Tímto článkem reaguji na dva e-maily, které jsem dnes dostal. Ve stručnosti se týkají rozdílných hodnocení vedoucího a oponenta diplomové práce. V jednom případě to bylo A a E a ve druhém případě B a E.
Pořád si myslím, že se nejedná o žádnou katastrofu a že se obě práce dají obhájit (záleží na kvalitě práce). Samozřejmě chápu, že tato prapodivně vypadající hodnocení mohou nahánět strach i ostříleným mazákům.
Takže to může vypadat i nějak takto
Nemile mě překvapil nepříznivý posudek oponenta k mé diplomové práci (od vedoucího mám návrh A, od oponenta E).
Zrovna dnes jsem dostala posudek od oponenta, který mi nahání hrůzu […] Mám strach, že má obhajoba nebude mít žádný smysl po tom, co oponent nezmiňuje ani jeden pozitivní aspekt mé práce.
Jak přistoupit k takovým posudkům?
Předně bych chtěl říct, že dokonalá diplomka neexistuje. Každý čtenář se na ni bude dívat svýma očima a dle svých zkušeností. Dokonce i vy, až si práci za pár let přečtete, v ní najdete hromadu věcí, které byste dnes udělali jinak. Mám to stejně např. se svojí bakalářkou.
Navíc vám takový kritický posudek může pomoci se lépe připravit na obhajobu. Už totiž víte (s dostatečným předstihem), co je v ní špatně, jak ji vnímá oponent a vy se na jeho kritiku můžete připravit. Je to rozhodně lepší, než čelit kritice až během obhajoby. Věřte mi!
Co bych vám vzkázal?
Mojí milí, nezoufejte! V životě se nikdy nic nejí tak horké, jak se uvaří. Chápu, že je v prvních hodinách od obdržení posudku obtížné, myslet na cokoliv jiného. Máte ale pořád vedle sebe důležitou osobu a tou je Váš vedoucí.
Právě s vedoucím máte možnost konzultovat i negativní stanoviska z oponentského posudku.
Společnými silami tak můžete posoudit, jestli se z obhajoby odhlásit a práci předělat, nebo do toho půjdete s vědomím, že se komise může přiklonit ke stanovisku pana oponenta.
Obě varianty jsou dobré. Záleží na kvalitě práce
Za těch 7 let, co píšu blog, jsem slyšel mnoho příběhů. A právě v těchto případech říkám no a co. Když ta obhajoba nevyjde na první pokus, pořád můžete práci přepracovat a obhájit při druhém pokusu. Je to jen poločas.
Hlavně, a to slovo bych rád zdůraznil, hlavně nepodléhejte panice. Není důvod. Pokud si za svojí prací stojíte (a vedoucí vám dá zelenou), nebojte se ji jít obhájit.
Člověk se musí umět postavit za své dílo.
Obzvláště za to, kterého ho stálo několik měsíců života.
Dílo – které je (možná) tím nejlepším, jaké jste kdy napsali.
Tak hlavu vzhůru a přeji vám hodně úspěchů u obhajoby!
Pavel Semerád
PS. Budete-li samozřejmě potřebovat, jsem vám k dispozici v rámci konzultace.