Nepište v diplomkách o pravěku, lidstvo je už o hodně dál

V tomto týdnu jsem zpracoval 6 posudků a mám za sebou dvě konzultace. Na tom by nebylo asi nic tak překvapivého, přece jen se blíží státnice, kdybych studentům ve většině případů nevyčetl, že píšou o pravěku.

Zastaralá literatura

Psal jsem o tom už několikrát, literatura, se kterou pracujete, významně ovlivňuje kvalitu i aktuálnost vaší práce.

Když se totiž opakovaně vracíte před rok 2015, vypadá to fakt divně. Vždyť už je to více než 10 let a to ve většině oborů (snad jen s výjimkou historie) už je prostě pravěk. (V některých oborech např. v marketingu byl pravěk už vloni. Tak rychle se ty trendy mění.)

Jsme svědky technologických inovací, které umožňují efektivně kombinovat výhody online a offline světa. Tak, proč nechytnete příležitost za pačesy, a nezamyslíte se nad tím, jak by se toho dalo využít pro řešení zadaného cíle práce.

Automatizace a digitalizace

Jsem fanda moderních technologií, které se využívají zejména v účetnictví a daních. Dokonce teď připravuji i MBA specializaci, ve které bude hrát digitální transformace účetnictví a daní důležitou roli.

Když se proto v práci, ve které student připravuje podnikatelský záměr, tohoto tématu ani nedotkne, bývám hodně kritický.

Je sice možné, že teoreticky by ten plán prošel (vždyť přece splňuje základní kritéria), ale pokud student opakuje to, jak se to dělalo před deseti lety, konkurence ho nemilosrdně převálcuje.

Vy nechcete mít aktuální diplomku?

Nyní se dostávám k tomu, proč i třeba vám budu vyčítat tem pravěk. Protože vaše práce musí mít nějaký přínos, který byste měli být schopni přesvědčivě prezentovat komisi. Co ale bude prezentovat v případě, když budete zpracovávat zastaralé informace.

Malá vsuvka: Vás psaní zastaralé diplomky fakt baví? Není to nuda?

Nebojte se kriticky podívat na jakoukoliv firmu, na jakýkoliv nástroj, nebo třeba i na veřejnou správu a navrhněte jim, jak by mohly modernizovat své postupy.

Uvidíte, že to ocení. Vždyť přece pořád čteme o tom, jak firmám chybí lidé. Umělá inteligence, roboti a další moderní nástroje jsou naprosto nezbytným předpokladem budoucího přežití.

A pokud zrovna nebudete chtít poučovat technologické giganty, ale zaměříte se na jakoukoliv průměrnou firmu, garantuji vám, že vaše práce bude pro čtenáře zajímavá. Máte obrovský prostor pro návrhy, protože moderní technologie jdou mílovými kroky kupředu.

Ano, je to těžké

Já vím, že je těžké vymýšlet něco nového a že ve firmách (obvykle) kritiku zastaralých postupů nevítají s otevřenou náručí. Můžete to ale být právě vy, kdo nakonec firmu přesvědčí o nutnosti modernizovat.

Možná máte pravdu – psát o něčem obvyklém a standardizovaném např. o odpisech, je jednodušší. Výsledky ale budou taky jen v lepším případě standardizované (no spíš budou podprůměrné), protože zpravidla nepřijdete s ničím až tak zajímavým.

A to mi přijde jako obrovské plýtvání potenciálem vaším a potenciálem tématu práce. Tak se toho nebojte!

I kdybyste neobjevili něco natolik převratného, z čeho by komise padla při obhajobě na zadek, pokud budete vycházet z aktuálního poznání (nejdéle do 5 let stáří), bude vaše práce atraktivnější než většina diplomek, které jsem v poslední době četl.

Jaký to má benefit?

Atraktivní diplomka = lepší posudky, snazší obhajoba a dost možná i klidnější průběh státnic.

Prostě atraktivní diplomka s sebou nese jen samá pozitiva a sociální jistoty. 🙂 Tak na to myslete, až si k té práci zase sednete.

Přeji vám, ať vám jde psaní od klávesnice.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

    1. Samozřejmě jsou specifická témata např. historie a filozofie. Ale drtivá většina ekonomických témat by měla respektovat aktuální trendy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *