Je velká ostuda prodlužovat studium na vysoké škole?

Otázka mé čtenářky

Po roce a půl online výuky jsem započala třetí ročník bakalářského studia, ale shořela jsem během něj jak papír.

Udělala jsem chybu, že jsem si nechala znechutit studium několika spolužáky, se kterými jsem pracovala na projektu. Než jsem se to rozhodla řešit, bylo už pozdě.

Navíc, jak jsem tento semestr žila poprvé sama ve městě, moc jsem nezvládla ten mód víkend doma, týden pryč. Takže zatímco v pátek odpoledne jsem byla na přednáškách hlavou už doma, v neděli ráno jsem se už nervovala, co mě čeká v pondělí.

Tyto změny nálad, bohužel, nejvíce odnášeli mí nejbližší.

Tak či tak to dopadlo, že kvůli dvěma předmětům, kde se na mě parťáci vykašlali, budu muset studium rozložit na 4 roky. Navíc s sebou táhnu ještě jeden předmět z druháku, který musím udělat. Je rozložení ročníku a studování bakalář o rok déle velká ostuda?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila se svým dotazem. Rád Vám na něj odpovím a snad se mi podaří Vás alespoň trochu vrátit do pohody.

Hned na úvod chci napsat – vůbec nezoufejte! Tohle se (občas) stává a rozhodně to není žádná ostuda. Naopak, je to cenná zkušenost do života.

Přechod na vysokou školu a osamostatnění se v novém městě je vždy (velmi) náročný proces. Je to něco, co někdo může považovat za samozřejmost, ale každý začátek je těžký. Někdo to zvládá lépe, jinému to trvá o chvíli déle.

Taky jsem minulý semestr vyhořel!

To, že jste vyhořela, chápu. Sám jsem si tímhle stavem minulý semestr i vinou online studia prošel. Byl to i důvod, proč jsem začal některé věci dělat jinak. Myslím, že to je přirozený vývoj. A ten patří k „dospívání“. 🙂

Jakkoliv to bude znít ode mě nafoukaně a sobecky, během studia (ale i života) jste pro sebe nejdůležitější osobou jen Vy sama.

Píšu to proto, abyste se nenechala otrávit ostatními. Naštěstí máme možnost volby, s kým budeme spolupracovat a s kým ne. Pokud tedy najdete lepší skupinu spolužáků, věřím, že svůj současný problém s vyhořením snáze vyřešíte.

Budu platit poplatky za studium?

Ještě se vrátím k tomu prodloužení studia. Podle zákona o vysokých školách, máte nárok na standardní dobu studia navýšenou o jeden rok zdarma. Dokončíte-li úspěšně studium ve 4. roce, nic se neděje.

Jednoho z obávaných strašáků – v podobě poplatků za studium – jsme tedy úspěšně vyřešili a Vy se tak opět můžete zaměřit na studium.

Přeji Vám proto, ať své vyhoření překonáte a ať své studium úspěšně dokončíte!

Pavel Semerád

4.9/5 - (10 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *