si myslím, že to není životní tragédie.

Neúspěch u státnic z vás nedělá horšího člověka.

Jsem přesvědčen, že soudit člověka podle toho, jestli uspěl nebo neuspěl na první pokus u státnic, je značně povrchní.

Co když jste splnili všechny profilové předměty např. účetnictví a daně, pracujete ve firmě zabývající se vedením účetnictví pro klienty nebo jste dokonce daňový poradce a auditor. Jste menšími odborníky na vaše podnikání, neuspějete-li z okruhů Hospodářská politika a Ekonomie?

Víte, ještě nikdo se mě nikdy nezeptal (kromě mého současného zaměstnavatele Mendelovy univerzity v Brně), kde že jsem všechny ty tituly posbíral. Kde se dalo ;-)! Na co se mě ale nikdy nezeptali ani na univerzitě, na kolikátý pokus jsem složil státnice, nebo jestli jsem náhodou neprospěl s vyznamenáním (a to mám doma taky jedny červené desky).

Vysoká škola není patent na rozum. To by si měli uvědomit i ti nejambicióznější rodiče, kteří se velmi rádi pochlubí tím, že jejich syn nebo dcera studují takový nebo makový obor. Vysokou školou se ani neměří IQ, jestli je někdo chytrý nebo hloupý, budoucí uplatnění v životě ani to jestli je někdo šťastný.

Znám hodně lidí, kteří vystudovali velmi prestižní obor. Nakonec se mu ale nevěnují, protože našli uplatnění a zálibu v úplně jiné oblasti. A jsou úspěšní!

Jak se překonat neúspěch u státnic?

Pokud je to pro vás stále ještě životní tragédie, zkusme se na to podívat jako na novou výzvu. Předně. Komise vám při svém verdiktu neřekla, že nemáte na to studium dokončit. Pouze vám řekla, v kterém předmětu máte ještě slabiny, a proto jste neuspěli.

V případě prezentace u obhajoby vám i řekla, co se jí na vaší práci nelíbilo a co byste měli přepracovat. Samozřejmě to můžete brát jen jako názor, se kterým nemusíte souhlasit. Zachovejte si však tvář a hrdost a nehádejte se s komisí. Rozhodnutí pravděpodobně již stejně nezvrátíte a zbytečným rozruchem si můžete přitížit.

Omlouvám se, ale opravdu neexistuje žádný kouzelný proutek, jehož mávnutím bych vám přikouzlil titul už teď. Přesto vám můžu dát pár rad, jak se připravit, aby vše dopadlo na druhý pokus lépe.

Přeji vám, abyste se z prvotního neúspěchu brzy otřepali a podívali se na neúspěch jako na ideální příležitost ukázat pochybovačnému okolí, že si i přes drobné zaváhání titul zasloužíte.

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, nebo jak ji upravit po neúspěšné obhajobě, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.7/5 - (27 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 6

  1. Dobrý den, mám podobný problém.
    Prodloužila jsem si své magisterské studium o více jak dva roky. Rozhodla jsem se jít ke státnicím. Bohužel mi dvě zkoušky ze dvou nedali. Přitom sama cítím, že jsem mluvila k tématu a nebylo to na F. Co se ke mně dostalo, je to, že studentům, kteří studují delší dobu, tak zkoušky nechtějí dát. Sama to tak také cítím. Teď jdu na třetí předmět a popravdě mám ještě větší stresy. Jestli se i oni na mě budou koukat, že tu dobu „přesluhuji“ a poté se mi vysmějí, jak to bylo na jednom předmětu, tak mě to ještě více srazí než už jsem.
    Neměl byste radu, jak se mohu proti tomu obrnit? Či jak se alespoň trochu zbavit stresu?
    Děkuji

    1. Upřímně si nemyslím, že by Vás komise vyhodila (jen) kvůli tomu, že „přesluhujete“. Zkuste tedy na chvíli zapomenout na dílčí neúspěchy a na další dílčí státnici se co nejlépe připravte. Držím Vám pěsti.

  2. Dobrý den,

    bohužel mě potkal podobný osud dnes dopoledne a jsem z toho mentálně opravdu vyřízený a potřebuju se někde vypsat.

    Dnes jsem měl obhajobu a SZZ, všechny předměty SZZ jsem obhájil na výbornou, ale bohužel jsem nebyl schopný obhájit bakalářskou práci. Komise začala upozorňovat na chyby (zásadní chyby), o kterých jsem neměl do té chvíle ani tušení. Šel jsem obhajovat svoji bakalářskou práci, o které jsem věděl vše a kterou mi můj pan vedoucí ohodnotil známkou výborná.

    Bohužel po dnešní zkušenosti vím, že s největší pravděpodobností ji pan vedoucí ani nečetl. Poslední rok a půl na konzultacích poslouchám jen “buďte úplně v klidu, kolego, nikdo od Vás nic nečeká, mně se Vaše práce líbí” a najednou přijde tvrdá rána do reality.

    Nejhorší na tom všem je, že nemohu práci obhájit v září, protože naše škola má nejbližší termíny až v únoru, takže mě čeká 9 měsíců čekání a následně (pokud se to povede) dalších 6 měsíců čekání na nástup do magisterského programu.

    Měl jsem plány, že s kamarády nastoupíme na magisterský obor a užijeme si léto a následně další dva roky studia spolu, a teď řeším práci a to, kdy mi skončí status studenta.

    Mám motivaci, chci dostudovat, jen vidina toho, že mi vše o rok uteče, je hrozná.

    Zároveň si moc nevím rady s tím, jak práci předělat, určitě využiju informace, které mi dala komise. Jen můj pan vedoucí se moc neangažuje a spíš ho musím bombardovat, aby mi něco odepsal, a bojím se, že když dám opět jen na sebe, tak se to nepovede. Omlouvám se, že jsem si zde “vylil emoce”, jen mám teď hrozný pocit a potřeboval jsem ho s někým sdílet.

    1. Mrzí mě, Pavle, že ta obhajoba nebyla úspěšná. Bohužel někdy se to stane, i když vedoucí v průběhu psaní na zásadní chyby studenta neupozorní. Připravuji na toto téma nový článek, ale neneapadá mě teď nic, čím bych Vaši situaci zlepšil. Držte se a hlavu vzhůru. O kamarády nepřicházíte! Užijte si léto, ať přijdete na lepší myšlenky a po dovolené se vraťte zpátky k práci a pusťte se do úprav.

  3. Co na poprvé, ale jak se smířit s neúspěchem po třetím pokusu, kdy vás vyhodí ze školy.
    Hlavou se mi honí ty 4 roky dřiny, nervů… bakalářka obhájená, druhý předmět udělaný, už mi chyběl jen krůček a prostě nic…
    Jak se s něčím takovým vyrovnat?

    1. Milá Moniko,
      přiznávám, že zprávy, jako je ta Vaše, nemám moc rád. Dokážu si totiž představit, co teď asi prožíváte – i když asi ne úplně 100%. Chápu však, že Vás celá záležitost neskutečně mrzí.

      Ani tak ale není všem dnům konec, a přestože jste právě studium ukončila, pořád existují cesty, jak se už třeba v příštím semestru dopracovat k tomu vytouženému bakaláři.

      Věřím, že by Vám mohl pomoci tento můj, kde jsem řešil něco podobného.

      Paradoxně tím, že jste studovala „jen“ 4 roky, jste v lepším postavení, protože většinu předmětu půjde ještě uznat a do konce února si můžete podat znovu přihlášku. Vím, že je to těžké, ale nevzdávejte to a podejte si tu přihlášku včas. Naděje totiž umírá poslední!

      Pokud byste cokoliv potřebovala, ozvěte se a můžeme společně probrat více na konzultaci.

      Přeji Vám mnoho úspěchů!
      PS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *