Když mě nevezmou, budu pak platit poplatky za studium?

Čekání na výsledek přijímacího řízení na vysokou školu bývá provázeno nervozitou a mnoha otázkami. Hlavní je asi ta, co se stane, když mě nevezmou. Takže, pokud si těmito stavy také procházíte, pojďte se podívat na to, jak by to bylo s poplatky za studium v příštích letech.

Dotaz mojí čtenářky

Tento rok jsem dělala přijímací zkoušky na vysokou školu a stále nevím, jestli mě vezmou. Takže mám obavy a netrpělivě čekám na výsledek přijímacího řízení.

Proto se chci zeptat, kdyby mě náhodou nepřijali a já šla na rok někam do práce a po roce to zkusila znova, musela bych si již vysokou školu platit? Nebo tady stále platí to, že do 26 let je studium zdarma?

Moje odpověď

Děkuji vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila. Rád Vám na tuto otázku odpovím. Velmi rád bych totiž veřejně vyvrátil jeden z nejčastějších omylů, který se po generacích předává mezi studenty.

Tím omylem je domněnka, že je studium na vysoké škole zdarma jen do věku 26 let. To ale není pravda. Ano, věk 26 let je hraniční ve vztahu např. k dani z příjmů fyzických osob, ale nikoliv ve vztahu ke studiu na vysoké škole jako takovému.

Jak je to s tou daní z příjmů u studentů?

Malinko odbočím, ale jak je to s tou daní z příjmů. Až do věku 26 let jste jako studenti vysokých škol, kteří se soustavně připravujete na budoucí povolání, považováni za studenty.

Z toho vyplývá, že můžete uplatňovat slevu na studenta (4020 Kč, tj. 335 Kč měsíčně). Vaši rodiče se na vás mohou uplatňovat daňové zvýhodnění, které je min. 15.204 Kč. Záleží na tom, jestli jste označení jako 1., 2. nebo 3. dítě.

Pokud je vám více než 26 let a nestudujete v prezenční formě doktorského studia, tam se ten limit pro slevu na studenta prodlužuje do 28 let, tak nejste z pohledu zákona o daních z příjmů považování za studenta.

To ale neznamená, že byste si museli studium platit.

Jak je to s placením poplatku za studium na vysoké škole?

Poplatky za studium, pokud nestudujete na soukromé vysoké škole, nebo v celoživotní formě studia, neplatíte v případě, že nepřekročíte standardní dobu studia navýšenou o 1 rok.

Studovat na vysoké škole můžete začít klidně v padesáti. Pokud jste ale před tím ještě nestudovali, nebo jste svá předchozí studia úspěšně dokončili (alespoň to poslední), máte opět nárok na standardní dobu studia + 1 rok.

Jen si dávejte pozor na zdravotní pojištění. Budete-li studovat kombinovaně při práci nebo podnikání, pravděpodobně bude platit zdravotní pojištění alespoň v minimální výši.

Pokud ale za vás pojištění nikdo neplatí (nebo si je neplatíte sami), budete v pozici samoplátce, tedy osoby bez zdanitelných příjmů.

Jak se počítá to studium zdarma?

Pokud studujete 3letého bakaláře, můžete ho studovat bez poplatku za prodlouženou dobu studia 4 roky. Pokud studujete 2leté navazující studium, můžete je studovat zdarma 3 roky.

Pokud vás tato problematika zajímá více, doporučuji vám můj článek – Budu platit za studium na vysoké škole, když mám víc než 26 let? Mnoho dalších otázek jsem zodpovídal i v komentářích. Pevně věřím, že tam najdete odpověď i na tu svou.

Přeji Vám úspěšné studium.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *