Mám bakaláře ze zahraničí. Mohu pokračovat ve studiu v ČR?

Otázka mého čtenáře

Rád bych se zeptal, zda je možné po vystudování tříletého bakalářského vzdělání na zahraniční univerzitě (Evropská unie) pokračovat ve studiu v České republice a dodělat si už pouze dva roky na magisterské vzdělání ve stejném oboru?

Moje odpověď

Děkuji za vaši otázku. Hned na úvod mám pro vás dobrou zprávu – ano, tato varianta je možná.

Budete ale muset absolvovat proces posouzení a uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace. To provádí oprávněná instituce (vysoká škola, ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra nebo ministerstvo školství).

Základním kritériem je, aby zahraniční studium bylo co do obsahu a rozsahu srovnatelné s obdobným akreditovaným studijním programem v České republice. Obecně se tento proces označuje jako nostrifikace.

Nostrifikaci ve většině případů provádějí samy vysoké školy

Doporučuji vám, abyste si vybral vysokou školu, kde byste chtěl pokračovat v navazujícím studiu. Na stránkách školy naleznete potřebné informace a formuláře vč. dalších nezbytné požadavky. Nebudete-li si jist, kontaktujte bez obav příslušné studijní oddělení.

Povinné součásti žádosti o provedení nostrifikace

  1. Originál nebo úředně ověřená kopie zahraničního vysokoškolského diplomu
  2. Originál nebo úředně ověřená kopie dodatku k diplomu (Diploma Supplement nebo Transcript of Academic records)
  3. Tato žádost je zpoplatněná (cca 3000 Kč).

Kde najdete více informaci?

Přeji vám, aby celý proces proběhl bez potíží a abyste se již brzy mohl stát studentem na české vysoké škole. Jde-li o studium z vysoké školy v rámci Evropské unie, měla by to být spíše formalita.

Budete-li mít čas, budu rád, pokud se s námi podělíte o vaše zkušenosti a porovnání zahraničního a českého studia. Rád o tom napíšu nějaký další článek. 🙂

Pavel Semerád

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *