Je doktorské studium opravdu jen ztrátou času?

Věda a výzkum

Přemýšleli jste už o tom, jestli po ukončení magisterského studia nezkusit přijímačky na doktorské studium? Pokud ano, pak vás už možná současně napadla otázka, k čemu vám doktorát – titul Ph.D. – vlastně bude?

Proč byste měli jít studovat něco, o čem se můžete dočíst například  v časopise Ekonom (Titul Ph.D.? Jen ztráta času…), že je prakticky k ničemu. Že vám nikdo negarantuje, že budete mít po ukončení studia vyšší příjmy. Že na jedné americké univerzitě přišli s převratným zjištěním, že absolventi nejsou o nic chytřejší než magisterští studenti! Mohu vás uklidnit. Nic není jen černé nebo bílé.

Nenechte se odradit jednou statistikou

Garanci vyšších příjmů nemáte po konci žádného typu studia. Vždy záleží na studovaném oboru a hlavně na tom, co doopravdy umíte. Obecně se říká, že vzdělání je to, co vám nikdo nikdy nevezme.

Navíc neberte vážně „zjištění“, že nebudete chytřejší! Pokud by čeští vědci dali na takové „statistiky“, potom bychom neměli léky na jinak smrtelné nemoci a kontaktní čočky. Nevěděli bychom o genetice ani o tom, že existují 4 druhy krevních skupin. Pomocí polarografie bychom nedělali chemické analýzy. Slyšeli jste už o Machovu číslu nebo o Kaplanově turbíně…?

Co si myslím o doktorském studiu?

Osobně si myslím, že to, že jsem šel na doktorské studium, bylo jedno z mých (nej)lepších životních rozhodnutí. Ani s odstupem času ho nelituji.

Na druhou stranu si myslím, že doktorát není pro každého. Pominu-li zvýšené nároky na doktorandy v porovnáním s magisterskými studenty, bývá obtížnější např. skloubit studium s pracovními povinnostmi ve firmách. Mnoho studentů, zejména kombinovaného studia, končí v prvních dvou letech.

Při tom skloubení a úzké propojení teoretických znalostí s praktickými dovednostmi je velmi důležité, cenné a v některých oblastech i žádoucí  (např. lékařské obory).

Může vzniknout symbióza, která může být prospěšná pro všechny. Pro firmu  – pro studenta – pro lidstvo.

Výzkum a vývoj to dnes není jen psaní teoretických článků (samozřejmě že z velké části ano). Mělo by však docházet i k reálnému využívání a uplatňování nových poznatků (přístupů) v praxi.

Vyzkoušejte si doktorát na nečisto

Pravděpodobně se mi vás nepodařilo přesvědčit o významu doktorského studia. Přesto by si možná někdo z vás chtěl vyzkoušet „vlastní výzkum“ na
vlastní kůži. Zkuste se zeptat buď svého vedoucího, nebo na studijním oddělení, jaké jsou možnosti zapojení studentů do výzkumu na vaší vysoké škole. Za psaní diplomky totiž můžete získat i stipendium. Pak už jen záleží na vaší další dohodě se školitelem…

Přeji vám mnoho úspěchů a pevně věřím, že v doktorském studiu najdete také zalíbení.

Pavel Semerád

4.2/5 - (24 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *