Jak se připravit na státnice?

Studenti, kteří se připravují na státnice, řeší základní otázku: Jak se připravit na státnice, aby alespoň zvýšili své šance na úspěch. Odpověď je těžší, než se na první pohled zdá.

Některé zkušenosti jsou totiž, bohužel, nepředatelné. Každý si musí najít svůj způsob přípravy. Někomu vyhovuje učení ze skript, někdo si dělá vlastní výpisky nebo kartičky s poznámkami, někdo používá cizí vypracované otázky, někdo používá různá výuková 🙂 videa např. na Youtube.

Kdy se učit na státnice?

Pokud vám nejvíce vyhovuje učení večer, protože na vše máte větší klid, je zbytečné začínat s výukou před pátou ráno, když v tu dobu nedokážete vstát ani z postele.

Naopak, pokud nejste zvyklí na ponocování, je zbytečné protahovat přípravu do brzkých ranních hodin, protože ráno budete úplně nepoužitelní. Své dělá ale i životospráva.

Je vhodné se až do zjištění výsledků státnic vyhnout alkoholu případně jiným návykovým látkám. Stačí, že se u kuřáků zvýší spotřeba cigaret.

Jak dlouho se učit na státnice?

Často dostávám při diskuzi se studenty otázky typu: „Jak dlouho se mám učit na státnice? Dá se na státnice připravit za 3 dny, za týden, za 14 dní nebo za měsíc? Kdy přesně se mám začít učit?“

Mám pocit, že si myslí, že tím na sebe převezmu část viny v případě neúspěchu. Však jste říkal, že to stačí!

Připomíná mi to zadání seminárky. Když řeknu, že rozsah má být přiměřený, mám tím zpravidla na mysli, že se studenti nemusí zbytečně pouštět do podrobností. Okamžitě ale dostávám otázku: „Stačí teda 2 strany, nebo mám napsat raději 3?“

Co na to odpovědět? Že je důležitý kvalitní obsah, ne kvantita? Asi tak nějak je to i s přípravou na státnice. I když se vám to možná nezdá, tak se na ně připravujete po celou dobu studia.

Takže to určitě není příprava na 2 dny a ani na 2 týdny. Mluvíme-li o opakování na státnice, tak potom záleží na vašem zájmu o předměty v průběhu studia, jestli máte nějakou praxi, nebo jste absolvovali nějakou stáž.

Pokud máte státnicový předmět Účetnictví a během studia jste účtovali i třeba jen v malé firmě (možná někoho překvapí, jaká je to fuška), tak na opakování strávíte určitě mnohem méně času než někdo, kdo si účetnictví protrpěl jen ve škole.

Přinejmenším bude pro vás studium snazší, protože se budete spíše zaměřovat na podrobnější znalosti a nebudete  se zdržovat úplnými základy. Taky byste je ale neměli úplně přehlédnout.

Jaké otázky se učit na státní zkoušku?

Pokud už znáte složení zkušební komise, potom si můžete najít, čím se zabývá (např. sociologie, makroekonomie nebo mikrobiologie). Jestli máte nějakou otázku na toto téma i ve zkušebních okruzích, zaměřte se na ni.

Stejně tak, pokud se vaše práce dotýká přímo některé zkušební otázky, důkladně se na ni připravte. Není nic horšího, než když píšete práci na téma odpisů u vybraného podniku (což je tedy pro mě hodně neoriginální téma)  a vy o nich nedokážete vůbec nic říct.

Máte-li fakt málo času na přípravu, doporučuji upřednostnit hlavně tyto otázky (je to ale bez záruky).

Obhajoba bakalářky – diplomky – disertačky

Otázky zpravidla nejdou příliš ovlivnit. Na co se ale určitě můžete připravit, je obhajoba závěrečné práce. Proto jsem pro vás připravil článek, jak připravit prezentaci k obhajobě, která zaujme.

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, přijďte na moje školení Jak obhájit diplomku.

Pozitivní slovo na závěr

Ať už se po státnicích budete zabývat čímkoliv, pravděpodobně už nikdy nebudete mít takto obsáhlý široký rozhled ve studovaném oboru jako právě dnes. Je obvyklé, že drtivou část informací, které jste se na poslední chvíli nadrtili, zapomenete.

Měli byste být ale schopni znalosti, které budete dále rozvíjet, využít ve prospěch nás všech.

Držím vám pěsti, ať vše dobře dopadne.

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.4/5 - (77 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám pomoci dceři, co by měla udělat, když dnes neudělala státnice z Čj, ale již studuje 7 rokem. Studuje Pedagogickou fakultu Olomouc Učitelství pro 1. stupeň magistra. Mohl byste nám pomoci? Děkuji Dana

    1. Dobrý den,
      omlouvám se, ale tento obor je mimo mé kompetence. Nevím tedy, co je obsahem této státní závěrečné zkoušky.
      Doporučuji se spíše obrátit na někoho přímo z fakulty a ideálně i oboru.
      PS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *