Studium ukončím po měsíci, kolik mi zbyde studia zdarma?

Každý student na veřejné nebo státní vysoké škole má nárok na bezplatné studium v českých akreditovaných programech, dokud nepřekročí standardní dobu studia zvětšenou o 1 rok.

Zjednodušeně řečeno. Pokud studujete 3letého bakaláře, můžete ho bez poplatku za delší studium studovat 4 roky.

Do této doby se však nezapočítává doba, po kterou bylo studium přerušeno a doba uznaného rodičovství.

Taková doba se dá jednoduše spočítat. Problém může nastat v případě, kdy student předčasně ukončí studium a chystá se zapsat do dalšího studia. Podobnou otázku řeší i jeden můj čtenář.

O kolik přijdu bezplatného studia, když po měsíci studium předčasně ukončím?

Zbývá mi už jen 1,5 roku bezplatného studia (hrazené MŠMT). Před tím jsem totiž 2,5 roku studoval na VŠE a pak jsem si dal půl roku pauzu.

Nyní nastupuji na ČVUT. Pokud po 1 měsíci nebudu chtít pokračovat ve studiu, mohu je předčasně ukončit, aby se mi neodečítaly dny studia hrazené státem? Že bych nastoupil opět na VŠE a měl bych třeba ještě 1rok a 3 měsíce bezplatného studia?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila se svojí otázkou.

Obávám se však, že Vás příliš nepotěším. Tato taktika úspory doby studia Vám totiž nepomůže. Poplatek za delší studium se hradí za každých započatých šest měsíců studia.

Jde tedy o započaté, nikoliv odstudované měsíce.

Přeji Vám úspěšné studium.

Pavel Semerád

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *