Má smysl si udržet status studenta za každou cenu?

Otázka mé čtenářky

Mám úspěšně dostudované magisterské studium (ve standardní době) a nyní pracuji na plný úvazek. Přesto jsem se zapsala do bakalářského studia, abych si udržela status studenta. Do školy ale nechodím.

Očekávám, že mi škola kvůli nesplnění studijních povinností ukončí studium v průběhu letního semestru.

Má otázka – doporučujete ukončit studium před mými 26.narozeninami (v březnu), nebo se nechat vyhodit pro nesplnění povinností (lhůtu 6+1 rok studia splňuji) – samozřejmě mi jde o případné placení studia.

Moje odpověď

Při vší úctě, váš přístup mi přijde naprosto nesmyslný. Samozřejmě vám neberu právo studovat na vysoké škole, ale být zapsán jen kvůli statusu studenta, je nezodpovědné.

Zbytečně plýtváte veřejnými rozpočty

Kdysi dávno jsem řešil otázku, jestli by měl stát platit studium věčným začátečníkům. Stále si myslím, že ne. Navíc blokujete místo někomu, kdo třeba neměl tolik štěstí, skončil pod čarou a na vámi studovaný obor se nedostal.

Co tím získáte?

Studentské slevy. OK.

Výživné od rodičů. Zneužívání není OK.

Slevu na dopravu. Zneužívání není OK.

Levnější bydlení na kolejích. Zneužívání není OK.

Daňové zvýhodnění pro rodiče. Zneužívání není OK.

[…]

Slevy v obchodech ať si dává každý, jaké chce. Ale slevy poskytované z veřejných zdrojů a daňové úlevy, které neplní svůj skutečný účel, považuji za parazitování na tom našem zkostnatělém systému.

Pak se nemůžeme divit, že se mluví o školném…

Nejsem příznivcem školného na vysokých školách

V roce 2012 jsme publikovali článek o daňové spravedlnosti ve vysokém školství. V něm jsme navrhovali výměnou za nezavedení školného

  • zrušit úplně daňovou slevu pro studenty vysokých škol a
  • zrušit možnost daňového zvýhodnění, které si uplatňují jejich rodiče až do 26 let věku studenta.


Důvodem je zřejmá diskriminace studentů, kteří začnou studovat po 26. roku věku. Ti si totiž daňové zvýhodnění upravit nemohou.

Jak je to se slevou na studenta?

Ta byla k 1. lednu 2024 vládním balíčkem zrušena. Takže jestli studujete jen kvůli ní, je to už zbytečné.

Co bych vám navrhoval?

Studium bych ukončil do konce tohoto semestru.

Proč?

Protože, když započnete další semestr, vyčerpáte si tak 1 rok bezplatného studia (počítá se po 6 měsících). A to vaše se po dokončeném předchozím studiu počítá od nuly.

Já vím, to vás teď trápit nemusí. Ale kdybyste někdy v budoucnu chtěla opravdu studovat, bude vám už zbývat „jen“ standardní doba studia. Po jeho překročení se již poplatkům za delší studium nevyhnete.

Vím, možná jsem směšný… ale zásadový

Tenhle postup se mi nelíbí, přestože ho praktikuje mnoho dalších studentů, kteří již nějaké magisterské, inženýrské nebo medicínské studium úspěšně dokončili. Jde o desítky, možná stovky studentů ročně.

Mohl bych nad tím mávnout rukou, vždyť přece nejsem ani ministr školství ani ministr financí. Zatím.

Ale ty peníze, které se takto zbytečně utratí ze státního rozpočtu, pak chybí tam, kde by mohly pomáhat. Třeba u dětí a studentů ze sociálně slabých rodin.

Myslím, že je na čase to změnit. ❌

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *