Neměl by ve státnicové komisi sedět někdo nezaujatý?

Otázka mého čtenáře

Příští týden budu obhajovat bakalářskou práci, na kterou mám posudky E a E. Od vedoucího mám navíc podmínku, že práci mohu obhájit jen tehdy, když řádně vysvětlím nestandartní postupy při práci se zdroji.

Během psaní jsme si s vedoucím moc nesedli a mám takový pocit, že mi kvůli tomu hází klacky pod nohy. V komisi navíc sedí jeho kolegové z katedry. Neměl by v komisi sedět opravdu někdo nezaujatý???

Mám obavu, že bakalářku neobhájím jen proto, že budou členové komise stát na straně svého „kolegy“. Poraďte, co mám dělat?

Moje odpověď

Vaše obavy jsou podle mého názoru naprosto zbytečné. Abych byl upřímný, většinou nikdo u obhajob neřeší osobu, která obhajuje. Při tom množství studentů během dne, nám to stejně všechno splývá.

Nás, jako členy komise, zajímá zejména to, jak a jestli vůbec byl cíl naplněn a jestli návrhy dávají hlavu a patu. Závěrečná práce je totiž důležitým písemným důkazem vašeho studia, který si může vyžádat akreditační komise.

Nestandardní práce se zdroji

V případě, že vedoucí napsal, že jste nepostupoval standardně při práci se zdroji, měl k tomu jistě důvod. Jen vy víte, jak práce skutečně vznikala a jak jste se zdroji nakládal. Byla tam nějaká pochybení?

Co se týká nezaujaté komise?

Nevím, jak byste nezaujatost komise hodnotil. Je totiž naprosto běžné, že se akademici znají i napříč různými vysokými školami. Navíc hodnocení komise bude vždy subjektivní.

Je to zbytečný hon na čarodějnice! Na vašem místě bych se raději zamyslel nad kritickými poznámkami z posudků a připravil bych si na ně adekvátní odpovědi.

Myslím, že se vám vnitřně uleví, když se zaměříte na vlastní výkon a jeho hodnocení s důvěrou přenecháte komisi.

Přeji vám úspěšné státnice. Budete-li potřebovat pomoct, můžeme se na tu přípravu podívat společně.

Pavel Semerád

3/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *