Proč jsem utekl od prvního tématu bakalářky?

Sdílejte článek s přáteli.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Špatné a dobré téma bakalářky
Špatné a dobré téma bakalářky

Zdá se vám, že už to přeháním s tou důležitostí výběru témat závěrečných prací? Možná trochu :). Má to ale své důvody. Znáte to pravidlo, že nejhorší nekuřák je bývalý kuřák? Tak stejně to mám i já při vzpomínce na své první téma bakalářky. Naštěstí jsem od něj včas utekl, protože… ale začněme pěkně popořádku.

Můj výběr tématu bakalářské práce

V půlce druháku jsem si už připadal jako mazák. Všechny zkoušky byly úspěšně za mnou a kromě ekonomky jsem celkem prospíval i na stavárně. Pomalu se však i nade mnou začala stahovat mračna – dostali jsme za úkol vybrat si téma bakalářské práce.

„Co to jako je?“ pomyslel jsem si. Věděl jsem, že je to jedna z mých studijních povinností, ale překvapilo mě, že to mám začít řešit tak brzo.

Byl jsem průměrný student, takže jsem neměl vůbec představu, o čem psát. Vlastně věděl. Nesmělo to být téma z ekonomie: „Co bych tam, proboha, psal!!!?“ Už v té době jsem začal, naštěstí, pošilhávat po daních a po účetnictví, proto jsem se nejdříve podíval na nabídku těchto témat.

Účetní a daňové odpisy ve vybrané účetní jednotce

V seznamu mi padly do oka odpisy. Vypočítat účetní a daňové odpisy je přece brnkačka. Účetní si stanovuje účetní jednotka sama a daňové jsou jednoznačně vymezeny zákonem o daních z příjmů. Pohlídám si jen, jak jejich rozdíl ovlivňuje výsledek hospodaření a trádá ke státnicím.

S naivní představou jsem šel na konzultaci

Jako vedoucí jsem si vybral paní docentku Fedorovou. Napsal jsem ji zdvořilý email a v pondělí odpoledne, ve tři hodiny, jsem za ní přišel do její kanceláře na Podnikatelskou fakultu VUT v Brně.

Neměl jsem žádnou reálnou představu, jaké příklady budu počítat, tím spíš jsem s sebou neměl žádný záměr. S notnou dávkou nervozity jsem zaklepal na její kancelář. Po krátké výměně zdvořilostních frází jsem ji řekl, že bych chtěl psát práci na téma odpisy. Na její bezprostřední otázku nikdy nezapomenu a zcela ovlivnila můj pohled na témata prací.

Jaký problém je v té vaší účetní jednotce?

„Můžete psát toto téma, ale nejdříve mi povězte, co dělají v té účetní jednotce špatně?“ položila mi úplně jednoduchou otázku.

„Nic nedělají špatně,“ odpověděl jsem s překvapením.

Tak proč chcete psát tohle téma?

Tady je původ mého poselství, které jsem od ní v ten den převzal. I když jsem jí měl tehdy za zlé, že ve mně neobjevila génia na odpisy :), jsem jí za to dnes vděčný. Zachránila mě od hrůzostrašného psaní bakalářky, které by v mém případě skončilo katastrofou.

Od té doby jsem zastáncem tvrzení, že u závěrečných prací musí již předem existovat nějaký problém nebo potřeba řešení. Raději nečekejte, že se „něco“ samo objeví, protože se může stát právě přesný opak.

Od odpisů jsem utekl k daňovým únikům

Téma odpisy jsem samozřejmě okamžitě zavrhnul. Od té doby se na něj dívám jako na nudné a nezáživné. (Omlouvám se všem autorům, kteří je zpracovávají.) Já jsem našel, pro mě, mnohem atraktivnější – daňové úniky.

Ty mě provází už 10 let. I když, jak poznamenal jeden účastník konference, kde jsem měl příspěvek jako doktorand, nevypadám na to, že bych je dělal. Nedělám je, ale bojuji proti nim a to nejen na akademické půdě.

Přeji vám, abyste i vy našli své téma, které vám sedne a v kterém najdete zalíbení.

Pavel Semerád

Proč jsem utekl od prvního tématu bakalářky?
Ohodnoťte článek. Aktuálně: 4.8/5 (10)

Pavel Semerád
Moje kariéra vysokoškolského učitele začala v roce 2011, kdy jsem dostal bláznivý nápad studovat doktorské studium na Mendelově univerzitě v Brně. I přes dobře míněné rady jsem vydržel a v roce 2014 jsem získal titul Ph.D. Završil jsem tím svou studentskou desetiletku, která nebyla úplně přímočará. Vím moc dobře, jak chutná (ne)úspěch. Svým studentům proto radím, jak neopakovat moje zbytečné chyby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *