Zaměstnavatel brání zaměstnanci absolvovat důležitý kurz

Otázka mé čtenářky

Obracím se na Vás s dotazem, zda je možné, aby zaměstnavatel bránil zaměstnanci absolvovat kurz, který je pro výkon jeho práce důležitý?

Zaměstnavatel svůj negativní postoj zdůvodňuje tím, že zaměstnanec nemá dostatečné vzdělání. Přitom ten kurz lze absolvovat již díky dosaženému vzdělání. Navíc je důležitý pro to, aby zaměstnanec splnil podmínky pro poskytování služeb v zaměstnání.

Dále zaměstnavatel řekl, že ON určuje, jaké vzdělání pracovník ne/může absolvovat.

Má zaměstnavatel právo zakazovat zaměstnanci potřebný kurz pro zodpovědné vykonávání práce, aby činnost mohl i nadále provádět správně a oficiálně, a ne na černo?

Moje odpověď

Velmi se omlouvám, ale nejsem právník a má znalost pracovního práva je spíše základní. Moje odpověď tedy bude hodně laická, ve smyslu jedna paní povídala.

Podle mého názoru je zaměstnavatel sám proti sobě, když nenechá své zaměstnance vzdělávat a růst.

Samozřejmě vždy musí postupovat s péči řádného hospodáře a v případě, že zaměstnavatel vyžaduje kurz, který lze nahradit levnější variantou, asi ho může odmítnout proplatit (ale mohl by i nabídnout alternativu).

Je-li ale ten kurz opravdu tak zásadní, jak píšete, mělo by být v zájmu zaměstnavatele, aby ho zaměstnanci umožnil.

Neznám přesně okolnosti a důvody obou stran. Obecně bych ale zvážil, jestli bych u takového zaměstnavatele chtěl pracovat. A pokud existují jiné alternativy, odešel bych. Upřímně bych odešel i bez těch alternativ.

Přeji vám mnoho úspěchů (u nového zaměstnavatele).

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *