Proč jsem utekl od prvního tématu bakalářky?

Špatné a dobré téma bakalářky
Špatné a dobré téma bakalářky

Zdá se vám, že už to přeháním s tou důležitostí výběru témat závěrečných prací? Možná trochu :). Má to ale své důvody. Znáte to pravidlo, že nejhorší nekuřák je bývalý kuřák? Tak stejně to mám i já při vzpomínce na své první téma bakalářky. Naštěstí jsem od něj včas utekl, protože… ale začněme pěkně popořádku.

Můj výběr tématu bakalářské práce

V půlce druháku jsem si už připadal jako mazák. Všechny zkoušky byly úspěšně za mnou a kromě ekonomky jsem celkem prospíval i na stavárně. Pomalu se však i nade mnou začala stahovat mračna – dostali jsme za úkol vybrat si téma bakalářské práce.

„Co to jako je?“ pomyslel jsem si. Věděl jsem, že je to jedna z mých studijních povinností, ale překvapilo mě, že to mám začít řešit tak brzo.

Byl jsem průměrný student, takže jsem neměl vůbec představu, o čem psát. Vlastně věděl. Nesmělo to být téma z ekonomie: „Co bych tam, proboha, psal!!!?“ Už v té době jsem začal, naštěstí, pošilhávat po daních a po účetnictví, proto jsem se nejdříve podíval na nabídku těchto témat.

Účetní a daňové odpisy ve vybrané účetní jednotce

V seznamu mi padly do oka odpisy. Vypočítat účetní a daňové odpisy je přece brnkačka. Účetní si stanovuje účetní jednotka sama a daňové jsou jednoznačně vymezeny zákonem o daních z příjmů. Pohlídám si jen, jak jejich rozdíl ovlivňuje výsledek hospodaření a trádá ke státnicím.

S naivní představou jsem šel na konzultaci

Jako vedoucí jsem si vybral paní docentku Fedorovou. Napsal jsem ji zdvořilý email a v pondělí odpoledne, ve tři hodiny, jsem za ní přišel do její kanceláře na Podnikatelskou fakultu VUT v Brně.

Neměl jsem žádnou reálnou představu, jaké příklady budu počítat, tím spíš jsem s sebou neměl žádný záměr. S notnou dávkou nervozity jsem zaklepal na její kancelář. Po krátké výměně zdvořilostních frází jsem ji řekl, že bych chtěl psát práci na téma odpisy. Na její bezprostřední otázku nikdy nezapomenu a zcela ovlivnila můj pohled na témata prací.

Jaký problém je v té vaší účetní jednotce?

„Můžete psát toto téma, ale nejdříve mi povězte, co dělají v té účetní jednotce špatně?“ položila mi úplně jednoduchou otázku.

„Nic nedělají špatně,“ odpověděl jsem s překvapením.

Tak proč chcete psát tohle téma?

Tady je původ mého poselství, které jsem od ní v ten den převzal. I když jsem jí měl tehdy za zlé, že ve mně neobjevila génia na odpisy :), jsem jí za to dnes vděčný. Zachránila mě od hrůzostrašného psaní bakalářky, které by v mém případě skončilo katastrofou.

Od té doby jsem zastáncem tvrzení, že u závěrečných prací musí již předem existovat nějaký problém nebo potřeba řešení. Raději nečekejte, že se „něco“ samo objeví, protože se může stát právě přesný opak.

Od odpisů jsem utekl k daňovým únikům

Téma odpisy jsem samozřejmě okamžitě zavrhnul. Od té doby se na něj dívám jako na nudné a nezáživné. (Omlouvám se všem autorům, kteří je zpracovávají.) Já jsem našel, pro mě, mnohem atraktivnější – daňové úniky.

Ty mě provází už 10 let. I když, jak poznamenal jeden účastník konference, kde jsem měl příspěvek jako doktorand, nevypadám na to, že bych je dělal. Nedělám je, ale bojuji proti nim a to nejen na akademické půdě.

Přeji vám, abyste i vy našli své téma, které vám sedne a v kterém najdete zalíbení.

Pavel Semerád

4.6/5 - (17 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *